Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 183 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 12343
دیروز  ------------------دیروز ------------------12987
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 12343

تسهيلات ويژه سازمان بهزيستي براي خانواده معتادان پاک شده

امتیاز کاربران

رئیس سازمان بهزیستی کشور از تسهیلات ویژه این سازمان برای خانواده هایی که معتاد پاک شده دارند ، خبر داد و گفت : این خانواده ها در صورتی که از زمان پاک شدن معتادشان یک سال گذشته باشد می توانند از تسهیلات مالی ، مسکن ، اشتغال و بیمه مربوط به سازمان بهزیستی بهره مند شوند.

همایون هاشمی در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به اینکه سن اعتیاد در کشور رو به کاهش است ، بر لزوم افزایش اگاهی خانواده ها برای مقابله با این پدیده شوم تاکید کرد و افزود : خانواده ها باید به هشدارهای کارشناسان توجه ویژه داشته باشند.

هاشمی از تهیه بسته جامع اگاه سازی و پیشگیری عمومی در سازمان بهزیستی خبر داد و گفت : در این بسته راههای چگونگی برخورد مناسب خانواده ها با اعتیاد و پیشگیری از ان ارائه شده است که به مرور در کشور اجرایی می شود.

وی همچنین به افزایش مراکز نگهداری و درمان اعتیاد در کشور اشاره کرد و گفت : 600 مرکز درمانی و نگهداری شبانه روزی به مردم خدمات رسانی می کنند.

هاشمی در این حال بهترین راه مقابله با پدیده اعتیاد را پیشگیری دانست.

«اظهارات افراد خارج از دبیرخانه ستاد، مندرج در پرتال ستاد الزاماً به معنای موضع رسمی ستاد مبارزه با موادمخدر نمی باشد.»


منبع خبر: واحد مركزي خبر 92/4/26

به گفته يك پژوهشگر حوزه اعتياد: روش متادون درماني موجب كاهش سوگيري توجه به مواد افيوني مي‌شود

امتیاز کاربران

يك پژوهشگر حوزه اعتياد با تاكيد بر اينكه روش متادون درماني موجب كاهش سوگيري توجه به مواد افيوني مي‌شود، گفت: براي بسياري از افراد وابسته به مواد، استفاده از متادون، درمان جايگزين مناسبي است؛ چرا كه آنان مي‌توانند با مصرف اين دارو تغييراتي در زندگي خود ايجاد كنند و به فعاليت‌هاي اجتماعي خود برگردند.

به گزارش روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ دكتر وحيد نجاتي در گفت‌وگو با پايگاه اطلاع‌رساني ستاد در خصوص پژوهش اخير خود با موضوع بررسي تاثير درمان نگهدارنده متادون بر عملكردهاي شناختي معتادان به مواد افيوني گفت: مصرف متادون به‌عنوان يك روش درماني براي افراد وابسته به مواد در سال 1964 در نيويورك، پس از همه‌گيري سوء‌مصرف هروئين بعد از جنگ جهاني دوم آغاز شد، در آن زمان مطالعات نشان داد استفاده از متادون، استفاده از هروئين را كاهش داده و نرخ مرگ ناشي از سوء‌ مصرف را بسيار كم مي‌كند.

وي افزود: براي بسياري از افرادِ وابسته به مواد، استفاده از متادون، درمان جايگزين مناسبي است؛ چرا كه آنان مي‌توانند با مصرف اين دارو تغييراتي در زندگي خود ايجاد كنند و به فعاليت‌هاي اجتماعي خود برگردند اما گزارشات و مطالعاتي وجود دارد كه نشان داده وابستگي به متادون و استفاده طولاني مدت از آن موجب بروز اختلالات شناختي در افراد مصرف‌كننده و در دراز مدت اين اختلالات شناختي موجب كاهش كارايي فردي، خانوادگي و اجتماعي مصرف‌كننده ‌شود.

