Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 122 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 882
دیروز  ------------------دیروز ------------------12425
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 13307

تلفات اعتیاد از زلزله بیشتر است .......................

امتیاز کاربران


عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه تلفات اعتیاد از زلزله بیشتر است گفت: برای مقابله با اعتیاد سازمان‎های جهانی چکار می‎کنند؟

عباس قائدرحمت در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، بیان کرد: اعتیاد، بلای خانمان‎سوزی بوده که به عنوان یک عامل مخرب در جامعه وجود دارد و مسئولین نیز آن را انکار نمی‎کنند.

وی اضافه کرد: متأسفانه اقدامات اساسی و راهبردی که باید صورت گیرد مشاهده نمی‎شود و برنامه‎ریزی‎هایی که بنیان خانواده را نجات دهد به صورت جسته گریخته است.

قائدرحمت ادامه داد: این معضل در تمام دنیا وجود دارد و فقر و حاشیه‎نشینی به آن دامن می‎زند.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس افزود: در گسترش پدیده اعتیاد عرضه و تقاضای مواد مخدر نقش دارد و برای مقابله با اعتیاد باید این دو مورد مورد بررسی قرار گیرند و با آنها مقابله کرد.

وی اظهار کرد: عرضه را باید به حداقل رساند چرا که هیچ وقت به صفر نمی‎رسد مخصوصاً در کشورهایی که در مسیر ترانزیت این مواد هستند.

قائدرحمت گفت: متأسفانه در جلوگیری از عرضه مواد هیچ کشوری به ما کمک نمی‎کند و ما در این راه تلفات جانی و مالی زیادی داده‎ایم، این موضوع جهانی بوده اما در مقابل آن سازمان‎های جهانی چکار می‎کنند؟

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یادآور شد: همانطور که اسراییل و آمریکا مردم و کودکان را از بین می‎برند و دست به نسل‎کشی می‎زنند اعتیاد نیز همین طور است و سالانه چندین هزار نفر را می‎کشد که شاید یک زلزله اینقدر تلفات نداشته باشد.

وی بیان کرد: اگر تمام اقدامات جلوگیری از ورود را انجام دهیم باز درصدی به کشور وارد می‎شود که در این زمان باید روی تقاضا کار کنیم.

قائدرحمت اضافه کرد: در بحث تقاضا دو مجموعه انسان وجود دارد کسانی که مصرف کننده هستند و افرادی که سالم‎اند، باید با ارتقای سطح سلامت نگذاریم افرادی که گرفتار این بلا نشده‎اند مبتلا شوند و مبتلایان نیز از راه رفته برگردند.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس ادامه داد: همچنین برای افرادی که از این معضل رهایی می‎یابند باید ایجاد شغل کرد و زمینه‎های ورود آنها را به جامعه فراهم ساخت تا دوباره به سمت اعتیاد نروند.

وی تصریح کرد: جامعه‎شناسان، روانشناسان و دستگاه‎های ذیربط باید با هم تعامل داشته باشند و برای مقابله با آن راهکاری مناسب پیدا کنند، برای مبارزه با معضل اعتیاد برنامه‎ای منسجم نیاز است.

قائدرحمت در پایان گفت: ستاد مبارزه با مواد مخدر، وزارت ورزش و جوانان بهزیستی و هر دستگاهی که با جوانان ارتباط دارد باید با اقدام فرادستگاهی با این معضل مقابله کنند. دولت باید تمام سعی خود را بکند که موازی کاری صورت نگیرد.


منبع خبر: ايسنا 93.06.08

دستگیری موادفروشان اتوبان چمران........................

امتیاز کاربران


سرپرست پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ از دستگیری موادفروشان اتوبان چمران خبرداد.

سرهنگ محمد بخشنده در گفت‌وگو با خبرنگار«حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در تشریح این خبر گفت: در ساعت 23 روز بیست و هفتم مردادماه امسال، عوامل معاونت عملیات شهری پلیس مبارزه باموادمخدرفاتب برای دستگیری خرده فروشان موادمخدر به اتوبان چمران همت اعزام و باتوجه به اینکه چندین بار در جهت دستگیری فروشنده اصلی موادمخدراقدام شده بود، وارد پاتوق شدند.

