Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 145 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 4745
دیروز  ------------------دیروز ------------------14920
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 51968

هم‌افزایی دستگاه‌های فرهنگی اجتماعی در راه‌اندازی پویش پیشگیری از اعتیاد

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


نخستین جلسه کمیته فرهنگ عمومی با حضور نمایندگانی از دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی و اجتماعی برگزار شد که حاضران ضمن ارائه نقطه نظرات خود در بخش مقابله با مواد مخدر بر راه‌اندازی پویش پیشگیری از اعتیاد، تأکید کردند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در نخستین جلسه کمیته فرهنگ عمومی شورای اجتماعی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با موضوع مبارزه با مواد مخدر و روانگردان‌ها، برگزار و هم افزایی دستگاه های فرهنگی اجتماعی بررسی شد.


در این نشست علیرضا مختارپور در این نشست با اشاره به موضوع نخستین جلسه کمیته فرهنگ عمومی شورای اجتماعی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: باید توجه داشت که رویکردی که نهادها و دستگاه‌های حاضر در این کمیته نسبت به مبارزه با مواد مخدر و روانگردان‌ها، در قالب برگزاری نشست‌ها و همایش‌ها خواهند داشت، رویکرد پیشگیری و روشنگری است زیرا بخش درمان این آسیب‌ها در نهادهای دیگری چون بهزیستی در حال انجام است.


دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با ارائه پیشنهادی افزود: بر این اساس معتقدم که در وهله اول نهادها و دستگاه‌های حاضر در این کمیته می‌توانند از خود شروع کنند و مقابله با مواد مخدر و روانگردان‌ها را در سه سطح «همکاران خود»، «محیط کار» و «افراد مرتبط با سازمان» مانند اعضا و مراجعه کنندگان، مورد توجه قرار دهند. اگر بتوانیم در گام اول از دستگاه خود شروع کنیم و این سه سطح را مدنظر قرار دهیم، می‌توانیم گامی مثبت در مقابله با این پدیده برداریم.


وی ادامه داد: البته به طور طبیعی این کار با چالش‌هایی همراه خواهد بود؛ به عنوان مثال در عرصه سینما هیچ منعی برای نشان دادن یک معتاد وجود ندارد، اما اگر افراد معتاد به کتابخانه‌ای مراجعه کنند، به طور قطع با واکنش اعضا و والدین آنها همراه خواهد شد؛ نهاد در سال‌های گذشته تجربه این موضوع را در برگزاری برخی جلسات انجمن‌های بازپروری در یک کتابخانه داشته است.


مختارپور با اشاره به اهداف تشکیل کمیته فرهنگ عمومی برای مقابله با مواد مخدر، عنوان کرد: در این کمیته بنا داریم یک یا چند برنامه مشترک تعریف کنیم. به عنوان مثال یک دستگاه اعلام می‌کند که مشاوران متخصص در این حوزه را در اختیار دارد؛ دستگاه دیگر اعلام می‌کند که مکان و فضای لازم برای برگزاری مشاوره را می‌تواند در اختیار قرار دهد، یک دستگاه دیگر نیز برای ارائه کتاب‌ها و منابع مرتبط و مورد نیاز اعلام آمادگی می‌کند و به طور کلی هر دستگاه ظرفیت‌های خود را به میدان می‌آورد تا به نقطه‌ای مشترک در برنامه‌ریزی برسیم.


الهام ستاری، رئیس کمیته فرهنگ عمومی شورای اجتماعی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز طی سخنان کوتاهی عنوان کرد: موضوع مبارزه با مواد مخدر در کشور از سال ۱۳۴۴ در مجلس ملی آن زمان مطرح بوده، اما به دلایل مختلف از جمله وجود شبکه‌های توزیع مواد مخدر، این آسیب همچنان دامنگیر جامعه است که البته امروز به یک آسیب اجتماعی تبدیل شده؛ بر این اساس لازم است که برنامه‌ای منسجم از سوی دستگاه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی برای پیشگیری و کنترل این بحران تدارک دیده شود که امیدواریم این کمیته گام‌های مثبتی در این زمینه بردارد.


حجت‌الاسلام و المسلمین محمد کاظم متقی، مدیرکل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه، نیز در این نشست با اشاره به تغییر رویکرد این سازمان طی یک دهه اخیر گفت: سازمان اوقاف و امور خیریه ظرفیت امامزاده‌ها را در اختیار دارد؛ رویکرد ما نسبت به امامزاده‌ها در ۱۰ سال اخیر از یک مکان زیارتی به سمت یک قطب فرهنگی با این هدف که یک امامزاده باید محل ترویج فرهنگ قرآت و عترت و آداب اسلامی باشد تغییر کرده است.


وی با ارائه آماری از میزان مراجعه مردم به امامزاده‌ها و اماکن متبرکه کشور، گفت: طی آماری که در ایام نوروز دو سال گذشته احصا شده، حدود ۴۸ میلیون بار زیارت در کشور ثبت شده است که این عدد در طول سال به ۱۵۰ میلیون بار زیارت می‌رسد. از میان 8 هزار امامزاده در کشور، حدود 2 هزار امامزاده دارای مرکز فرهنگی قرآنی و ۸۶۰ امامزاده دارای کتابخانه هستند، البته علاوه بر این تعداد در مناسبت‌های مختلف مبلغان ما نیز به سایر اماکن متبرکه اعزام می‌شوند.