اين پژوهشگر حوزه اعتياد بيان داشت: متادون يك آگونيست تصنعي مواد افيوني با طول عمر زياد است كه در آزمايشگاه توليد شده و به‌عنوان نوعي درمان براي وابستگي به مواد افيوني تجويز مي‌شود، افراد وابسته به مواد افيوني، ممكن است وابسته به مصرف خوراكي يا تزريقي اين مواد باشند كه درمان نگهدارنده با متادون بدون توجه به مسير استعمال فرم مناسب درمان براي اين وابستگي به افيون‌ها مي‌باشد.

نجاتي افزود: تحقيقي در اين زمينه به صورت مداخله‌اي بر روي 32 نفر از مصرف‌كنندگان مواد مخدر با دو روش متادون درمان و درمان با كاهش ميزان مصرف با هدف بررسي تاثير درمان نگهدارنده با متادون بر كاركردهاي شناختي مغز انجام شد.

وي با اشاره به يافته‌هاي اين پژوهش اظهار داشت: استفاده مداوم از مواد افيوني مانند هروئين موجب زوال توانايي هوشي، اختلال در توجه، تمركز، مهارت‌هاي حل مسئله، عملكردهاي اجرايي و مهارت‌هاي ادراكي حركتي مي‌شود كه متادون مي‌تواند به عنوان داروي جايگزين براي بازگشت به زندگي افراد وابسته به مواد مورد استفاده قرار مي‌گيرد، درواقع يافته‌هاي اين پژوهش نشان داد كه روش متادون درماني موجب كاهش سوگيري توجه به مواد افيوني مي‌شود.

وي اظهار داشت: اگرچه جستجو براي يافتن اشكال ديگر درمان در خصوص وابستگي به مواد افيوني ادامه دارد اما هنوز هم درمان نگهدارنده با متادون، بيشترين استفاده را به خود اختصاص داده است، درمان نگهدارنده با متادون شكلي از درمان است كه براي افراد وابسته به مواد افيوني استفاده مي‌شود.

وي در خصوص نحوه عمل متادون گفت: متادون از طريق كاهش نشانه‌هاي ترك مواد افيوني عمل مي‌كند، ايجاد سطح خوني ثابت متادون، ولع مصرف مواد افيوني را متوقف مي‌كند، از آنجا كه متادون دارويي با طول عمر طولاني‌تر از ديگر افيون‌ها (مانند هروئين) است، يك دوز آن، روزانه از شروع نشانه‌هاي ترك مواد افيوني به مدت 24 ساعت يا بيشتر جلوگيري مي‌كند، علائم ترك شامل اضطراب، بي قراري، آبريزش بيني، دست پاچگي، تهوع و استفراغ مي‌باشد.

اين پژوهشگر حوزه اعتياد گفت: متادون اثرات وجدآور ديگر افيون‌ها را بي‌آنكه لزوماً باعث سرخوشي، تسكين يا فقدان حس درد شود، كاهش مي‌دهد به عبارت ديگر با مصرف متادون، نياز به تزريق مواد افيوني ديگر، احتمال استفاده از افيون‌هاي غيرمجاز يا افزايش دوز مصرفي توسط مراجعان كاهش مي‌يابد.

نجاتي با اشاره به اثرات درمان نگهدارنده با متادون ادامه داد: اين روش درماني، استفاده از مواد افيوني ديگر، انجام فعاليت‌هاي مجرمانه، مرگ و مير، خطر انجام دادن رفتارهاي مرتبط با تزريق و پرخطر، انتقال HIV و بيماري‌هاي مقاربتي را كاهش مي‌دهد و همچنين در بهبود سلامت رواني و جسماني، عملكرد اجتماعي و ارتقاء‌كيفيت زندگي موثر است.

وي افزود: درمان نگهدارنده با متادون قدرت بازدارندگي را در فرد تحت درمان افزايش مي‌دهد، در نتيجه اين نوع درمان نه فقط براي افرادي كه تحت درمان قرار مي‌گيرند بلكه براي كسانيكه به نوعي درگير در ارائه درمان هستند نيز سودمند است در حقيقت متادون سوگيري توجه به محرك‌هاي مرتبط با مواد را كاهش مي‌دهد و دليل آن را مي‌توان عدم تعامل فرد با مواد دانست.