وی با بیان اینکه ماموران در پوشش فرد معتاد وارد پاتوق شدند گفت: آنها مشاهده کردند که یکی از متهمانی که پیش از نیز دستگیرشده به نام‌های منصور و اردشیر در حال فروش مواد بودند که هروئین از آنان خریداری شد که در همین حین فروشندگان از حضور ماموران آگاه شده و به سمت آنان حمله ور شدند که مامورین با رعایت قانون بکارگیر ی سلاح اقدام به تیراندازی می‌کنند که تعداد پنج تیر هوایی شلیک شد.

وی بابیان اینکه در بررسی معلوم شد که بر اثر شیلک، منصور از ناحیه پا زخمی شده است گفت: اردشیر از ناحیه پا و دست چپ مجروح شده است و متهمین برای مداوا به بیمارستان اعزام شدند و قابل ذکر است مقدار 26 گرم هروئین و 11 گرم شیشه و 2 عدد ترازو، 40 عدد پایپ، یک عدد قمه و 2 عددچاقو و یک عدد گوشی موبایل کشف و ضبط شد.


منبع خبر: ايسنا 93.06.08

پیشگیری از اعتیاد باید از طریق مردم انجام شود

امتیاز کاربران


رئیس انجمن روان‌شناسی بالینی ایران با تاکید بر اینکه درمان موثر و استاندارد مورد قبول دانشگاه‌ها برای مصرف‌کنندگان روانگردان‌ها وجود ندارد، گفت: مصرف مخدرهای صنعتی به دلیل ناخالصی و وجود مواد سمی عوارض جبران‌ناپذیری را به همراه دارد.

به گزارش سرویس «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) -منطقه لرستان، دکتر حمید یعقوبی ضمن هشدار به جوانان و نوجوانان نسبت به مصرف مواد مخدر به ویژه از نوع صنعتی، اظهارکرد: افراد جامعه باید نسبت به عوارض مصرف مواد مخدر و محرک‌های صنعتی آگاه باشند، در اغلب موارد جوانان ناخودآگاه و با هدف کسب دستاوردهایی همچون لاغری و زیبایی درگیر اعتیاد به مواد مخدر می‌شوند.

رئیس انجمن روان‌شناسی بالینی ایران با بیان اینکه مصرف مواد مخدر در بین افراد جامعه را می‌توان از چند زاویه مورد توجه قرار داد، گفت: علل گرایش به مصرف مواد مختلف است. مواد مخدر به دو دسته طبیعی و صنعتی تقسیم می‌شوند که مواد محرک، صنعتی و مواد توهم زا ممکن است طبیعی یا صنعتی باشد.

یعقوبی ادامه داد: مواد مخدر صنعتی به جای ساخت در آزمایشگاه‌های مخصوص به صورت زیرزمینی در آشپزخانه‌ها، به صورت دستی تهیه می‌شود و مواد ترکیبی آن مشخص نیست. همچنین تهیه‌کنندگان مواد مخدر به علت اینکه ساخت و فروش این مواد از لحاظ اقتصادی برای آن‌ها بیشترین سود را داشته باشد، این مواد را با ناخالصی‌ها مخلوط کرده و به فروش می‌رسانند.

وی یکی از روش‌های تبلیغی اعتیاد را استفاده از القاب فریبنده و جذاب همچون لاغری و زیبایی عنوان کرد و گفت: متاسفانه در کشور ما مردم به جای اینکه به وسیله ورزش، خواب کافی و تلاش جهت بهبود کیفیت زندگی سالم به تناسب اندام دست یابند به روش‌های میانبر روی آورده و از روی غفلت خود و خانواده‌هایشان را گرفتار معضل اعتیاد می‌کنند.

رئیس انجمن روان‌شناسی بالینی ایران اظهارکرد: متاسفانه اکثر فریب خورده‌ها در این رابطه دختران هستند، چراکه مصرف این مواد اشتهای فرد را برای میل به غذا کاهش می‌دهد، ولی عوارض جانبی و وابستگی به مصرف مخدر را برای آن ارزانی می‌دارد.

یعقوبی بیان کرد: ممکن است مصرف اینگونه مواد، لاغری را به همراه داشته باشد ولی هزینه‌های زیادی به همراه دارد، البته نباید در این زمینه ترس ایجاد کرد چرا که القاء ترس روش موثری برای پیشگیری از اعتیاد نبوده و در کوتاه مدت موثر نیست. همچنین اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر استراتژی موثر و مناسبی است که ستاد مبارزه با مواد مخدر در پیش گرفته چون این موضوع یک معضل اجتماعی است و مربوط به مردم است.

