Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 134 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 3782
دیروز  ------------------دیروز ------------------12500
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 73597

عطاری‌ها محلی برای فروش داروی ترک اعتیاد تقلبی/ اعتیاد دوم با داروهای ترک اعتیاد ماهواره‌ای

امتیاز کاربران

عضو گروه مطالعات اعتیاد پزشکی قانونی از فروش داروهای ترک اعتیاد تقلبی در عطاری‌ها انتقاد کرد و گفت: داروهای ترک اعتیاد تبلیغی در شبکه‌های ماهواره‌ای، خود اعتیادآور هستند.

محمدرضا قدیرزاده، عضو گروه مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات پزشکی قانونی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس در مورد خود درمانی اعتیاد گفت: در شرح حالی که از بیماران معتاد گرفته می شود اغلب سابقه چندین مرتبه رفتن به کمپ، ترک در منزل و استفاده از انواع و اقسام داروها را ذکر می‌کنند.

وی افزود: متأسفانه فقدان اطلاع رسانی صحیح در خصوص درمان های استاندارد، ترس از افشای هویت افراد معتاد و از همه مهمتر پدیده انکار اعتیاد باعث می شود که افراد بیمار به مراکز درمان سوءمصرف مواد مراجعه نکنند و سعی کنند مشکل اعتیاد خود را با خوددرمانی برطرف کنند.

عضو گروه مطالعات اعتیاد پزشکی قانونی ادامه داد: اغلب این خودرمانی‌ها نه تنها به درمان اعتیاد منجر نمی‌شود بلکه به پیچیده تر شدن مشکل اعتیاد فرد می انجامد. به عنوان مثال چندسال قبل ماده ای به نام های نورجیزک و تمجیزک از طریق مرزهای شرقی وارد کشور شد که تبلیغ گسترده ای در خصوص خواص درمانی آن بین معتادان صورت گرفت.

وی در مورد این ماده مخدر گفت: این مواد که به صورت ویال و آمپول بوده در اصل حاوی ماده بوپره نورفین و داروی کورتن است و با توجه به استفاده تزریقی آن در کوتاه مدت به دلیل وجود داروی کورتن و پدیده جذب آب و نمک در بدن به منجر به افزایش وزن و روشن شدن پوست می‌شود که در این حالت بیمار فکر می کند در حال بهبودی است در حالی که متأسفانه فرد معتاد علاوه بر عوارض مصرف تزریقی بوپره نورفین دچار عوارض مصرف کورتن نیز می شود و در آن سال‌ها موارد زیادی از مرگ و میر بیماران بر اثر استفاده از نورجیزک و تمجیزک گزارش شد.

قدیرزاده تأکید کرد: یکی از روش‌های سوداگران مرگ در تبلیغ مواد اعتیادآور جدید، تبلیغ به عنوان داروی ترک اعتیاد است که همین موضوع نیز خود به گسترش آن ماده کمک می‌کند به عنوان مثال یکی از تبلیغاتی که در مورد مصرف شیشه انجام می‌شود این است که این ماده نه تنها اعتیاد نمی‌آورد بلکه با مصرف آن نیز مورفین بدن شسته شده و فرد معتاد به تدریج ماده مخدر را ترک می‌کند.

به گفته وی، همین موضوع باعث شد که بسیاری از افراد معتاد به مواد مخدر به امید درمان و رهایی از ماده افیونی به مصرف ماده روانگردان شیشه روی بیاورند و در حالی که در اوایل،‌ مصرف مواد مخدر آنها نیز تا حدودی کاسته می شود به امید درمان سریع تر به میزان مصرف شیشه می افزودند غافل از اینکه خود را در دامان ماده ای به مراتب خطرناک تر انداخته اند.

عضو گروه مطالعات اعتیاد پزشکی قانونی یادآور شد: با اقبال مردم به طب سنتی و استفاده از درمان‌های گیاهی، مسأله درمان اعتیاد با مواد گیاهی نیز مورد توجه بیماران و خانواده معتادان قرار گرفت که این مطلب نیز به خوددرمانی در اعتیاد منجر شده است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر داروهای گیاهی درمان اعتیاد به دو صورت تبلیغ و توزیع می‌شود،مورد اول به صورت تبلیغات در شبکه‌های ماهواره‌ای است که اعلام می‌شود داروهای مذکور 100 درصد گیاهی، بدون عوارض و با تایید سازمان غذا و داروی آمریکا بوده و پس از یک دوره درمان فرد از دام اعتیاد رهایی می‌یابد.