منبع خبر: روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر92/4/26

ورود داروهاي آرامبخش، كدئين دار و مخدر به عربستان ممنوع

امتیاز کاربران


معاون آموزشي و پژوهشي مركز پزشكي حج و زيارت با بيان آنكه همراه داشتن داروهاي مصرفي و ضروري در عربستان براي زائران منعي ندارد، گفت: فقط ورود سه قلم داروي كدئين دار، مخدر و آرامبخش به اين كشور ممنوع است.

به گزارش روز سه شنبه ايرنا از پايگاه اطلاع رساني حج، امين‌رضا طباطباييبه عمره‌گزاران ايراني در ماه مبارك رمضان توصيه كرد با توجه به قرار گرفتن در گرمترين فصل سال در نيمكره شمالي و عربستان، زائران مراقب باشند تا هنگام تردد در اماكن زيارتي كه با روزه‌داري توام شده دچار گرمازدگي و كم آبي بدن نشوند.

اين مقام مسئول در مركز پزشكي حج و زيارت از زائران ايراني خواست تا در ساعات گرم روز و زمان تابش مستقيم آفتاب از هتل خارج نشده، انجام اعمال را به ساعات شب واگذار كنند چرا كه پياده روي در زير آفتاب مخاطره‌آميز است.

وي همراه داشتن كلاه، سايبان و بطري آب خنك را براي جلوگيري از گرمازدگي مفيد دانست و خاطرنشان كرد: در مواقع ازدحام جمعيت در طي روز، پاشيدن آب روي سر و صورت از شدت گرما كاسته و پس از ساعات افطار، نوشيدن حين زيارت توصيه مي‌شود.

طباطبايي درباره بيماري هاي شايع بين زائران نيز افزود: به دليل تجمع جمعيت و گرماي هوا، گرفتاري‌هاي تنفسي، سرما خوردگي و آنفلوانزا بين زائران شايع است كه رعايت شست و شوي دست‌ها و استفاده از ماسك بين زائراني كه مشكلات تنفسي، آسم و انسداد ريوي دارند، توصيه مي‌شود.

معاون آموزشي و پژوهشي مركز پزشكي حج و زيارت گفت: بيماري‌هاي اسكلتي - عضلاني به دليل فعاليت‌هاي بدني زياد و پياده‌روي زائران حين انجام اعمال رايج است ولي بيشترين علت بستري، بيماري‌هاي قلبي - عروقي است.


«اظهارات افراد خارج از دبیرخانه ستاد، مندرج در پرتال ستاد الزاماً به معنای موضع رسمی ستاد مبارزه با موادمخدر نمی باشد.»

منبع خبر: ايرنا 92/4/25

همکاری حوزه علمیه و بهزیستی برای حضور روحانیون در کمپ‌های ترک اعتیاد ا خبرگزاری شبستان

امتیاز کاربران

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی گفت: با توافقات صورت‌گرفته بزودی حضور روحانیون در کمپ‌های ترک اعتیاد سامان‌دهی بیشتری گرفته و از عوامل معنوی در این کمپ‌ها استفاده خواهد شد.

فرید براتی سده معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار شبستان با بیان این مطلب گفت: بزودی قرار است با توافقات صورت‌گرفته با حوزه علمیه حضور روحانیون در کمپ‌های ترک اعتیاد به صورت سازمان‌یافته‌تری دنبال شود یعنی ما بدانیم چه می‌خواهیم و تا چه حدی قرار است روحانیون در مراکز درمانی اعتیاد فعال شوند.

وی افزود: این همکاری در خصوص این است که چه جنبه‌هایی باید در کمپ‌ها آموزش داده شود و چه مسایلی را از منابع استخراج و در اختیار آنها قرار داد که روی آن در حال برنامه‌ریزی هستیم و در آینده نزدیک محقق خواهد شد.

