Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 129 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 9308
دیروز  ------------------دیروز ------------------11810
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 37097

۲۲ درصد دانشجویان پسر سال آخر پزشکی به دخانیات اعتیاد دارند

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات گفت: ۴ تا ۶ درصد دانشجویان رشته‌های پزشکی در بدو ورود به دانشگاه به دخانیات اعتیاد دارند اما در سال آخر تحصیل این آمار در پسران به ۲۲ درصد می‌رسد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا مسجدی در هفتمین سمپوزیوم و چهارمین جشنواره ملی خودمراقبتی و آموزش بیمار همزمان با روز جهانی خودمراقبتی که صبح امروز در بیمارستان امام خمینی (ره) برگزار شد، گفت: خودمراقبتی بحثی فردی است و اگر هر کدام از ما نسبت به مسائل بهداشتی و موارد پیشگیری آگاهی داشته باشیم، می‌توانیم به کاهش بیماری‌ها و کاهش بار مالی خود و نهادهای بهداشتی کمک کنیم.

وی افزود: بسیاری از ما تنها شعار می‌دهیم و اگر به پای حرف زدن باشد از بهداشت و رعایت آن می‌توانیم ساعت‌ها صحبت کنیم، اما وقتی پای عملکرد ما می‌رسد، می‌بینم که در نقاط مختلف ضعف داریم.

عضو انجمن بین‌المللی ضد دخانیات تصریح کرد: بررسی‌ها در کشور ما نشان می‌دهد که اولین عامل مرگ و میر در کشور بیماری‌های غیر واگیردار است و پس از آن بیماری‌های قلب و عروق قرار دارند و تصادفات و مشکلات تنفسی نیز در رده‌های بعدی قرار دارند.

مسجدی خاطرنشان کرد: این در حالی است که می‌توان با خودمراقبتی این آمار را به‌ شدت کاهش داد؛ کاری که در کشورهای پیشرفته دنیا رخ‌داده و سبب شده است که آمار مرگ‌ومیرهای بیماری‌های غیرواگیر کاهش چشمگیری داشته باشد.

وی از پنج عامل خطر برای سلامتی انسان‌ها یادکرد و افزود: دخانیات، الکل، رژیم غذایی نامناسب، نداشتن فعالیت فیزیکی و آلودگی هوا، این پنج خطر هستند و به‌جز آلودگی هوا، کنترل سایر موارد در دست خود ماست و می‌توانیم با خودمراقبتی اثرات آن را کاهش دهیم.

این فوق تخصص ریه تصریح کرد: مطالعه‌ای بر روی دانش آموزان ورودی دانشکده‌های پزشکی صورت گرفت که نشان داد در سال اول ورود این دانشجویان ۲,۵ درصد دختران و ۴ تا ۶ درصد دانشجویان پسر دخانیات مصرف می‌کنند، اما نکته تأسف‌انگیز این است که پس از ۷ سال و درحالی‌که همه این دانشجویان در دروس خود با مضرات و ضررهای دخانیات آشنا می‌شوند، این آمار افزایش‌یافته است. بر اساس آن بیش از ۲۲ درصد دانشجویان پسر سال آخر و ۱۷ درصد دانشجویان دختر دخانیات و قلیان مصرف می‌کنند.

مسجدی اشاره کرد:‌ تنها سواد سلامت داشتن در بحث خودمراقبتی کافی نیست و اگر این اطلاعات را اجرایی کردیم آن‌وقت می‌توان گفت که در خودمراقبتی درست عمل کرده‌ایم.

بنابر اعلام دبیرخانه هفتمین سمپوزیوم و چهارمین جشنواره ملی خودمراقبتی و آموزش بیمار، وی تأکید کرد: همه می‌دانیم که مصرف شکر برای سلامتی ما مضر است اما متأسفانه مصرف بالای شیرینی‌ها و شکلات‌ها سلامتی همه ما را تهدید می‌کند و هیچ تلاشی برای عدم استفاده از آن انجام نمی‌دهیم.


منبع: ایسنا 98.05.02

 

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است