Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 100 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 1059
دیروز  ------------------دیروز ------------------11613
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 17038

قول مساعد قالیباف برای ساخت ۴ مرکز ترک اعتیاد

امتیاز کاربران

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به قول مساعد شهردار تهران برای ساخت ۴ مرکز ترک اعتیاد معتادان خیابانی گفت: جمع‌آوری معتادان متجاهر وظیفه نیروی انتظامی است.

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم، عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه نشست شامگاه خود با روسا و مسئولان دستگاه‌های فعال در حوزه مقابله با مواد مخدر اظهار داشت: جلسه امروز با دو هدف اصلی بررسی راهکارهای برخورد با خرده‌فروشان و معتادان متجاهر برگزار شد.

وی ادامه داد: در این جلسه عنوان شد که بزرگترین مشکل در شهر تهران کمبود مکان نگهداری معتادان متجاهر است و امیدواریم با توجه به قول و قرارهای مطرح شده کمپ فشافویه با ظرفیت 10 هزار نفر ظرف 6 ماه آینده به بهره‌برداری برسد.

وزیر کشور با بیان اینکه پس از بهره‌برداری از این کمپ فضا برای مبارزه جدی‌تر با خرده‌فروشان مهیا می‌شود گفت: همزمان با اجرای این دو طرح می‌توان این انتظار را داشت تا ارتباط معتادان با قاچاقچیان قطع شود که این موضوع گام مهمی در امر مبارزه با مواد مخدر است.

رحمانی فضلی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر پایتخت دارای ظرفیت نگهداری 500 تا 600 معتاد متجاهر است و در این جلسه شهردار تهران قول مساعد برای راه‌اندازی 4 مرکز نگهداری معتادان متجاهر با ظرفیت 6 هزار نفر داد که قرار است این مراکز تا 6 ماه آینده ساخته و به بهره‌برداری برسند.

وی با اشاره به طرح جدید ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص اجرای طرح‌های استانی در موضوع مقابله با اعتیاد و مواد مخدر گفت: قرار شد تا در جلسه آینده کمیته مقابله که ظرف یک ماه آتی برگزار می‌شود 5،6 استان اولویت‌دار طرح‌های مقابله‌ای استانی خود را ارائه دهند و با توجه به طرح‌های ارائه شده، امکانات متناسب در اختیار آنها قرار گیرد.

وزیر کشور در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص جمع‌آوری زنان معتاد متجاهر در پایتخت، گفت: گرچه عدد معتادان متجاهر پایتخت بسیار ناچیز است ولی این موضوع برای ما اولویت دارد.

رحمانی‌فضلی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم در خصوص این موضوع که مسئولیت جمع‌آوری معتادان با چه نهادی است خاطر نشان کرد: معتادی که از وی به عنوان مریض نام برده می‌شود، معتادی است که به صورت خودخواسته اقدام به ترک اعتیاد و مراجعه به مراکز درمانی می‌کند و دارای کارت شناسایی است ولی از نظر قانونی معتادانی که برای ترک اعتیاد خود اقدام نکنند مجرم شناخته می‌شوند و وظیفه جمع‌آوری آنها برعهده پلیس است.

به گزارش خبرنگار تسنیم، در این جلسه حجت‌الاسلام رئیسی دادستان کل کشور، سردار حسین اشتری جانشین فرمانده ناجا، محمدباقر قالیباف شهردار تهران، سردار مویدی رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر و سردار حسین ساجدی‌نیا رئیس پلیس پایتخت حضور داشتند.


منبع خبر: تسنيم 93.0.7.08 

دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان زنجان منصوب شد

امتیاز کاربران

وزير كشور و دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر طي حكمي تقي نصيري را به‌عنوان دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان‌ زنجان منصوب كرد.

به گزارش روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ دكتر عبدالرضا رحماني‌فضلي در اين حكم آورده است:

جناب آقاي تقي نصيري


سلام عليكم


با استناد بند 5 مصوبات نود و يكمين جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر و بنا به پيشنهاد استاندار محترم و رييس شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان، به موجب اين حكم جنابعالي را به سمت دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان زنجان منصوب مي‌نمايم.

