Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 141 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 12271
دیروز  ------------------دیروز ------------------12987
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 12271

افزایش هشت برابری بودجه پیشگیری و درمان اعتیاد

امتیاز کاربران


رییس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه سال گذشته اعتبار حوزه پیشگیری و درمان اعتیاد در سازمان بهزیستی 1.5 میلیارد تومان بود، اظهار کرد: این اعتبار در سال جاری با افزایش هشت برابری به رقمی معادل 10 میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، همایون هاشمی در مراسم "افتتاح مرکز اشتغال زنان بهبود یافته" با اشاره به اینکه حلقه مفقوده بازتوانی و توانمندسازی در کشور موضوع اشتغال و کارآفرینی است، گفت: این مرکز سیزدهمین مرکز کارآفرینی سازمان بهزیستی و پنجمین مرکز کارآفرینی بهبود یافتگان است.

وی با اشاره به اینکه فعالیت‌های انجام شده در زمینه بازتوانی و توانمندسازی در چند دهه گذشته پاسخگوی نیاز جامعه هدف سازمان نبوده است، عنوان کرد: نپرداختن به موضوع توانبخشی حرفه‌ای، کارآفرینی و اشتغال‌زایی شاخه تحت پوشش سازمان بهزیستی، عامل اصلی موفق نبودن در این زمینه است.

وی حرکت در زمینه توانمندسازی حرفه‌ای، کارآفرینی و اشتغال‌زایی برای جامعه هدف را به طور اعم و برای بهبود یافتگان به طور خاص را عامل موفقیت در این زمینه دانست.

رییس سازمان بهزیستی از طراحی سند جامع و بسته اجرایی در حوزه اشتغال خبر داد و گفت: در این بسته، تعریف دقیقی از اشتغال در مورد جامعه هدف ارائه شده است.

وی اشتغال در مورد جامعه بهبود یافتگان را سخت‌تر از افراد عادی دانست و گفت: این افراد پیش از این دوره اشتغالی داشته و به حرفه‌ خاصی مشغول بودند، اما پس از اعتیاد دچار توقف شدند، بنابراین باید پس از پاکی و بهبود یافتگی مجددا به شرایط عادی و شغلی که در آن تخصص داشتند بازگردند.

هاشمی همچنین به CBU‌ها اشاره و عنوان کرد: سازمان بهزیستی به CBUها توجه خاصی خواهد داشت، چرا که خیرین با کمک‌های مالی خود می‌توانند در زمینه اشتغال کمک‌های قابل توجهی به سازمان بهزیستی داشته باشند.

رییس سازمان بهزیستی بسته اشتغال طراحی شده توسط سازمان را مبتنی بر نظام استاد شاگردی دانست و اظهار کرد: در این نظام استاد وظیفه راه‌اندازی چرخه را بر عهده دارد و شاگردان نیز موظف به یادگیری هستند و باید با توجه به این نظام از بی‌تحرکی در حوزه اشتغال خارج شویم.

به گزارش ایسنا، هاشمی در ادامه این مراسم تمامی قدرت سازمان بهزیستی را متعلق به شبکه موجود این سازمان در سراسر کشور دانست و گفت: این شبکه باید در سراسر کشور گسترش یابد تا بتوانیم برای رسیدن به سقف خدمات برای جامعه هدف گام برداریم.

وی افزود: بسته جامع اشتغال و کارآفرینی در این حوزه نجات دهنده راه خواهد بود و باید توانمندسازی معیشتی، روحی، جسمی و در نهایت توانبخشی حرفه‌ای مورد توجه قرار گیرد.

هاشمی همچنین به سطوح پیشگیری از اعتیاد اشاره و بیان کرد: در بحث پیشگیری سه سطح وجود دارد که سطح یک مهمتر از سایر سطوح است، چرا که باید قبل از ظهور و بروز آسیب و حتی قبل از اینکه هر آسیبی به مخیله فرد نفوذ کند با آن مقابله شود.

