Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 120 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 6892
دیروز  ------------------دیروز ------------------24747
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 100001

شرايط محلات شوش، مولوی و هرندی با ساماندهي معتادان متجاهر بهتر شده است

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 


دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: بیش از شش ماه است که شرایط در محلات شوش، مولوی و هرندی از نظر معتادان متجاهر بهتر شده است ولی باید اقدامات مستمر باشند.


به گزارش روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر، دكتر اسکندر مومني در جلسه «بررسی آخرین وضعیت طرح پاکسازی، ترمیم و تثبیت مناطق شوش، هرندی، مولوی و بازار از وجود خرده‌فروشان، توزیع‌کنندگان و معتادان متجاهر» اظهار داشت: مبارزه با مواد مخدر یک اقدام جمعی و بین‌بخشی است و ساماندهی معتادین متجاهر به تنهایی و از سوی یک نهاد امکانپذیر نیست.


وی با اشاره به اینکه نگاه به معتاد، نگاه به یک بخشی از جامعه نیست، گفت: مناطق شوش، هرندی و فرحزاد بیشترین معتادان متجاهر را دارند و حق معتادان نیست که در زیر پل‌ها و در کنار جوی آب باشند، انسان شخصیت و کرامت دارد و باید سرپناهی برای آنها ایجاد شود و البته حق مردم هم نیست که با این آسیب‌ها چهره به چهره مواجه شوند.


دبيركل ستاد بيان داشت: سازمان ملل در گزارش اخیر خود، از اقدامات ایران برای ایجاد سرپناه معتادان تشکر و تقدیر کرد، ولی ما وظیفه انسانی خود را در این خصوص انجام داده‌ایم و نیازی به تشکر نیست.


مومني گفت: اعتیاد آسیب‌های اجتماعی دیگری را نیز به دنبال دارد و در حال حاضر 55 درصد طلاق‌ها مربوط به اعتیاد می‌‌شود و بسیاری از جرایم خرد و خشن ناشی از مصرف مواد مخدر است و در حال حاضر ظرفیت‌ها در خصوص مبارزه با مواد مخدر افزایش یافته است.


وی افزود: ما در کشور 2 میلیون و 800 هزار مصرف‌کننده مواد مخدر داریم و همچنین یک میلیون و 600 هزار نفر نیز مصرف‌کننده تفننی هستند و در مجموع 4 میلیون نفر از 15 سال سن تا 65 سال سن که حدود 5 درصد از جامعه می‌شوند درگیر اعتیاد هستند که البته این عدد کمی نیست و حتی یک نفر هم برای ما زیاد است.


دبيركل ستاد بيان داشت: حدود یکصد هزار نفر معتاد متجاهر در کشور داریم و این به معنی آن است که این افراد تمامی مراحل ماده 15 را طی کرده‌اند و نتوانستند درمان شوند و اكنون به عنوان معتاد متجاهر شناسایی شده‌اند و قانون هم تمهیدات ویژه‌ای برای آنان پیش‌بینی کرده است.


مومني افزود: مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نیز در خصوص آسیب‌های اجتماعی مواردی را مطرح فرموده اند و ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز اقدامات انتظامی و قضایی را در این حوزه انجام داده است و همچنين از سوي نیروی انتظامی و سازمان زندان‌ها طي 3 ماه، ظرفیتی بالغ بر 5 هزار نفر به ظرفیت نگهداری معتادان اضافه شد.


وي با بيان اينكه بخش عمده‌ای از معتادانی که جمع‌آوری شده‌اند در مراکز درمانی نگهداری می‌شوند، گفت: بارها از رسانه‌ها و حتي به صورت حضوری در این محلات دیده‌ایم که چه وضعیتی در شوش، مولوی و هرندی بوده است ولي اكنون بیش از شش ماه است که شرایط اين محلات از نظر اجتماعی و قضایی در حوزه معتادان متجاهر بهتر شده است ولی باز هم باید اقدامات استمرار داشته باشند.


دبیرکل ستاد افزود: شهر تبریز نمونه خوبی برای حل معضل آسیب‌های اجتماعی از جمله معتادان متجاهر است چرا که این شهر خیلی محدود متکدی و معتاد متجاهر دارد و در این حوزه نيز سازمان‌های مردم‌نهاد به خوبی عمل کرده‌اند.


مومني بيان داشت بعد از حوزه انتظامی و قضایی باید به موضوع فرهنگی نیز توجه شود و در این زمینه طرح یاری‌گران زندگی را اجرایی کرده‌ایم، طرح یاری‌گران زندگی برای این تصویب شد که مباحث فرهنگی و پیشگیری از اعتیاد برای دانش‌آموزان،‌ دانشجویان و خانواده آنها آموزش داده شود.


وي افزود: در حال حاضر وضعیت عمومی محلات آسیب‌دیده ما نسبت به سال گذشته در حوزه معتادین متجاهر 80 درصد بهتر شده است و در 20 درصد باقی‌مانده نیز اقدامات لازم صورت می‌گیرد.


مومني گفت: قانون در حوزه مبارزه با مواد مخدر نیاز به روزآمدی دارد و حتی بهترین قانون‌ها هم باید روزآمد شود، معتادین متجاهر بعد از جمع‌آوری، به مدت 3 تا 6 ماه نگهداری می‌شوند که این مدت زمان کمی برای ترک اعتیاد آنها است و حداقل زمان بايد یک تا دو سال باشد تا یک فرد معتاد بتواند مهارت و شغلی یاد بگیرد و پس از یک دوره 6 ماهه مجدداً به سمت اعتیاد نرود.


وي افزود: غیر از این جز هدر رفتن منابع کشور چیزی عاید ما نمی‌شود و ما تا نیمه کار پیش رفته‌ایم و دوباره آن را رها کرده‌ایم و آن معتاد نیز دوباره شروع به مصرف مواد مخدر می‌کند.


دبيركل ستاد گفت: همچنين ما باید ضربه به بنیان‌های اقتصادی قاچاقچیان مواد مخدر بزنیم تا دیگر نتواند نسبت به تأمین و توزیع مواد مخدر اقدام کند.


مومني تصريح كرد: در برخی از قوانین اشاره شده است که اموال قاچاقچیان ناشی از جرم باید مصادره شود، کلمه ناشی از جرم یعنی عمليات و اقدامات بسیار گسترده‌ای را باید دستگاه‌ها انجام دهند تا ثابت شود که اموال قاچاقچیان ناشی از جرم مواد مخدر است در حالی که همه معتقد هستیم که باید این موضوع برعکس باشد قاچاقچیان باید ثابت کنند که اموالشان به چه صورت به دست آمده است.


منبع: روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر98.07.13

 

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است