برگزاري منظم و موثر جلسات شورا و پيگيري مصوبات آن، نظارت بر تشكيل شوراهاي فرعي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر شهرستان‌هاي تابعه، ايجاد همكاري و هماهنگي بين تمام دستگاه‌هاي عضو شورا به‌منظور اجراي اقدامات موثر در حوزه مقابله با عرضه خصوصاً پاكسازي چهره استان و نقاط آلوده شهرها از معتادين، انجام فعاليت‌هاي پيشگيرانه با همفكري دانشگاهيان و فرهيختگان استان با رويكرد اجتماعي نمودن امر مبارزه با موادمخدر با استفاده از ظرفيت‌هاي سازمان‌هاي مردم‌نهاد و خيرين جامعه، اجراي راهكارهاي درمان براي كاهش آسيب و حمايت‌هاي اجتماعي و درمان معتادان و ايجاد زمينه‌هاي لازم جهت اشتغالزايي آنان، پيگيري جدي مجازات مجرمين مواد مخدر و ضربه زدن به بنيان‌هاي اقتصادي قاچاقچيان، رعايت انضباط اداري و مالي و ارائه گزارش‌هاي فصلي از جمله مواردي است كه انتظار مي‌رود با برنامه‌ريزي دقيق، كارآمد هدفمند و مبتني بر اصول نسبت به تحقق آن اهتمام و تلاش كنند.

توفيق شما را در راستاي انجام ماموريت خطير و اجراي برنامه‌ها با رعايت اصول قانونمداري، اعتدال‌گرايي و منشور اخلاقي دولت تدبير و اميد در محل توجهات حضرت ولي عصر (عج) و رهنمودهاي مقام معظم رهبري (مدظله‌العالي ) از درگاه پروردگار قادر و متعال خواستارم.


منبع خبر:  روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر93.1.24 

مافیای مواد مخدر برای جذب مشتری بیشتر تلاش می كند

امتیاز کاربران
 
 
مدیركل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر از تلاش مافیای مواد مخدر برای افزایش مشتریان خود با شیوه های تبلیغی جدید خبر داد و گفت: هدف از این امر هدایت جوانان به سمت نابودی از طریق افزایش اعتیاد به مواد مخدر است.
مافیای مواد مخدر برای جذب مشتری بیشتر تلاش می كند
 
'حمید صرامی'روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، شایع ترین مواد مخدر مصرفی را تا قبل از سال 1383 در كشور تریاك، شیره تریاك و سوخته آن عنوان كرد و گفت: از سال 83 به بعد شرایط مصرف این مواد در كشور از طریق سیستم هوشمند مواد مخدر تغییر كرد و مواد نوظهوری مثل آمفتامین، اكستازی و محرك ها وارد كشور شد كه به علت گرانی بیشتر افراد متمول به سمت آن رفتند. 
 
وی اضافه كرد: مافیای مواد افغانستان در سال های 86 و 87 با تبلیغات سوء درباره كراك و اینكه این ماده همان كوكایین است كه در اروپا برای افراد فقیر تولید می شود، چرخه جدیدی از مصرف را در كشور ایجاد كردند و از آنجا كه جوانان و نوجوانان از روحیه تنوع طلبی برخوردار هستند، این ماده را برای مصرف انتخاب نمودند. 
 
مدیركل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: از سال 87 به بعد الگوی سه ضلعی مواد مخدر شامل تریاك، شیشه و كراك(هرویین با درجه خلوص 75درصد) جایگزین الگوی قبلی شد و پس از آن نیز قاچاقچیان برای ضربه زدن بیشتر به كراك هرویین، تبلیغات وسیعی را آغاز كردند و بلافاصله الگوی مصرف به سمت شیشه تغییر كرد. 
 
به گفته صرامی، این تبلیغات تا جایی پیش رفت كه در آرایشگاه های زنانه برای جذب مشتریان عنوان می شد كه این ماده سبب لاغری می شود. 
مافیای مواد مخدر با اشاره به اینكه مصرف این ماده اعتیاد آور نیست، تبلیغات دیگری را راه انداخت مبنی بر اینكه این ماده می تواند به تمركز بیشتر و بیداری به هنگام شب كمك كند. 
 
صرامی با بیان اینكه در سال های 89 و 90 مجددا تبلیغات برای مصرف هرویین از سوی افراد سودجو آغاز شد، اظهار داشت: مهمترین مساله ای كه اكنون یك خطر به شمار می آید، مصرف همزمان چند ماده مخدر است كه نقش رسانه ها در آگاهی بخشی و هشدار به خانواده ها بسیار مهم و ضروری است. 
 
وی در پایان فعالیت خبرگزاری جمهوری اسلامی را در عرصه مواد مخدر به دلیل نگاه هوشمندانه و علمی ستود و گفت: متاسفانه برخی رسانه ها با موضوعاتی مثل اعتباد و مواد مخدر اغراق آمیز برخورد می كنند اما نگاه ایرنا نسبت به این حوزه واقع بینانه تر است. 