وی افزود: کارزار رسانه‌ای پیشگیری و مبارزه با آسیب‌های اجتماعی یکی از راهکارهای موثر در زمینه پیشگیری و مبارزه با آسیب است و باید از طریق آن بتوانیم اطلاعات و داشته‌های خانواده‌ها را بالا برده و به مبارزه با شیوع آسیب، مشکلات اجتماعی بپردازیم.

رییس سازمان بهزیستی با اعلام اینکه افراد می‌توانند در بحث آسیب‌های اجتماع با شماره تلفن 123 و در بحث اعتیاد با شماره 09628 تماس برقرار کنند، گفت: باید متقاضیان به مواد مخدر در کشور کم شوند و در بحث عرضه نیز باید به صورت جدی با این موضوع مقابله کنیم.


«اظهارات افراد خارج از دبیرخانه ستاد، مندرج در پرتال ستاد الزاماً به معنای موضع رسمی ستاد مبارزه با موادمخدر نمی باشد.»

منبع خبر: ايسنا 92/4/31

تاثیر عوامل معنوی در پیشگیری و درمان اعتیاد

امتیاز کاربران

معاون پیشگیری ودرمان اعتیاد بهزیستی کشور گفت:تحقیقات داخلی و خارجی نشان می دهد عوامل معنوی در پیشگیری و درمان نقش بسیار مهمی را ایفا کرده و متغیرهای دینی بر روی مکانیزم پیشگیری تاثیرگذار هستند.

فرید براتی سده معاون پیشگیری اعتیاد سازمان بهزیستی در گفت و گو با خبرنگار شبستان با بیان اینکه در پیشگیری و درمان اعتیاد دو بحث عوامل خطر و عوامل محافظت کننده مطرح است گفت: اگر عوامل خطر پیرامون فردی وجود داشته باشد احتمال اینکه افراد به اعتیاد مبتلا شوند بسیار زیاد است در حالیکه عوامل محافظت کننده از بروز اعتیاد به افراد جلوگیری می کند.

وی افزود: اگر عوامل خطر را در جامعه کم و عوامل محافظت کننده را افزایش دهیم می توانیم از بروز آسیب های اجتماعی تا حد قابل ملاحضه ای جلوگیری کنیم. وی با اشاره به اینکه تحقیقات نشان می دهد که عقاید مذهبی یکی از اصلی ترین عوامل محافظت کننده در برابر آسیب هایی چون اعتیاد محسوب می شود، اظهار کرد: اگر عوامل محافظت کننده به صورت قوی وجود داشته باشد احتمال اینکه فرد به سمت مصرف مواد و معتاد شدن برود کم است.

به گفته وی دینداری یکی از عوامل محافظت کننده است که اگر وجود داشته باشد به عنوان یک عامل مهم محافظت کننده و اگر وجود نداشته باشد به عنوان یک عامل خطر عمل می کند. وی با بیان اینکه عوامل معنوی در پیشگیری و درمان نقش بسیار مهمی را ایفا می کند، گفت: تحقیقات داخلی و خارجی نشان می دهد که متغیرهای دینی بر روی مکانیزم پیشگیری تاثیرگذار هستند.

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی در ادامه خاطرنشان کرد: دلیل اینکه فرد با معنویت، خود را به یک منبع لایزال متصل می داند و عدم احساس تنهایی را در وی به وجود می آورد، نیرویی که می تواند از آن استعانت بجوید موجب می شود تا افراد دیندار که اصولاً شبکه تشکیل داده و در اجتماع از هم حمایت می کنند و به جای توسل ناصحیح به دین متصل می شوند؛ به همین دلیل از عوامل خطر محفوظ هستند. به گفته براتی انسان دیندار در مواقع تشویش و استرس از روشهای دینی دعا و مناجات استفاده می کنند.

وی ادامه داد: دین یک سبک زندگی سالم را به پیروان خود آموزش می دهد و از پیروانش می خواهد که این سبک زندگی سالم را در دستور کار خود قرار دهند. معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی افزود: این عوامل برای فرد هنگام مواجهه با مشکلات و معضل ها با تکیه بر عوامل دینی و مذهبی نقش ضربه گیر را بازی کرده و جایی برای رفتن به سمت مصرف مواد مخدر وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به نقش عوامل مذهبی در پیشگیری از ابتلا به مواد مخدر تصریح کرد: در جوامع عوامل خطر بسیار زیادی وجود دارد که در مواقع، سنین و شرایط مختلف عمل می کند همچنین خطر فردی، خانوادگی، تحصیلی و اجتماعی در دین مخصوصاً اسلام مورد توجه قرار گرفته و در مورد عوامل خطر هشدارها و مسایل زیادی عنوان شده است.

