Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 157 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 9362
دیروز  ------------------دیروز ------------------13899
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 23261

90 درصد معتادان متجاهر تا پايان سال ساماندهي مي‌شوند

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بيان اينكه با اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر، 90 درصد معتادان متجاهر تا پايان سال ساماندهي مي‌شوند، گفت: با طرح «یاریگران زندگی» گفتمان پيشگيري از اعتياد تبديل به گفتمان مصوب در همه جامعه می‌شود.


به گزارش روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ دكتر اسكندر مومني در جلسه شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر كرمانشاه ضمن تبريك دهه ولايت و اعياد  سعيد قربان و غدیر گفت: زحمات مسئولان استان در مبارزه با مواد مخدر قابل تقدير است و گزارش‌های استان نیز حاكي از اشراف مسئولان به امر مبارزه است.


وي با اشاره به جلسه اخير ستاد مبارزه با مواد مخدر كه با حضور رييس‌جمهوری برگزار شد، افزود: در اين جلسه چند مصوبه تصويب شد که يكي از آن‌ها، اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر در خصوص مدت بازپروري معتادان در مراكز ترك اعتياد بود؛ زیرا مدت زمان حداقل يك الي سه ماه و حداكثر شش ماه، براي بازتواني و كسب مهارت و شغل فرد در مراكز ترك اعتياد کم است.


دبیرکل ستاد تصریح کرد: اين زمان براي كسي كه به تازگی به سمت اعتياد رفته است ممكن است كافي باشد اما براي معتاد متجاهري كه به آخر خط رسيده است، كافي نيست و او نمی‌تواند طی این مدت کم به زندگی عادی برگردد، لذا برای ساماندهی این فرد باید زمان بیشتری صرف شود وگرنه دوباره به چرخه اعتیاد برمی‌گردد.


مومنی با تاکید بر لزوم اصلاح قانون در حوزه مبارزه با مواد مخدر بيان داشت: اهتمام جدي بين سران سه قوه و رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در امر مبارزه با مواد مخدر وجود دارد و امسال موضوعات مختلف به خصوص اصلاح قانون به خوبي پيگيري خواهند شد.


وی بيان داشت: با اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر، 90 درصد ساماندهي معتادان متجاهر تا پايان سال به انجام خواهد رسید.


دبیرکل ستاد در ادامه؛ طرح ياريگران زندگي را از ديگر مصوبات جلسه اخير ستاد برشمرد و گفت: پيشگيري در همه حوزه‌ها كمّي بوده و قابل شمارش نيست، به همين دليل اين حوزه معمولاً مغفول مي‌ماند.


مومنی با بيان اينكه طرح ياريگران زندگي تمركزش بر اقدامات پيشگيرانه است، تصريح كرد: این طرح، مردمی کردن اقدامات در مبارزه با مواد مخدر، پیشگیری و درمان معتادان و اشتغال‌زایی است.


وی گفت: با این طرح، گفتمان پيشگيري از اعتياد تبديل به گفتمان مصوب در همه جامعه می‌شود و گروه‌هاي مرجع جامعه اعم از ائمه جمعه و جماعات، ورزشكاران، هنرمندان، مسئولان و دیگر آحاد جامعه به آن عمل خواهند کرد.


دبیرکل ستاد افزود: اعتياد منشا بسياري از آسيب‌هاي اجتماعي است و بیش از ۱۱ درصد تولید ناخالص ملی صرف هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم مبارزه با مواد مخدر مي‌شود.


مومنی با بیان اینکه سطح زیر کشت مواد مخدر در آسیا افزایش یافته است، افزود: سازمان ملل در آمار منتشر شده‌ي خود در سال 2019، از برخی تصمیمات کشورهای آمریکایی و اروپایی به دلیل تغییراتی که در سیاست‌های خود در حوزه  مواد مخدر انجام داده‌ و برخی از انواع مواد مخدر را آزاد و قانونی اعلام کرده‌اند، انتقاد کرده است؛ چرا که این موضوع، موجب افزایش تصاعدی اعتیاد و معتادان در دنیا شده است.


وی ادامه داد: نرخ شیوع مصرف مواد مخدر در كشورمان 5.4 درصد است و در كشور امريكا با آزادسازي مواد مخدر به ۱۰.۶ درصد جمعیت کشور رسيده است.


دبیرکل ستاد افزود: جمهوري اسلامي ايران در همسايگي با كشور افغانستان قرار گرفته است؛ کشوري كه تولید موادمخدرش از 200 تن در سال 2001 به 10 هزار تن در سال 2019 رسيده و 50 برابر شده است؛ بنابراين بايد صیانت و بازدارندگي دروني ايجاد كنيم.


مومنی همچنين از مرکز اشتغالزایی معتادان متجاهر کنگاور به عنوان طرحی بی‌نظیر در کشور یاد کرد و افزود: با همکاری مسئولان استان زیرساخت های این پروژه را فراهم می‌کنیم و حاضریم به مدت یک سال هزینه نگهداری افراد در این مرکز را به تعداد هزار نفر قبول کنیم و امیدواریم این مرکز پایلوت خوبی برای دیگر استان های کشور شود.


دبيركل ستاد در پايان با بيان اينكه از ايده‌ها و برنامه‌هاي استان‌ها در حوزه مبارزه با مواد مخدر استقبال مي‌كنيم؛ گفت: در كرمانشاه اقدامات خوبي انجام شده اما این استان بايد در بخش استفاده از ظرفيت سازمان‌هاي مردم‌نهاد و خيران تلاش بيشتري كند و بستر مشاركت مردم را فراهم كند.


منبع: روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر98.05.28

 

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است