Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 205 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 9636
دیروز  ------------------دیروز ------------------13899
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 23535

سطح زیرکشت مواد مخدر در آسیا افزایش پیدا کرده است

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: سطح زیرکشت در آسیا به ویژه افغانستان افزایش پیدا کرده و مصرف کننده موادمخدر در افغانستان هم افزایش پیدا کرده است.

 

به گزارش خبرنگار مهر، اسکندر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر صبح امروز در نشست خبری اظهار کرد: طبق آمار منتشر شده از سوی سازمان ملل ۲۸۰ میلیون مصرف کننده مواد مخدر در جهان وجود دارد. سالانه ۴۵۰ هزار نفر در اثر مصرف موادمخدر جان خود را از دست می‌دهند.

 

وی افزود: سطح زیرکشت در آسیا به ویژه افغانستان افزایش پیدا کرده و مصرف کننده موادمخدر در افغانستان هم افزایش پیدا کرده است.

 

مومنی گفت: سازمان ملل از تصمیمات آمریکا، کانادا، آفریقای جنوبی و... ابراز نگرانی کرده و عنوان کرده این تصمیمات موجب افزایش معتاد در جهان شده است.

 

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: در افغانستان حتی تعداد خانم هایی که به مواد مخدر اعتیاد دارند نیز افزایش پیدا کرده است.

 

وی ادامه داد: سازمان ملل همچنین اعلام کرده است که طی ۵ سال گذشته مصرف موادمخدر در بین زنان افزایش پیدا کرده است.

 

مومنی گفت: سازمان ملل در آخرین آمارهای خود از جمهوری اسلامی ایران تشکر کرده و اعلام کرده ۶۷ درصد از کشفیات مواد مخدر جهان توسط ایران انجام می‌شود.

 

وی تاکید کرد: در سال های گذشته ضمن اینکه اقدامات مناسبی در کشفیات و مبارزه با مواد مخدر انجام شده است ولی در پیش‌بینی و پیشگیری اقدامات خوبی انجام نداده ایم که به همین منظور طرح یاری‌گران زندگی را با تمام ظرفیت در کشور با موضوع اقدامات تصمیم ساز اجرا شود.

 

مومنی افزود: ضربه به بنیادهای اقتصادی قاچاقچیان بسیار مهم است چرا که اگر به بنیادهای اقتصادی آنان ضربه وارد نشود و آن بنیادها متلاشی نشوند قاچاقچیان بعد از اینکه از زندان بیرون می آیند به آن شبکه برمی گردند و به ادامه فعالیتشان می پردازند و یا اینکه مادامی که قاچاقچیان در زندان هستند، همدست های آنان در شبکه ادامه کارشان را دنبال می کنند.

 

لزوم بازنگری در قانون مربوط به اموال قاچاقچیان

 

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: طبق قانون اموال قاچاقچیان ناشی از جرم تلقی نمی شود و پلیس و دیگر دستگاه ها باید در دادگاه ثابت کنند که این اموال ناشی از جرم است. در صورتی که باید قانون به نحوی باشد که قاچاقچیان ثابت کنند اموال شان ناشی از جرم نیست. در همین راستا ما تقاضا کرده ایم تا قانون در این زمینه بازنگری شود.

 

وی  افزود: همیشه این سوال بوده است که چرا پلیس معتادین متجاهر را جمع می کند و چندی بعد دوباره آنها را آزاد می کند. در این زمینه باید این را بگویم که دستگیری معتادان متجاهر به هیچ عنوان کافی نیست معتاد متجاهر زمانی باید به جامعه بازگردد که به صورت کامل درمان شده است. در قانون آمده فردی که به عنوان معتاد دستگیر می شود یک ماه تا سه ماه تحت درمان قرار بگیرد و بعد به جامعه برگردد اما این نکته را باید بگویم فردی که به عنوان معتاد متجاهر یا کارتن خواب دستگیر می شود کسی است که تمامی این دوران را و این درمان ها را سپری کرده ولی باز هم اعتیاد دارد. اینها باید حداقل شش ماه در مراکز ترک اعتیاد بمانند تا بتوانند سلامتی شان را به دست بیاورند.

 

مومنی تصریح کرد: اینکه معتاد را دستگیر کنیم و بعد سه ماه روی آن کار کنیم و بعد به جامعه برگردانیم فقط هدر دادن منابع کشور است چرا که تا بخواهیم به هدف برسیم او آزاد می شود و آموزش های ما هیچ تاثیری روی او نداشته است. در این حوزه هم بازنگری قانون لازم است.

 

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: موضوع خرده فروشان و توزیع کنندگان مواد مخدر هم باید مانند معتادان متجاهر باشد. به دلیل اینکه فرآیند دادرسی طولانی است و یا اینکه زندان ها پر شده است وقتی یک خرده فروش و یا توزیع کننده مواد مخدر دستگیر می شود با یک مبلغ جریمه این فرد آزاد می شود. اگر می خواهیم چرخه مبارزه با مواد مخدر کامل شود خرده فروشان  و  توزیع کنندگان مواد مخدر هم باید مانند معتادان به اردوگاه های ماده ۴۲ بروند.

 

مجازات های ما در حوزه مواد مخدر بازدارنده نیست

 

وی افزود: طبق آمارهای اعلام شده در کشور حدود ۷۰ درصد زندانیان ایران مرتبط با مواد مخدر هستند و این نشان دهنده آن است که مجازات های ما بازدارنده نیست. ما نمی گوییم تمامی مجرمان با این جرم را اعدام کنید اما باید مجازات به اندازه جرم باشد و اگر به عنوان مثال ۲۰ تا ۳۰ سال حبس برای فردی بریده می شود تمامی حبسش را بکشد و اینگونه نباشد که بعد از چند سال دوباره به جامعه برگردد و هیچ نشانه ای از بازدارندگی این مجازات در او دیده نشود.

 

مومنی در پایان تاکید کرد: موضوع مبارزه با مواد مخدر را باید مردمی کنیم، همگان بدانند دولت به تنهایی نمی تواند با این موضوع مقابله کند و به شدت به کمک مردم در این زمینه احتیاج داریم.

 


منبع: مهر 98.05.26

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است