براتی گفت: به طور مثال همنشینی با دوستان بد که یکی از عوامل خطر برای نوجوانان محسوب شده و آنان را به سمت مصرف مواد سوق می دهد یا دوستی که نگرش مثبت نسبت به هنجارشکنی و مصرف مواد دارد در دین اسلام مورد توجه قرار گرفته و مسایل دینی درخصوص همنشینی با انسانهایی که دارای رفتارهای انحرافی هستند نهی شده است.

وی یکی دیگر از عوامل سفر را تربیت خانوادگی عنوان کرده و گفت: در این خصوص نیز احادیث روایات و توصیه های بسیار زیادی در مورد رفتار والدین با فرزندان و حق متقابل آنها نسبت به یکدیگر وجود دارد. معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی خاطرنشان کرد: وقتی فرد معتاد در فرایند درمان قرار می گیرد یکی از اصلی ترین مسایل که می تواند به فرایند درمان کمک کند احساس حمایت شدن است یعنی فردی که در حال درمان است باید حس حمایت را داشته باشد از این رو همین فلسفه است که گروههای معتادان بهبودیافته و یا همتاها با دسترس بودن برای فرد معتاد موثر است.

وی ادامه داد: اگر فرد معتاد این حس را که خدا همیشه با اوست را درک کند و از توان معنوی بالایی برخوردار باشد هم به درمان و هم مانایی در درمان کمک شده و فرد کمتر دچار لغزش و بازگشت به سمت مصرف می شود. وی در توضیح این موضوع اظهار کرد: دلیل چنین مساله ای این است که هر وقت فرد فکر لغزش از ذهنش می گذرد به خدا اتکا کرده و از منابع دینی و روحانی کمک می گیرد. به گفته براتی همه این فرایند نشان دهنده نقش مهم عوامل دینی در پیشگیری و درمان اعتیاد است که ضمن اهمیت زیاد آن مورد توجه قرار گرفته است.


«اظهارات افراد خارج از دبیرخانه ستاد، مندرج در پرتال ستاد الزاماً به معنای موضع رسمی ستاد مبارزه با موادمخدر نمی باشد.»

منبع خبر: شبستان 92/4/30


جزئیات برنامه کاهش آسیب در معتادان زندانی/ کاهش آمار معتادان مبتلا به ایدز در کشور

امتیاز کاربران


رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: برنامه کاهش آسیب در معتادان از زمانی که در زندان‌ها اجرا می‌شود موارد ایدز را کاهش داده به طوری که موارد ابتلا به ایدز در بین معتادان طی سال‌های گذشته از 18 به 15درصد رسیده است.


محمد‌مهدی گویا در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، درباره برنامه کاهش آسیب در معتادان زندانی گفت: با انجام این برنامه رفته رفته شاهد این هستیم که عفونت ایدز در زندانی‌ها رو به کاهش است.

وی ادامه داد: لازمه ادامه این برنامه این است که سازمان زندان‌ها هم تشویق و هم حمایت شود. باید سازمان زندانها حمایت مالی شود و پرسنل آن تأمین شود تا زندانی‌ها در مضیقه نباشند.

وی گفت: چنانچه برنامه کاهش آسیب به درستی در زندان‌ها اجرایی شود کاهش محسوسی را در معتادان زندانی شاهد خواهیم بود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: موارد بیماری ایدز در بین معتادان طی سال‌های گذشته از 18 به 15 درصد کاهش یافت که این رقم در میان زندانیان از 15 درصد هم کمتر است.

گویا با بیان اینکه برای درمان معتادان زندانی بیشتر از متادون استفاده می‌شود ادامه داد: به دلیل کمبودهای اخیری که در مورد داروی متادون در کشور مطرح شد نهایت تلاش انجام گرفت تا کمبودی در زندان‌ها ایجاد نشود به همین دلیل اولویت توزیع متادون با زندان‌ها است.