رئیس انجمن روان‌شناسی بالینی ایران گفت: پیشگیری از اعتیاد باید از طریق مردم انجام شود؛ چرا که تجربه اثبات کرده است؛ هرگاه کاری به مردم واگذار شده مردم موفق عمل کرده‌اند. جنگ تحمیلی مردمی مدیریت شد و مردم برای دفاع در مقابل حملات دشمن از جان و دل پا به عرصه عمل گذاشتند.

یعقوبی تاکید کرد: باید مردم را درگیر رفع دغدغه اعتیاد کرد و سازمان‌های مردم‌نهاد نیز جهت پیشگیری و مقابله با اعتیاد تقویت شود همچنین قهرمانان ورزشی، هنرمندان و همه خانواده‌ها باید به این موضوع توجه داشته باشند که این معضل ممکن است با اندکی غفلت آن‌ها را درگیر سازد لذا برای مبارزه با آن باید همه تلاش کنند.

وی با بیان اینکه براساس سفارشات دینی فرد مسلمانی که شب آسوده بخوابد و از مشکل همسایه خود آگاه نباشد، مسلمان نیست، گفت: این موضوع مبین اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر است. در هر خانواده، مجتمع مسکونی و هر خیابان و محله‌ای ممکن است فردی درگیر اعتیاد باشد که باید این دغدغه را در میان مردم ایجاد کنیم تا نسبت به این مساله حساس باشند.

رئیس انجمن روان‌شناسی بالینی ایران افزود: مردم باید از آمار اعتیاد در کشور آگاه باشند و جدیت خطر مواد مخدر و چالش‌های پیش رو را حس کنند تا خودشان برای پیشگیری از اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر پا به عرصه عمل بگذارند، ولی برای محقق شدن این موضوع ارتقاء آموزش‌های پیشگیرانه و مهارت‌های زندگی ضرورت دارد.

یعقوبی با تاکید بر اینکه در دانشگاه‌ها باید درس پیشگیری از اعتیاد، مهارت‌های زندگی و سالم زیستن ارائه شود، تصریح کرد: در حال حاضر تلاش کرده‌ایم در خوابگاه‌های دانشجویی داوطلبان و مشاوران همسال را فعال کنیم. تقویت مشاوران گروه‌های همسال با رویکرد اجتماعی، پشگیری از اعتیاد را به همراه دارد.

وی بیان کرد: ساده سازی بیش از حد علت مصرف مواد مخدر خطرناک است و اینکه فکر کنیم که فقر شادی به تنهایی سبب افزایش گرایش مصرف مواد مخدر شده اشتباه است.

رئیس انجمن روان‌شناسی بالینی ایران افرود: برخی از جوانان که زمینه افسردگی و غم در زندگی را دارند به سمت خود درمانی از طریق مصرف مواد مخدر به ویژه از نوع صنعتی رفته و ناخودآگاه درگیر موضوع اعتیاد می‌شوند، در صورتی که قصد رفع مشکل خود را داشته ولی راهی غلط را برای خود یافته‌اند.

وی باور‌ها و نگرش‌های غلط و مشکلات اقتصادی و اجتماعی را از جمله علل گرایش به مصرف مواد مخدر دانست و بیان کرد: هرچه قدر دسترسی به مواد بیشتر باشد احتمال مصرف نیز افزایش می‌یابد البته برخی در مرزهای شرقی دسترسی دارند ولی به گرایش مصرف روی نیاورده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد علل گرایش به مصرف مخدر‌ها یکسان نیست.

رئیس انجمن روان‌شناسی بالینی با بیان اینکه افسردگی، فقر، شادی، نگرش مثبت به مواد مخدر و الگوی‌های نادرست از جمله مواردی است که باید برای پیشگیری از اعتیاد به آن توجه داشت، تصریح کرد: باید همه علل اعتیاد را شناسایی و جهت رفع آن همه نهادهای دولتی و غیردولتی، مسئولان و مردم تلاش کنند.


منبع خبر: ایسنا 93.06.07

آمار اعتیاد دانشجویان نگران کننده است/ یک میلیون مترمربع کمبود فضای خوابگاهی

امتیاز کاربران


دکتر محمدرضا داوودآبادی فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به تازگی این سمت را برعهده گرفته است، با وی در آستانه آغاز سال تحصیلی دانشگاهها، درباره حوزه مشاوره، خوابگاهها، مسائل رفاهی دانشجویان علوم پزشکی به صحبت نشستیم. به نظر معاون وزیر بهداشت، بضاعت این وزارتخانه برای تحول در حوزه فرهنگی دانشجویی بسیار اندک است.

