Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 181 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 8142
دیروز  ------------------دیروز ------------------12606
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 37459

تدبیر و اندیشه می‌تواند اعتیاد به مواد مخدر را کنترل کند

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: معضل مواد مخدر صنعتی و شیمیایی به‌طور کامل ریشه‏‌کن نمی‌شود اما با تدبیر، اندیشه و تلاشى مخلصانه حداقل می‏‌توان آن را به کنترل درآورد.


سید قاسم صبایی در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: مواد مخدر صنعتی و شیمیایی در هزاره سوم از عوامل مهم تخریب جامعه است و به‌منظور گسترش فرهنگ پیشگیری و تقویت دانش در برنامه‌های پیشگیری از مصرف این مواد، باید بسترهای مناسبی برای مشارکت مردم در جامعه ایجاد شود.


وی تصریح کرد: اعتیاد به موادمخدر یکى از مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادى و بهداشتى است که عوارض ناشى از آن تهدیدى جدى براى جامعه بشرى محسوب شده و موجب رکود اجتماعى در زمینه‌‏هاى مختلف مى‌شود. همچنین ویـرانگری‏‌هاى حاصل از آن زمینه‌ساز سقوط بسیارى از ارزش‌ها و هنجارهاى فرهنگى و اخلاقى شده و بدین ترتیب سلامت جامعه را به‌طور جدى به مخاطره مى‌اندازد.


این استاد دانشگاه اظهار داشت: یکی از قابلیت‌های اساسی شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی دسترسی به مخاطب است و می‌توان از این ظرفیت‌ها در امر پیشگیری از ابتلا به مصرف مواد مخدر مخدر صنعتی و شیمیایی استفاده کرد.


صبایی ادامه داد: یکی از نگرانی‌های عصر حاضر در مباحث آسیب‌های اجتماعی، توسعه مصرف مواد مخدر و روانگردان‌ها است که جوانان را مورد تهدید جدی قرار داده و به یکی از چالش‌های متولیان و دست‌اندرکاران امر بدل شده است. بر این اساس بهتر است با شناخت صحیح چنین پدیده‌هایی و ارائه نسخه‌های کاربردی و عملیاتی، تلاشی برای مهار و کنترل آن آغاز شود.


وی اضافه کرد: تحقیقات مختلف نشان داده است عوامل تاثیرگذار بر توسعه خطر مصرف مواد مخدر و روانگردان‌ها در میان دانشجویان و جوانان می‌تواند ارتباط با دوستان ناباب، کاهش کنترل خانگی، آلوده بودن فضای محل زندگی و تحصیل، کاهش عزت نفس و پایین بودن خودباوری باشد.


این استاد دانشگاه تصریح کرد: مسوولان باید فضایی مملو از تعامل و اعتماد میان مردم ایجاد کنند تا افراد به‌صورت داوطلبانه در برنامه‌های مختلف مبارزه اجتماعی با اعتیاد، مشارکت کنند و آموزش مهارت‌های زندگی را فرابگیرند.


به گفته وی، به این صورت جوانان از خطرات مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی آگاه می‌شوند و خود این افراد به عنوان مربی به سایر افراد آموزش می‌دهند.


صبایی بیان داشت: در کنار برنامه‌های پیشگیرانه در راستای مبارزه اجتماعی با مواد مخدر صنعتی و شیمیایی باید به طرح‌های شادی و نشاط مردم نیز توجه شود، خوش‌بین بودن به زندگی و آینده باعث می‌شود تصویر مصرف مواد مخدر صنعتی و شمیایی از اذهان عمومی پاک شود.


منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر97.10.10

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است