آنچنان که قدیرزاده می‌گوید، بررسی‌های صورت گرفته در مرکز تحقیقات پزشکی قانونی بر روی این داروها نشان داد علی رغم تبلیغ صورت گرفته، ماده موثره موجود در این داروها که به صورت قرص، کپسول و شربت توزیع می‌شوند داروهای شیمیایی اعتیادآوری از قبیل ترامادول، دیازپام، دیفنوکسیلات و داروهای اعصاب است که مصرف آنها در طولانی مدت منجر به اعتیاد فرد مصرف کننده به این مواد خواهد شد و فرد، مشتری دایم این داروها می‌شود.

وی افزود: عطاری‌ها که به عنوان عرضه کننده داروهای طب سنتی در کشور ما شناخته می‌شوند نیز خود به محلی برای عرضه انواع و اقسام داروهای ترک اعتیاد تبدیل شده‌اند به طوری که توزیع غیرقانونی و خارج از ضوابط داروهای ترک اعتیاد از قبیل متادون، بوپره نورفین و شربت تریاک به طور شایع در این مراکز دیده می‌شود.

عضو گروه مطالعات اعتیاد پزشکی قانونی تاکید کرد: این موضوع باعث می‌شود که فرد معتاد به جای مراجعه به مراکز درمان سوءمصرف مواد که به صورت علمی زیر نظر پزشک، روانشناس و مددکار اداره می‌شود به این عطاری‌ها مراجعه و داروی مورد نیاز خود را تهیه کند.

وی خاطر نشان کرد: مصرف این داروها به صورت خودسرانه می‌تواند به اعتیاد فرد به این داروها منجر شده و معضل اعتیاد فرد را دو چندان کند. متأسفانه در عطاری ها داروهای دیگری به عنوان داروی گیاهی ترک اعتیاد به صورت قرص و کپسول و با نام های دراگون،‌ دتای هندی و ... توزیع می شود که آزمایش های صورت گرفته روی این داروها نیز نشان داد که با وجود ادعای 100 درصد گیاهی بودن دارای مواد شیمیایی از قبیل ترامادول، دیفنوکسیلات، کدئین، دکسترومتورفان و ... است که مصرف دراز مدت آن منجر به اعتیاد فرد به این مواد شده و می تواند عواقب خطرناکی برای فرد مصرف کننده داشته باشد.

قدیرزاده در مورد استفاده از ترامادول برای ترک اعتیاد گفت: یکی دیگر از داروهایی که توسط معتادان به صورت خودسرانه برای ترک از آن استفاده می شود داروی ترامادول است که مصرف طولانی مدت آن نیز اعتیادی مشابه اعتیاد به تریاک برای فرد ایجاد می کند و حتی می تواند منجر به تشنج و مرگ فرد شود.

وی به بیماران و خانواده های آن‌ها توصیه کرد: با وجود تعداد کافی مراکز درمان سوءمصرف مواد که تحت نظارت وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی فعالیت می کنند و با وجود پزشکان مجرب و کارشناسان دوره دیده، سلامتی خود را در معرض تبلیغات سوداگران قرار ندهند.

منبع خبر: فارس 93.5.11

پیشنهاد رشوه یک میلیاردی عامل توزیع موادمخدر حاشیه اتوبان مدرس و همت

امتیاز کاربران

سرپرست پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ از دستگیری فروشنده اصلی مواد مخدر حاشیه اتوبان مدرس و همت و پیشنهاد رشوه یک میلیاردی او برای آزادی از دست مأموران خبر داد.

سرهنگ محمد بخشنده در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به عملیات اخیر پلیس مبارزه با مواد مخدر پایتخت به‌منظور پاکسازی پاتوق‌های فروش مواد مخدر در حاشیه بزرگراه‌های مدرس و همت اظهار داشت: با توجه به دستورالعمل پلیس برای پاکسازی پاتوق‌های فروش مواد مخدر پایتخت، اکیپی از مأموران پایگاه سوم پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ، برای دستگیری عامل اصلی توزیع و فروش مواد مخدر به‌نام منصور، در یکی از پاتوق‌های مهم در حاشیه اتوبان مدرس و همت اعزام شدند.

سرپرست پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ ادامه داد: مأموران پلیس برای اطمینان از حضور منصور در مکان مذکور،‌ به‌عنوان خریدار در پاتوق مورد نظر حاضر شدند و در پوشش خرید هروئین از شخص منصور، از حضور وی اطمینان یافتند.

وی با بیان این‌که مأموران پس از اطمینان از حضور فروشنده اصلی مواد مخدر در پاتوق حاشیه بزرگراه همت،‌ اقدام به آغاز عملیات دستگیری وی کردند، افزود: در جریان این عملیات، دو اکیپ از مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر وارد عمل شدند و در همین حین، منصور که متوجه حضور مأموران در پاتوق مذکور شد در صدد فرار و ضربه زدن با قمه به مأموران برآمد که مأموران با رعایت قانون به‌کارگیری اسلحه، یک گلوله هوایی شلیک کردند.