خبرگزاری مهر: در آستانه سال تحصیلی دانشگاهها، دانشجویان علوم پزشکی نیز همچون سایر دانشجویان با مسائل مختلفی در حوزه کمبودهای حوزه رفاهی و معیشتی روبرو هستند، در این راه چه اقداماتی به انجام رسانده اید؟

دکتر داوودآبادی فراهانی : ما رویکردمان در تمام حوزه های فرهنگی، اجتماعی و رفاهی و معیشتی دانشجویان رویکرد تحولی است. در واقع وضعیت موجود مطلوب ما نیست و برنامه هایی داریم که از وضعیت موجود به سمت وضعیت مطلوب حرکت کنیم. قاعدتا در همه حوزه ها برنامه داریم که به تدریج برنامه های خودمان را در حوزه های مختلف اعلام می کنیم. معمولا کارهای فرهنگی در حوزه دانشجویی یکسان است اما مهم داده ها و ستانده ها است که وضعیت متفاوتی را ایجاد می کنند. البته ممکن است فرآیندهایی را با قالب های جدید تعریف کنیم.

اعتراف می کنم که بضاعت ما در وزارت بهداشت و دانشگاه ها برای تحول در حوزه فرهنگ و از این وضعیت خارج شدن، بسیار اندک است و حتماً باید با نخبگان فرهنگی کشور ارتباط برقرار کنیم. ما آنقدر که باید در این حوزه اندیشه می کردیم، نیاندیشیدیم. ضعف بنیه فکری و منابع انسانی در این حوزه داریم و نیروهای کاملا متخصص در این زمینه نیاز داریم. در دانشگاهها و ستاد نیروی کافی نداریم و قطعا برای ایجاد تحول به نیروی انسانی نیاز داریم و به کار جهادی احتیاج داریم.

اولین کاری که می خواهیم انجام دهیم تعریف نظام جامع رفاهی است . این نظام هم ابعاد حقوقی و قانونی دارد و هم به سخت افزار نظام سلامت مربوط است . این کار بزرگ و جامعی است که به زیرساخت ها و نرم افزار نیاز دارد، البته کار آغاز شده است اما ما از حوزه منابع دولتی ناامید شده ایم و در فکر ایجاد منابع برای آن هستیم.

مهر: حوزه مشاوره دانشجویی با توجه به مشکلات زیادی که دانشجویان با آن مواجه اند از اهمیت زیادی برخوردار است ، آیا پژوهش هایی در زمینه مشکلات دانشجویان به انجام رسیده ؟

حوزه مشاوره با توجه به آمار نگران کننده ای که از میزان اعتیاد دانشجویان وجود دارد، در حوزه منابع انسانی و منابع مالی متحول می شود. در وزارت بهداشت مشاوره دانشجویی به عنوان کار الگو پیگیری شده است اما این حوزه نیاز به تحول جدی دارد.

درباره آمار اعتیاد دانشجویان به مواد مخدر صنعتی و قلیان پژوهش هایی در ستاد مبارزه با مواد مخدر انجام شده و در شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شده است. آمارها وضعیت نگران کننده ای را نشان می دهند اما قطعا آمار دانشجویان علوم پزشکی فاصله معناداری با آمار دانشجویان وزارت علوم و دانشگاه آزاد دارد و وضعیت بهتری دارند اما با توجه به اینکه نیروهایی که ما تربیت می کنیم، کادرهای آینده نظام سلامت هستند، همین مقدار هم قابل قبول نیست.

مهر: می توانید آمار اعتیاد را در بین دانشجویان اعلام کنید؟

درصد را می دانم اما اعلام نمی کنم.

مهر: یکی از مشکلات قدیمی دانشگاه های علوم پزشکی کلنگ زنی خوابگاه های دانشجویی در کشور است. به طوری که پروژه های زیادی هنوز بلاتکلیف هستند و در عین جال دانشگاه ها هم با کمبود فضا برای دانشجویان مواجه اند. برای این مشکل چه راهکاری اندیشیده اید؟

یکی از برنامه های اصلی ما در معاونت دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت تکمیل خوابگاه ها است. در واقع تامین منابع مالی آن مهمتر است. این کار با روش های مختلف انجام می گیرد که تهاتر اموال خود دانشگاهها، استفاده از تسهیلات، استفاده از کمک خیرین و در آخر منابع دولتی مسیرهای تامین منابع مالی ما هستند.