حجت‌الاسلام والمسلمین محمد کاظم متقی ادامه داد: یکی از ابزارهایی که در این امامزاده‌ها قابلیت بهره‌برداری دارد، بحث فرهنگ مشاوره برای خانواده‌ها است که طی سالیان اخیر با استقبال فراوانی روبه‌رو بوده است و در این میان بیش از ۷۰درصد مراجعان به این اماکن بانوانی هستند که خواستار دریافت مشاوره در بخش خانواده و آسیب‌های اجتماعی بوده‌اند.


وی با اعلام آمادگی برای استفاده از فضای اماکن متبرکه برای ارائه مشاوره، تصریح کرد: ما در بخش های مختلفی مانند وقف، برای مبلغان آموزش تخصصی وقف ارائه می‌کنیم که تبلیغ مؤثرتری صورت بگیرد، اما مبلغان ما در بخش اعتیاد دارای اطلاعات و تخصص لازم نیستند که می‌توانیم با ارائه دوره‌های آموزشی با موضوع اعتیاد، این مبلغان را به این آگاهی‌ها مجهز و برای ارائه مشاوره اعزام کنیم.


در ادامه محمدحسین رستگاری، نماینده اداره کل فرهنگی و اجتماعی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این کانون در حوزه آسیب‌های اجتماعی گفت: یکی از سه موضوع عمده‌ای که در سال‌های اخیر در کانون فرهنگی هنری مساجد در دستور کار ما قرار گرفت، پرداختن به آسیب‌های اجتماعی بوده است. بر این اساس یکی از طرح‌هایی که در این زمینه اجرا شد طرح «سفیران اجتماعی» بود.


وی افزود: اولویت ما در این طرح تشکیل هسته سفیران اجتماعی در مساجد ۳۱ شهر پر آسیب به لحاظ اجتماعی بود که منتظر تصویب اعتبارات لازم برای اجرای این طرح هستیم. همچنین ما طرح «سرای تفاهم» را به صورت آزمایشی در مازندران برگزار کردیم که طی آن تعدادی از مربیان پس از طی مراحل گزینش آموزش دیدند و پس از اعزام به مساجد، پاسخگوی سؤالات خانواده‌ها در موضوعات اجتماعی بودند که آماده ارائه این ظرفیت‌ها برای رسیدگی به موضوع اصلی این جلسه هستیم.


ادامه این نشست با سخنان رضا مجید زاده، رئیس گروه سیاست‌های فرهنگی شورای فرهنگ عمومی همراه بود که وی با اشاره به وجود شعبه‌های گسترده شورای فرهنگ عمومی در ۳۱ استان و ۴۰۰ شهرستان، دهستان و بخش کشور گفت: متأسفانه در بخش‌های مختلف وزارت ارشاد کارها به صورت پراکنده انجام می‌شود که این امر باعث دوباره کاری و تحلیل بردن نیروی این وزارتخانه می‌شود. ما طرحی در این زمینه تهیه کرده‌ایم تا توانایی هر بخش و واحد شناسایی و وظایفی متناسب با ظرفیت‌های موجود آن در نظر گرفته شود.


وی افزود: کتابی در بحث پیشگیری از اعتیاد در وزارت کشور با عنوان «طرح تقسیم کار ملی برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی» تدوین و وظایف دستگاه‌های مختلف در آن شرح داده شده است که مطالعه آن می‌تواند بسیار مفید باشد. کتابخانه‌ها، مساجد و اماکن متبرکه ظرفیت عظیمی دارند که تشکیل یک هسته مرکزی و هدایت و هماهنگی برنامه‌ها، می‌تواند به یک یا چند خروجی طی ماه‌های پیش رو منجر شود.


محمد حسین فراهانی، نماینده معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد نیز در این نشست با اشاره به دغدغه‌های مقام معظم رهبری نسبت به آسیب‌های اجتماعی، گفت: معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد با داشتن ۲ هزار مؤسسه زیر مجموعه در سراسر کشور که هرکدام به طور میانگین دارای ۵۰۰ عضو هستند، برنامه‌ای برای ورود به مبحث آسیب‌های اجتماعی پیش‌بینی کرده‌ است.


وی افزود: برنامه‌ریزی برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی ویژه مبلغان در مراکز استان‌ها و یا به صورت مجازی نیز از دیگر اقداماتی است که باید مورد توجه قرار گیرد تا در جلسه آینده این کمیته برنامه این کارگاه‌ها، گروه‌های شرکت کننده، استادان این کارگاه‌ها مشخص شوند و به طور مشخص به پیشنهادهایی برای اینکه چگونه پویش پیشگیری از اعتیاد را ایجاد کنیم، دست یابیم.


منبع: صدا و سیما97.08.19

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است