منبع خبر: ايرنا 92/2/25 

همزمان با روزجهانی مبارزه با موادمخدر: بیش از ۱۰۰تن موادمخدر مکشوفه در ایران به آتش کشیده شد

امتیاز کاربران


همزمان با روزجهانی مبارزه با موادمخدر،صبح امروز بیش از۱۰۰تن موادمخدرمکشوفه درتهران و۱۶ استان کشور،طی مراسمی به آتش کشیده شد.

به گزارش خبرنگاراجتماعی خبرگزاری تسنیم ،این مراسم که در منطقه لشکرک تهران با حضورجمعی از مقامات لشکری وکشوری ،تعدادی از دیپلمات های خارجی مقیم تهران ومسئولین ستادمبارزه با مواد مخدر برگزارشد.دراین مراسم که همزمان در 16 استان کشور شد 40 تن مواد مخدر در تهران و بیش از 60 تن نیز در استان‌های کشور به آتش کشیده شد.

به گزارش خبرنگارخبرگزاری تسنیم ،محمدصادق فتح‌الهی دبیر اجرایی مراسم سالروز مبارزه با مواد مخدر گفت: مواد مخدر پدیده‌ای پیچیده و چند بعدی است و علاوه بر ابعاد مقابله‌ای، پلیسی، قضائی و امنیتی، ابعاد اجتماعی، فرهنگی، آموزشی و درمانی را نیز به همراه دارد و به همین منظور سازمان ملل متحد متناسب با ابعاد مختلف امر مبارزه و انتخاب شعارهای سالانه به منظور نمادسازی جهانی برای امر مبارزه، شعار امسال را «نشاط زندگی را در سلامتی جستجو کن نه در مواد مخدر» عنوان کرده است.

وی در ادامه، به تشریح برنامه‌های ویژه ستاد به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر پرداخت و گفت: ستاد امسال نیز به تبعیت از سال‌های گذشته در پنجم تیرماه همزمان با سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر، برنامه‌های وسیعی را تدارک دیده که در دو سطح ملی و استانی برگزار خواهد شد.


دبیر اجرایی مراسم سالروز مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های امسال، امحای صد تن مواد مخدر و روان‌گردان‌ به طور همزمان در تهران و 16 استان کشور است که 50 تن آن در تهران و مابقی در مقادیر مختلف و متناسب با کشفیات استان‌های مختلف به آتش کشیده شد که برگزاری این مراسم نیز به پلیس مبارزه با مواد مخدر واگذار شده است.

وی خاطرنشان ساخت :مراسم امحا مواد مخدر در استان‌های سیستان و بلوچستان، گیلان، فارس، کرمان، یزد، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مرکزی، اصفهان، قم، مازندران، قزوین، البرز، بوشهر و سمنان برگزار خواهد شد.

فتح‌الهی در ادامه، برگزاری این مراسم در کشورمان را یکی از بزرگترین مراسمات امحای کشورهای جهان قلمداد کرد و گفت: امحا مواد در بسیاری از کشورها در اوزان 10 ، 20 یا 30 کیلویی صورت می‌گیرد اما با توجه به اینکه کشور ما در همجواری با بزرگترین کانون تولیدکننده مواد مخدر جهان یعنی افغانستان و تهدید جدی و دائمی آن قرار دارد و در جامعه جهانی نیز به‌عنوان پرچمدار مقابله با مواد مخدر محسوب می‌شود، از این حیث، میزان کشفیات و امحا در کشورمان باید متناسب با پرچمداری ما در عرصه مبارزه با مواد در جهان و کشورهای منطقه باشد.

وی افزود: بنابراین برای نشان دادن عظمت کشور جمهوری اسلامی ایران در کیفیت برخورد با مواد مخدر، این میزان از مواد برای امحا در سالروز مبارزه با مواد مخدر در نظر گرفته شده بود.


فتح‌الهی همچنین اظهارداشت :امروزدرحاشیه برگزاری این مراسم ، مانور سگ‌های موادیاب ، همایش پیاده‌روی خانوادگی در کلیه استان‌های کشور و منطقه آزاد کیش به جز تهران، برپایی نمایشگاه‌های دستاوردهای سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه‌های درمان، پیشگیری و کاهش آسیب و انتقال آموزش و مفاهیم فرهنگی و پیشگیری به افراد جامعه به‌منظور تقویت آموزه‌های رفتاری در قالب کارگاه‌ها و برنامه‌های آموزشی، نرم‌افزارها و بسته‌های مهارت‌آموزی از دیگر برنامه‌های ستاد به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر است.