بخشنده با تأکید بر این‌که منصور بدون توجه به اخطار مأموران و شلیک هوایی مجدداً به مأموران حمله‌ور شده و قصد مجروح کردن آن‌ها را داشته است، گفت: مأموران پایگاه سوم پلیس مبارزه با مواد مخدر در ادامه این عملیات و برای حفظ جان خود مجبور به شلیک گلوله به پای راست وی شدند ولی منصور که همچنان قصد فرار از دست مأموران را داشت در تعقیب و گریز با پلیس دستگیر شد.

سرپرست پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ با اشاره به دستگیری دو متهم همدست منصور در جریان این عملیات افزود: مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر پایتخت موفق شدند در ادامه این عملیات دو نفر از همدستان منصور به‌نام‌های اردشیر و مهرداد را که به‌عنوان «چوبدار» و «دستیار» با منصور همکاری داشته‌اند دستگیر کنند و در مجموع از بازرسی از این افراد، یک عدد قمه، 2 ترازو و مقدار 300 گرم هروئین و 90 گرم شیشه کشف کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: منصور پس از دستگیری توسط مأموران پلیس نیز درصدد رهایی از دست مأموران بود و با پیشنهاد رشوه 100 میلیون تومانی به مأموران قصد داشت تا از دست پلیس رها شود که با امتناع مأموران وظیفه‌شناس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ، برای مداوا به بیمارستان منتقل و دو همدست وی نیز جهت ادامه رسیدگی به پرونده به مقر پلیس دلالت شدند.
 

 

منبع خبر: تسنیم 93.5.10 

افتتاح مرکز اشتغال معتادان بهبود یافته در غرب تهران

امتیاز کاربران

مدیر عامل جمعیت خیریه تولد دوباره از راه‌اندازی مرکز اشتغال معتادان بهبود یافته در غرب تهران خبر داد.

عباس دیلمی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس با اشاره به اینکه به زودی طرح «موبایل‌سنتر» با همکاری مشترک سازمان بهزیستی کشور و جمعیت خیریه تولد دوباره اجرا خواهد شد اظهار داشت: این طرح در حاشیه اتوبان‌ها و برای معتادان پرخطر اجرا خواهد شد.

وی تصریح کرد:‌در این طرح مددکاران آموزش دیده در حاشیه‌های اتوبان‌ها و در جاهایی که معتادان پرخطر حضور دارند حاضر می‌شوند و به آنها خدمات رایگان ارائه می‌کنند.

دیلمی‌زاده افزود: یکی دیگر از برنامه‌های جمعیت خیریه تولد دوباره راه‌اندازی نخستین مرکز مددیاران اعتیاد در غرب تهران است که در این مرکز معتادان بهبود‌یافته حضور پیدا خواهند کرد.

مدیر عامل جمعیت خیریه تولد دوباره گفت: از برنامه‌هایی که سازمان بهزیستی و جمعیت خیریه تولد دوباره برای معتادان بهبود یافته پیش‌بینی کرده است می‌توان به توسعه مراکز بهبودیافتگان در کشور و همچنین تخصیص اعتبارات لازم در حوزه اشتغال معتادان بهبودیافته اشاره کرد.

وی افزود: در حال حاضر سازمان بهزیستی کشور و NGO ها فعال در حوزه درمان اعتیاد پیگیر وعده‌های وزارت تعاون‌، کار و رفاه اجتماعی در خصوص مسکن معتادان بهبودیافته هستند.

منبع خبر:‌فارس 93.5.4

سقوط آزاد قاچاقچی موادمخدر از طبقه 5

امتیاز کاربرانیکی از قاچاقچیان حرفه‌ای و سابقه دار مواد مخدر، قبل از دستگیری از پنجره یک ساختمان 5 طبقه بیرون پرید و در دم جان باخت.

به گزارش سرویس«حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سرهنگ منوچهر طالبی اظهارکرد: با تلاش ماموران مبارزه با مواد مخدر استان قم، دو نفر قاچاقچی که با عزیمت به قم مقادیر قابل توجهی مواد مخدر از نوع هروئین به این استان منتقل کرده بودند، شناسایی و دستگیر شدند.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی استان قم با اشاره به نحوه دستگیری این افراد، افزود: پس از شناسایی محل اختفای قاچاقچیان، کلیه مسیرهای فرار افراد مذکور مسدود و نهایتاً در یک عملیات ضربتی قبل از متواری شدن دستگیر شدند.