برآوردی از میزان خوابگاه های در حال احداث و تعلیق شده انجام داده ایم و منابع را تخمین زده ایم. در حال حاضر حدود 260 هزار متر خوابگاه نیمه تمام داریم و در حد 400 میلیارد تومان هزینه برای آن تخمین زده ایم. برخی خوابگاه ها در این مسیر تکمیل شده اند. پروژه های ما از 2 درصد که خاک برداری شده تا 80 درصد که به پایان رسیده و در مرحله تجهیز است، متغیر است. با این وجود در صورت تکمیل تمامی آنها بازهم یک میلیون مترمربع به صورت مالکیت دانشگاه ها کمبود داریم که بتوانیم تمامی تقاضاهای مورد نیاز برای دانشجویان را پاسخ دهیم. اکنون با خوابگاه های استیجاری و یا فضاسازی غیر استاندارد ممکن است بتوانیم بخش عمده ای از تقاضاها را پوشش دهیم اما برای استاندارد سازی همین میزان کمبود داریم.

مهر: وزارت بهداشت تا چه میزان به خصوصی سازی خوابگاه ها وارد شده است؟


بعضی وقت ها اقداماتی در کشور انجام می شود اما عواقب آن با دقت بررسی نمی شود. اکنون این موضوع در کشور مطرح است که هر پروژه اقتصادی باید یک پیوست فرهنگی داشته باشد اما من معتقدم فراتر از این باید برای هر اقدام اقتصادی یک پیوست فرهنگی وجود داشته باشد.
اینکه خوابگاه های خصوصی و خودگردان داشته باشیم و بگوییم ما تکلیفی نداریم و اگر افراد می خواهند به خانه های مجردی بروند این موضوع چون پیوست فرهنگی نداشته آسیب های اجتماعی بسیاری ایجاد کرده است و ما باید از این راه برگردیم. ممکن است بتوانیم از خصوصی سازی به عنوان سرمایه گذاری در ساخت بهره بگیریم اما اداره خوابگاه نه.

وقتی خانواده ها فرزندانشان را به دانشگاه می فرستند در واقع به ما اعتماد کرده اند، من نمی خواهم سرمایه گذاری بخش خصوصی را زیر سئوال ببرم اما معتقدم حضور بخش خصوصی در این حوزه که مسائل فرهنگی قابل اعتنایی دارد باید با دقت و مطالعه عوارض فرهنگی صورت گیرد که تاکنون بی توجهی شده است.

منبع خبر: مهر 93.06.07 

7 تن مواد مخدر در قندهار افغانستان کشف و ضبط شد

امتیاز کاربران


وزارت کشور افغانستان از کشف و ضبط حدود 7 تن مواد مخدر در عملیات نیروهای ویژه مبارزه با مواد مخدر این کشور در استان قندهار خبر داد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران ، وزارت کشور افغانستان روز سه شنبه اعلام کرد نیروهای ویژه مبارزه با مواد مخدر افغانستان در شهرستان ˈپنجواییˈ 6 هزار و 635 کیلو تریاک، 324 کیلو هروئین و 10 کیلو حشیش را کشف و ضبط کردند.

بر اساس این گزارش در این عملیات 11 قبضه سلاح، 6 دستگاه مخابراتی و 5 خودرو نیز از قاچاقچیان کشف و ضبط شده است.

وزارت کشور افغانستان افزود در این عملیات 8 قاچاقچی نیز دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

بر اساس گزارش سازمان های بین المللی، افغانستان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان به شمار می رود که حدود 90 درصد مواد مخدر جهان در این کشور تولید می شود.

وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان در آخرین گزارش خود با تایید افزایش 36 درصدی کشت خشخاش در این کشور طی چند سال گذشته اعلام کرد در سال 2013 به مقدار 209 هزار هکتار زمین ها زیر کشت خشخاش رفته بود.

نظامیان خارجی به رهبری آمریکا 13 سال قبل به بهانه مبارزه با مواد مخدر و تروریسم به افغانستان لشگر کشی کردند. در این مدت نه تنها تروریسم سرکوب نشد و همچنان به عنوان جدی ترین چالش مقابل دولت افغانستان مطرح است، بلکه تولید مواد مخدر در افغانستان نیز چندین برابر افزایش یافته است.

منبع خبر: باشگاه خبرنگاران 93.06.04 

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است