Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 148 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 8085
دیروز  ------------------دیروز ------------------12606
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 37402

شمار معتادان در ایران افزایش نداشته است

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: با تلاش سازمان های مرتبط در ایران، شمار معتادان کشور در یک دهه گذشته افزایشی نداشته است.

پرویز افشار روز پنجشنبه درگفت وگو با ایرنا در بوشهر افزود: این درحالی است که شمار مصرف کنندگان مواد مخدر در دنیا در 15 سال گذشته از 200 به 300 میلیون نفر افزایش یافته است.


وی اضافه کرد: اما ازسال 1380 تا 1390 الگوی مصرف مواد مخدر از تریاک به سمت شیشه تغییر یافت اما با تلاش های انجام شده از سال 90 تا سال های 94 و 95 نه تنها مصرف شیشه در کشور کنترل شد بلکه الگوی مصرف آن نیز تغییر کرد.


افشار ادامه داد: براساس بررسی ها امروز ماده مخدر صنعتی شیشه جای خود را به گل که از ترکیبات سرشاخه گیاه ماری جوانا یا شاه دانه، داده است.


وی در باره مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: امروز فعالیت های همه جانبه ای برای مبارزه با مواد مخدر انجام می شود و با وجود اینکه ایران در مجاورت کشور افغانستان به عنوان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در دنیا قراردارد ولی در پنج سال گذشته شاهد افزایش 16 تا 20 درصدی کشفیات مواد مخدر بودیم.


وی گفت: میزان کشفیات سال گذشته مواد مخدر در کشور 800 تن بود که این میزان در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 3درصد افزایش نشان می دهد.


افشار با اشاره به فعالیت 2هزار و 400 سازمان غیردولتی در حوزه پیشگیری از مواد مخدر کشور افزود: امروز با توجه به حساسیت بحث مواد مخدر سازمان های غیردولتی نسبت به مقابله و پیشگیری حساس شده اند.


وی توانمندسازی دانش آموزان مقطع متوسطه دوم و اول وابتدایی، شناسایی و درمان دانش آموزانی که سابقه رفتار مخاطره آمیز و تماس با مواد داشته اند در قالب طرح مدیریت مورد، برنامه فست (خانه و مدرسه)، والد گری، جشنواره نوجوان سالم، تدوین سه کتاب معلمان مقطع ابتدایی، تلویزیون اینترنتی ای پی تی وی را ازجمله برنامه های پیشگیری در زمینه مواد مخدر عنوان کرد.


افشار، اجرای طرح بزرگ کاربست اجتماعی، جامعه کار و تولید (کاج) برای کارگاه های بین 50 تا 500، راه اندازی کانون های همیاران سلامت روانی- اجتماعی با همت دانشجویان، تربیت 15 هزار کادر متخصص، اجرای برنامه های آموزشی در محیط نظامی را از جمله دیگر طرح های قابل اجرا در کشورمعرفی کرد.


وی اضافه کرد: سال گذشته یک میلیون و 200 هزار نفر زیر پوشش برنامه های درمانی قرار گرفته اند.

منبع: ایرنا 97.10.13

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است