وی با بیان اینکه سپس با بازرسی از داخل خودروی قاچاقچیان یک بسته هروئین به وزن حدود یک کیلوگرم کشف شد اضافه کرد: حین اجرای این عملیات با کسب خبری مبنی بر حضور یکی از قاچاقچیان تحت تعقیب این یگان که حدود دو ماه قبل پنج کیلو گرم هروئین را به قم منتقل کرده بود و تمامی سرشاخه‌ها دستگیر شده اما وی به محض اطلاع متواری شده بود با کسب دستور از مقام قضایی استان بلافاصله اکیپی دیگر از ماموران مبارزه با مواد مخدر استان مخفیگاهش را شناسایی و برای دستگیری نامبرده وارد عمل شدند.

وی با بیان اینکه با ورود به مخفیگاه متهم، وی برای فرار از قانون و با علم به اینکه مشمول مجازات سختی خواهد بود، با آویزان شدن از پنجره آشپزخانه طبقه پنجم، قصد فرار و اختفا داشته که سقوط و در دم فوت می‌کند افزود: با اعلام موضوع به قاضی ویژه قتل و انجام اقدامات قانونی، متوفی به عوامل بهشت معصومه تحویل داده شد.


منبع خبر: ايسنا 93.5.4

شن گلریزان خیرین برای رهایی معتادان ازبنداعتیاد در پاکدشت برگزارشد

امتیاز کاربران

جشن گلریزان خیرّین نیک اندیش جهت رهایی معتادان از بند اعتیاد در شهرستان پاکدشت برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در این مراسم که جمعه شب به همت کمیته توسعه مشارکت های مردمی و سازمان های مردم نهاد در روستای کبودگنبد از توابع پاکدشت برگزار شد، خیرین نیک اندیش کمک های انسان دوستانه خود را جهت رهایی معتادین از بند اعتیاد اهدا کردند.

فرماندار پاکدشت در این مراسم گفت: وظیفه کمیته توسعه مشارکت های مردمی و سازمان های مردم نهاد جلب و جذب کمک های مردمی برای معتادان متحاجر است.

علیرضا قاسمی فرزاد افزود: معتادان متحاجر افرادی هستند که باعث زشتی و نازیبایی شهر می شوند و وظیفه این کمیته ساماندهی به امور این قشر است.

وی اظهار کرد: منابع انسانی بزرگترین سرمایه هر کشوری هستند و اعتیاد این سرمایه بزرگ را به طور مستقیم تهدید می کند.

رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر شهرستان پاکدشت با بیان اینکه استفاده از مواد مخدر بیش از 7 هزار سال قدمت دارد افزود: این مواد در ابتدا بدون در نظر گرفتن آثار سوء آن برای درمان استفاده می شد و پس از آن شکل تجاری و سودآوری به خود گرفت.

قاسمی فرزاد افزود: همانطور که مشارکت مردمی باعث ایجاد نوعی تحکیم مساعدت دائمی در برابر دشواری ها می شود لذا می تواند زمینه ساز توفیق و همیاری در امر اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر هم باشد.

فرماندار پاکدشت لزوم جذب مشارکت های مردمی را در امر مبارزه با مواد مخدر ضروری دانست و بیان داشت: باید تمام دستگاه های متولی و مسئول تلاش لازم را در جهت توسعه فرهنگ مشارکت مردمی و سازمان های مردم نهاد در تمامی زمینه ها بخصوص در امر اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر و کاهش آسیب های ناشی از آن بکار گیرند.

رئیس کمیته توسعه مشارکت های مردمی و سازمان های مردم نهاد پاکدشت نیز در این مراسم گفت: یکی از وظایف این کمیته کمک به بهبود وضعیت خدمات دهی به کمپ های ترک اعتیاد است و از کمک های نوع دوستانه برای رهایی معتادین از بند اعتیاد استفاده خواهد شود.

ابراهیم شامی افزود: اشتغال زایی برای افراد آزاد شده از بند اعتیاد مهم ترین عامل برای عدم بازگشت آنان به این بلای خانمان سوز است و تلاش می شود با ایجاد فرصت های شغلی پایدار، این افراد در جامعه رها نشوند.

وی تصریح کرد : اعتیاد بلای خانمان سوزی است که خشک و تر را با هم می سوزاند و اگر مردم و مسوولین به اهمیت مبارزه با آن در کاهش سرقت ها، جرایم، نزاع ها و آسیب های اجتماعی واقف باشند این کمیته را از راهنمایی ها و حمایت های مادی و معنوی خود بی بهره نخواهند گذاشت.


منبع خبر: ايرنا 93.5.4

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است