اخبارتکمیلی متعاقبا ارسال می شود.


منبع خبر: تسنیم 92/4/5

هشدار دباره خطر پنهان كاري اعتیاد و رواج درمانهاي غير رسمي

امتیاز کاربران

مديرکل درمان و حمايت‌هاي اجتماعي ستاد مبارزه با مواد مخدر از افزایش خطر پنهان کاری اعتیاد و رواج درمانهای غیر رسمی خبر داد.

محمدباقر صابري زفرقندي در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اينكه بخش عمده اي از بيماران مبتلا به اختلالات روانپزشكي، همزمان دچار بيماري اعتياد به مواد مخدر هستند،گفت: حسب گزارشات دريافتي و برخلاف نظر مساعد مسئولين ذي‌ربط، متاسفانه پرونده بيماران بخش روانپزشكي كه در كنار درمان‌هاي معمول، نسبت به درمان اعتياد آنها اقدام مي‌شود، مشمول كسورات بيمه اي مي شوند كه اين امر موجب نگراني جدي درمانگران و کادر درماني بيمارستان‌ها شده است.

وي اضافه كرد: در صورت ادامه اين روند و عدم توجه به رفع اين مشكل، خطر پنهان‌كاري و رواج درمان هاي غير رسمي مي‌تواند روند درمان بيماران را دچار اختلال كند كه نتيجه آن درمان ناقص و افزايش هزينه هاي درماني اينگونه بيماري ها براي نظام سلامت، سازمان هاي بيمه گر و خانواده ها خواهد بود و به دليل خود درماني، وقوع حوادث ناگوار تهديدكننده سلامتي و حتي مرگ احتمالي بيماران، اجتناب ناپذير خواهد بود.

اين مقام مسوول در ستاد در ادامه يادآور شد: با عنايت به ملزم بودن سازمان هاي بيمه‌گر براي پوشش خدمات پايه و بستري اعتياد،‌ (اصلاحيه قانون مبارزه با موادمخدر مصوب مجمع تشخيص مصلحت نظام)، اعمال كسورات براي پرونده‌هايي كه بيمار تحت درمان اعتياد هستند برخلاف قانون فوق‌الذكر و مصوبات هيأت دولت مي باشد.

صابري ادامه داد: با توجه به مشکلات پيش آمده، دبيرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر با هماهنگي قبلي و اجماع کارشناسي، از وزارت بهداشت خواسته است تا طي دستورالعملي، به كليه بيمارستان هاي روانپزشكي و همچنين سازمان‌هاي بيمه‌گر ابلاغ كند تا درمان همزمان اعتياد افراد بستري در بخش‌هاي روانپزشکي و حتي ساير بخش‌هاي بستري، منطبق بر ضوابط، پروتكل هاي وزارت بهداشت و منابع علمي الزامي شود و در مراكز روانپزشكي، درمان اوليه اعتياد به‌عنوان يك اختلال روانپزشكي مجاز باشد و تشخيص بيماري در پرونده بيماران طبق منابع مورد تاييد وزارت بهداشت ثبت شود.

وي به‌عنوان عضو هيات علمي دانشگاه تاکيد كرد: در غير اينصورت تجويز خود سرانه داروها يا ورود مواد مخدر توسط همراهان بيماران به بخش را شاهد خواهيم بود که عواقب و زيان‌هاي غير قابل جبراني را به دنبال خواهد داشت.

صابري با تاکيد بر اينکه براساس قوانين موجود و دستورالعمل هيات دولت، سازمان هاي بيمه‌گر مكلف به پرداخت كامل تمام هزينه هاي درماني معتادان هستند و هرگونه اعمال كسورات در پرونده‌هاي بيمارستاني به دليل درمان اعتياد غيرقانوني است.

وي متذکر شد: در صورتي كه سازمانهاي بيمه‌گر در موارد مذكور اقدام به اعمال كسورات كنند، مراتب مي‌تواند منجر به پيگيري قضايي به دليل تخلف از اجراي قانون شود كه البته براي اجرايي شدن اين قانون نظارت و مداخله مراجع نظارتي مورد انتظار است و از روساي بيمارستان‌هاي روانپزشکي نيز انتظار مي‌رود كه در اين مورد با جديت از حقوق بيماران و بيمارستان حمايت كنند.


منبع خبر: مهر 91/12/13

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است