وی در مورد هدف اجرای برنامه کاهش آسیب در معتادان گفت: با برنامه کاهش آسیب به دنبال این هستیم تا فردی که مواد مخدر تزریق می‌کند رفتارهای کم‌خطرتری داشته باشد یعنی به جای تزریق مواد مخدر از داروهایی استفاده کند که تزریقی نباشد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: متادون‌درمانی از جمله روش‌های قابل اطمینان در درمان معتادان تزریقی در زندان‌ها است و تجربه نشان داده افرادی که متادون مصرف می‌کنند رفتارهای مجرمانه آنها کاهش می‌یابد و کارهای ضد اجتماعی آنها کم می‌شود.

گویا گفت: متادون ماده مخدری که جای مواد مخدر مصرف شود نیست و در برنامه کاهش آسیب،استفاده از سایر ترکیباتی با این ویژگی در دستور کار قرار دارد. با این وجود عده معدودی از معتادان از متادون استفاده نمی‌کنند و به هر دلیلی به دنبال تزریق هستند.

وی تصریح کرد: در برنامه کاهش آسیب به این معتادان که متادون استفاده نمی‌کنند. سرنگ و سوزن استریل داده می‌شود تا به صورت مشترک مواد مخدر استفاده نکنند. به این افراد آموزش داده می‌شود تا آسیب کمتری ببینند و به سمت درمان با متادون روی آورند.

گویا گفت: به نظر می‌رسد برنامه کاهش آسیب در عرصه کاهش تقاضا روش درمانی مؤثری در اعتیاد است و هر کجا که این برنامه کمرنگ شود شمار معتادان تزریقی نیز بیشتر می‌شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: اگر کمیت خدمات کاهش یابد و کیفیت نیز کم شود موج بعدی ایدز بعید نیست.

وی تصریح کرد: بنابر این در امر کیفیت خدمات علاوه بر متادون‌درمانی به معتادی که مراجعه می‌کند مشاوره‌های درمانی داده می‌شود مرتب آزمایش ایدز گرفته می‌شود و از نظر هپاتیت وضعیت معتاد بررسی می‌شود همچنین روان یک فرد معتاد باید مورد ارزیابی قرار گیرد و کشورهایی موفق بوده‌اند که کیفیت خدمات خود را افزایش داده‌اند.

گویا گفت: باید بودجه‌های مناسب در کنار برنامه‌های کارشناسی و نظارت بر روند اجرای برنامه کاهش آسیب انجام شود.


«اظهارات افراد خارج از دبیرخانه ستاد، مندرج در پرتال ستاد الزاماً به معنای موضع رسمی ستاد مبارزه با موادمخدر نمی باشد.»

منبع خبر: فارس 92/4/30

آمار فوتي ها در كمپ هاي اعتياد غير مجاز بالاست/ تعطیلي بیش از 400 کمپ ترک غیر مجاز

امتیاز کاربران

سرپرست اداره اعتیاد وزارت بهداشت گفت: تنها یک درصد بیماران معتاد تحت درمان با شربت اعتیاد قرار می گیرند.

دکتر فیروزه جعفری، سرپرست اداره اعتیاد وزارت بهداشت در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران افزود: میزان افرادی که تحت درمان با شربت اعتیاد قرار می گیرند بر اساس شرایط فرد متفاوت است، البته فردی که تحت درمان با شربت تریاک قرار می گیرد باید شرایط لازم را داشته باشد و پزشک تشخيق تحت درمان قرار گرفتن با این شربت را بدهد.

وی با بیان اینکه یک تا دو در صد افراد در حوزه درمان اعتیاد تحت درمان با شربت تریاک قرار می گیرند گفت: البته ما موظف هستیم که حتی برای یک نفر هم دارو را تامین کنیم البته باید توجه داشت که اگر شربت تریاک در برهه ای از زمان دچار کمبود شود هیچ گونه جای نگرانی نیست چرا که می توان درمان را با متادون ادامه داد چرا که با تجویز و حتی عوارض متادون بیشتر از شربت تریاک آشنا هستیم.

