Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 159 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 624
دیروز  ------------------دیروز ------------------17510
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 58558

شناسایی و تحت درمان قرار دادن مبتلایان به HIV امری مهم و اجتناب ناپذیر است

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان اردبيل در همايش روز جهاني مبارزه با ايدز گفت: شناسایی و تحت درمان قرار دادن مبتلایان به HIV امری مهم و اجتناب ناپذیر است.


به گزارش روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان اردبيل؛ بهنام بهشتی در همایش روز جهانی مبارزه با ایدز که در محل سالن همایش بیمارستان امام‌خمینی اردبیل با حضور انجمن‌ها، مسئولین و عامه مردم برگزار گردید گفت: طبق گزارش سازمان ملل در سال 2015 حدود 250 میلیون نفر در جهان موادمخدر مصرف مي‌كنند و تعداد 11 میلیون نفر از مصرف‌کنندگان مواد در جهان، درحال مصرف مواد بصورت تزریقی مي‌باشند که از این تعداد یک میلیون و سیصد هزار نفر مبتلا به HIV،  پنج و نیم میلیون نفر مبتلا به هپاتیت و یک میلیون نفر هم به صورت همزمان مبتلا به HIV و سل می باشند.
وي افزود: طبق اعلام UNODC در سال 2017 ، چهل و هفت درصد موارد مبتلا به HIV در جهان بخاطر تزریق مواد مي‌باشد و در کشور ما ایران نیز حدود 50 درصد موارد جدید و 65 درصد موارد قدیم ابتلا HIV به  بخاطر مصرف مواد تزریقی است.


وی به نقل از مسئولین وزارت بهداشت گفت: تخمین ابتلا به HIV در کشور ما 59531 نفر می‌باشد که از این تخمین تعداد 24190 نفر شناسایی و در مراکز بهداشتی کشور ثبت شده اند و از این تعداد 51% داراي سن 21 الی 35 ساله، هشتادو سه درصد مرد، 17و هفده درصد زن مي‌باشند.


بهشتی در ادامه توضیحی در خصوص برنامه 90  90  90 که با همکاری مستقیم سازمان ملل در زمینه ایدز (UNIAIDS) در سطح جهان در حال اجرا است به شرح ذیل داشت.


90  اولين برنامه به این منظور هست که ما بتوانیم 90 درصد موارد تخمین را تا سال 2020 شناسایی کنیم که ما در کشور فقط 40 % از  90 % تخمین را توانستیم شناسایی کنیم.


90  دومين برنامه این هست که ما بتوانیم 90 % موارد شناسایی شده را به خدمات درمانی وصل کنیم (در کشور ما 80% موارد شناسایی شده به درمان وصل شده اند) .


90 سومين برنامه این هست که 90% افراد مبتلای لینک شده به درمان تحت درمان موثر قرار گرفته شوند و پاسخ درمانی خوبی داشته باشند.


بهنام بهشتی بيان كرد: هدف اصلی ما در کشور، شناسایی 90 % اول برنامه هست که 40% شناسایی شده است و باید تا سال 2020 بتوانیم 90% تخمیني کشور را شناسایی و تحت درمان ضد ویروسی موثر داشته باشيم که این اقدام مؤثرترین روش در پیشگیری از گسترش این ویروس می‌باشد.


وی گفت: در این راستا اقدامات خوبی در سطح کشور در حال شکل‌گیری است و رپید تست تشخیص اولیه HIV بصورت رایگان در اختیار زندان‌ها، دانشگاه‌های علوم پزشکی و انجمن‌های مردم نهاد قرار گرفته است.


منبع: روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان اردبيل97.09.11

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است