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر نیز روحانیون در کمپ‌های ترک اعتیاد حضور دارند، اظهار کرد: البته حضور آنها به صورت منسجم نیست و در بعضی از کمپ‌ها در سنت‌ها و گام‌ها از روحانیون استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در برخی دیگر از کمپ‌ها روحانیون علاقه‌مند داوطلبانه شرکت کرده و پاسخگوی سوالات افراد هستند و در بعضی کمپ‌های دیگر فعالیت روحانیون پررنگ‌تر است.

وی با اشاره به تأثیر معنویت در فرآیند درمان اعتیاد تصریح کرد: اساسا در پیشگیری و درمان اعتیاد دو بحث عوامل خطر و عوامل محافظت‌کننده مطرح است که در تحقیقات صورت‌گرفته نشان داده شد که معنویت یکی از اصلی‌ترین عوامل محافظت‌کننده افراد از عوامل خطر است.

«اظهارات افراد خارج از دبیرخانه ستاد، مندرج در پرتال ستاد الزاماً به معنای موضع رسمی ستاد مبارزه با موادمخدر نمی باشد.»


منبع خبر: شبستان 92/4/25 


زنان معتاد بهبود یافته "بیمه اجتماعی" می‌شوند

امتیاز کاربران


مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور از پوشش بیمه اجتماعی 24 هزار زن معتاد بهبود یافته خبر داد.

فرید براتی سده در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ با اشاره به اینکه این نوع بیمه شامل بیمه بازنشستگی تامین اجتماعی نیز می‌شود،‌ گفت: در مجموع بالای 50 هزار زن بهبود یافته و در حال درمان تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند که از این تعداد قرار است 24 هزار نفر تحت پوشش بیمه بازنشستگی قرار گیرند.

وی با بیان اینکه پوشش بیمه بازنشستگی زنان خانه‌دار با هماهنگی دفتر زنان نهاد ریاست جمهوری انجام خواهد گرفت، اعلام کرد: زنان بهبود یافته‌ای که قرار است تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار گیرند باید بین 18 تا 50 سال داشته باشند، می‌توانند پس از مراجعه به مراکز ترک اعتیاد دارای مجوز سازمان بهزیستی با ارائه اطلاعات لازم برای تحت پوشش قرار گرفتن اقدام کنند.

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی در مورد اطلاعاتی که زنان بهبود یافته باید در هنگام مراجعه به مراکز ترک اعتیاد ارائه کنند، اظهار کرد: نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه،‌ شماره سریال شناسنامه،‌ کد ملی، شماره تماس و آدرس محل اقامت از جمله اطلاعات لازم برای پوشش بیمه اجتماعی زنان بهبود یافته است.

به گفته وی، این بیمه از طریق سازمان تامین اجتماعی ارائه و منابع آن از طریق دولت پرداخت می‌شود.

براتی سده با اشاره به اینکه بخشنامه بیمه اجتماعی زنان بهبود یافته به استانها ارسال شده است، گفت: استانها هم اکنون در حال اعلام اسامی به سازمان بهزیستی هستند. علاوه بر این به بعضی مراکز غیر دولتی دارای مجوز از سازمان بهزیستی نیز این موضوع را اعلام کرده‌ایم تا اگر زن بهبود یافته‌ای تحت پوشش دارند نامش را به سازمان بهزیستی اعلام کنند تا هرچه سریعتر بتوانیم برای بیمه این افراد اقدام کنیم.

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی در مورد علت تحت پوشش قرار گرفتن زنان بهبود یافته، عنوان کرد: برای اینکه بتوانیم زندگی بهتری را برای بهبود یافتگان زن رقم بزنیم و نیز اجازه ندهیم این افراد مجددا به دلیل مشکلات موجود در زندگی به استفاده مجدد مواد روی بیاورند این اقدام صورت می‌گیرد.


«اظهارات افراد خارج از دبیرخانه ستاد، مندرج در پرتال ستاد الزاماً به معنای موضع رسمی ستاد مبارزه با موادمخدر نمی باشد.»


منبع خبر: ايسنا 92/4/25

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است