جعفری در خصوص مجوز دادن به مراکز ترک اعتیاد عنوان کرد: سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت دو مرجعی هستند که به مراکز درمان اعتیاد مجوز می دهند ولی تامین دارو نظارت بر مصرف و توزیع آن در اختیار وزارت بهداشت است.

سرپرست اداره اعتیاد وزارت بهداشت ادامه داد: در حال حاضر ما چند نوع مرکز درمان اعتیاد داریم که عمده مراکزی که این خدمات درمانی را ارائه می دهند مراکز سرپایی هستند که علاوه بر مرکز پزشک ارائه کننده خدمت باید مجوز داشته باشد و این مجوزها باید در دید مراجعه کنندگان باشد و مشاهده شود که مجوز به مرکزی داده شده ولی فرد دیگری که صلاحیت خدمت را ندارد به فعالیت می پردازد.

وی ادامه داد: برخی دیگر از مراکز، مراكز اقامتی يا کمپ هستند که مجوز این مراکز را سازمان بهزیستی می دهد.

جعفری در پایان در خصوص کمپ های غیر مجاز خاطرنشان کرد: میزان فوت در مراکز غیر مجاز بالا بوده و این مراکز از هیچ نوع سازماني مجوز نداشته اند و خدمات آنها خلاف پروتکل درمانی انجام می شده که یک سال پیش با تلاش های ستاد مبارزه با مواد مخدر و همکاری سازمان بهزیستی فعالیت بیش از 400 کمپ غیر مجاز گرفته شده است.

«اظهارات افراد خارج از دبیرخانه ستاد، مندرج در پرتال ستاد الزاماً به معنای موضع رسمی ستاد مبارزه با موادمخدر نمی باشد.»

منبع خبر: باشگاه خبرنگاران جوان 92/4/30

دستگیری بزرگترین قاچاقچی پایتخت

امتیاز کاربران

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ از دستگیری بزرگترین قاچاقچی پایتخت خبر داد.

سرهنگ سعید لیراوی در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در تشریح جزئیات این خبر با بیان اینکه ماموران پایگاه چهارم پلیس مبارزه با مواد مخدر بر اساس گزارشات واصله مبنی بر قاچاق مواد مخدر توسط فردی به نام «رضا»، رسیدگی به این پرونده را در دستور کار خود قرار دادند، گفت: بررسی‌ها نشان داد که «رضا» از قاچاقچیان سابقه‌دار و حرفه‌ای مواد مخدر است که به صورت ماهرانه در سطح وسیعی از تهران و استان‌های کناری کشور اقدام به قاچاق مواد مخدر می‌کند.

وی با بیان اینکه بررسی‌های ماموران نشان داد که در سال 88 نیز مقدار 56 کیلوگرم کراک و 400 گرم تریاک از مخفی‌گاه وی کشف و ضبط شده، اما وی موفق به فرار شده بود، افزود: این فرد با تغییر نحوه فعالیت، مجددا با همکاری همدستان خود، مواد مخدر را در اوزان بالا از مناطق شرقی و جنوبی کشور به تهران و از پایتخت نیز به کلیه استان‌های شمالی کشور قاچاق می‌کرد.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر پایتخت با بیان اینکه ماموران با شناسایی دو باب منزل در محدوده 30 متری نیروی هوایی و پیروزی در یک اقدام ضربتی «رضا» را با دوهمدست دیگر به نام‌های «زینب» و «کامران» دستگیر کردند، گفت: مجموعا مقدار 142 کیلوگرم تریاک و 360 گرم شیره تریاک و یک حلقه وافور از منزل وی کشف و ضبط شد.

به گفته لیراوی، دو دستگاه خودروی وانت مزدا و پژو 206 نیز در این محل کشف و ضبط شد.

«اظهارات افراد خارج از دبیرخانه ستاد، مندرج در پرتال ستاد الزاماً به معنای موضع رسمی ستاد مبارزه با موادمخدر نمی باشد.»

منبع خبر: ايسنا 92/4/30

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است