Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 658
دیروز  ------------------دیروز ------------------16388
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 17046

بیشترین میزان اعتیاد در میان کارگران مناطق صنعتی/ ۳۰ درصد مواد مخدر را می‌توانیم کشف کنیم/مسیر ترانزیت مواد به سمت دریا تغییر کرده

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


بیشترین میزان اعتیاد در میان کارگران مناطق صنعتی/ ۳۰ درصد مواد مخدر را می‌توانیم کشف کنیم/مسیر ترانزیت مواد به سمت دریا تغییر کرده/بزرگترین مجازات قاچاقچیان ایجاد یک مکانیسم حقوقی و قضایی است نه اعدام و حبس/ نوسانات ارز تاثیری بر قیمت مواد نداشته: سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در گفت‌و‌گو با شفقنا

شفقنا زندگی-الهه خانی: دو میلیون و ۸۰۰ هزار مصرف کننده مواد مخدر در ایران به صورت دایم یا تفننی از انواع ماده مخدر استفاده می‌کنند این در حالی است که به گفته سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر تنها ۱۰ درصد از این افراد را زنان تشکیل می‌دهند. این روند در کشوری که ۱۶۰۰ کیلومتر مرز مشترک با بزرگترین کشور تولید کننده مواد مخدر دارد، ادامه دار خواهد بود آن هم در حالی که قاچاقچیان شیوه‌های قاچاق خود را هر روز تغییر می‌دهند و این روزها به دریا زده‌اند.

گفت‌و‌گوی خبرنگار شفقنا با پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبازره با مواد مخدر ایران را در ادامه درباره آخرین وضعیت شیوع مواد مخدر در زنان، راه‌های بازنگشتن معتادان به چرخه اعتیاد، تاثیر قیمت ارز روی انواع مواد مخدر و… می‌خوانید:

آسیب‌های اجتماعی در دل اجتماع ایجاد شده‌اند و در همان‌جا هم باید درمان و مدیریت شوند

 افشار درباه برخی از اظهار نظرها مبنی بر اینکه آسیب‌دیدگان اجتماعی از جمله معتادان باید برای درمان و نگه‌داری به خارج از شهر منتقل شوند، گفت:آسیب‌های اجتماعی در دل اجتماع ایجاد شده‌اند و در همان‌جا هم باید درمان و مدیریت شوند.اگر آدم‌های آسیب دیده را در هر مکانی خارج از اجتماع نگهداری کنیم تا چه زمانی این موضوع امکان‌پذیر خواهد بود؟در نهایت باید او را به اجتماعی که در آن زندگی می‌کرده باز گردانیم.

وی با تاکید بر اینکه در ابتدا محیطی را که آن فرد آسیب‌دیده در آن زندگی می‌کرده را باید آسیب‌زدایی کنیم، افزود: اگر ما بخواهیم دروازه غار، میدان شوش، هرندی یا … را پاکسازی کنیم راه‌حل آن پاک کردن صورت مساله و جمع کردن آدم‌ها نیست. این اماکن از ۲۰۰ سال پیش و زمانی که گود عرب‌ها نام داشته است باراندازی برای اعتیاد بوده است.حالا ما قصد داریم با جمع کردن ۳۰۰۰نفر این وضعیت را سامان دهیم؟

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه این نگاه درست نیست زیرا ۳۰ درصد از افراد مستقر در این اماکن کسانی هستند که اعتیاد ندارند، اضافه کرد: در این اماکن افراد بی‌خانمان، کارگران فصلی، بیماران مزمن روانی‌ زندگی می‌کنند.

زمانی تنها ۵ کانون اعتیاد در شوش وجود داشت در حال حاضر ۵۰ کانون

افشار با اشاره به اشاعه کلونی‌های اعتیاد به سایر نقاط شهر تصریح کرد: پس از اینکه عرصه بر این افراد تنگ می‌شود به سایر نقاط شهر می‌روند.کما اینکه زمانی فقط ۵ نقطه مشابه شوش در تهران وجود داشت که می‌توانستیم معتادان خیابانی را در آنجا ببینیم اما امروز بیش از ۵۰ نقطه همانند( اتوبان همت، اتوبان نیایش، کنار اتوبان چمران، پشت مجتمع‌های آتی‌ساز، دره فرحزاد و ….) وجود دارد. چون رویکرد ما در مورد مهار آسیب‌های اجتماعی سلبی‌گونه بوده و گمان می‌کردیم با جمع آوری معتادان و فرستادن آنها به جاهای دیگر آسیب‌زدایی کرده‌ایم اما مطلقا چنین چیزی نیست به این دلیل که حضور معتادان در این مناطق یک جریان مستمر است، قاچاقچی و خرده فروشی که زندگی خود را از راه فروش مواد مخدر می‌گذراند به جای معتادانی که جمع‌آوری می‌شوند افراد جدیدی را جایگزین می‌کند.

وی درباره شکایت‌های پلیس مبنی بر بازگشت معتادان به اعتیاد مجدد پس از جمع‌آوری و گذراندن دوره‌های ترک توضیح داد: اما اینکه پلیس می‌گوید معتادان را جمع آوری می‌کنیم و پس از ۳ ماه به دل جامعه بر می‌گردند، یک قانون است. زیرا صراحت قانون حاکی از آن است که وقتی کسی به ماده مخدری اعتیاد دارد و بر آن اصرار دارد باید به مراکز درمانی منتقل شود و با نظارت قانون به مدت ۳ ماه درمان شود.براساس پرونده روانشناسی و اعتیاد فرد قاضی می‌تواند ۳ ماه دیگر را به این مدت زمان اضافه کند اما بعد از ۶ ماه دیگر این قابلیت وجود ندارد.قانون صراحت دارد؛ افرادی که پس از ۶ ماه مجددا به مصرف مواد مخدر اصرار دارند باید برایشان راه‌کارهای دیگری در نظر گرفته شود.

اصرار بر مصرف مواد مخدر جرم است

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با تاکید بر اینکه اصرار بر مصرف مواد مخدر جرم محسوب می‌شود، به طرح سوالی پرداخت و گفت: چرا این افراد را به زندان نمی‌فرستند؟ آیا اصرار بر این است که دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر همه معتادان را بعد از ۶ ماه باز هم در مرکزی نگه داری کند و برای آنها مادام‌العمر هزینه پرداخت کند؟ در این جا پلیس به عنوان ضابط قضایی می‌تواند پرونده تشکیل دهد و قاضی دستور حبس صادر کند. اما چون ظرفیت کافی در زندان‌ها وجود ندارد همه اصرار دارند تا ستاد مبارزه با مواد مخدر ظرفیتی را فراهم کند و البته دبیرخانه ستاد اصلا وظیفه اجرایی به عهده ندارد و باید سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت انجام دهد و این دستگاه‌های عضو ستاد هستند که وظیفه اجراییات را بر عهده دارند.

افشار با اشاره به دلایل بازگشت مجدد افراد به چرخه اعتیاد عنوان کرد: یک بخشی از علت بازگشت مجدد به اعتیاد این است که افراد بعد از درمان، حمایت‌های اجتماعی مثل خدمات مددکاری،‌ حمایت‌های خانوادگی، شغل یابی‌ و کلاس‌های مشاوره‌ای را کمتر دریافت می‌کنند، در این دوره ۳ تا ۶ ماهه به درمان‌های جسمی و تا حدودی روحی بسنده می‌شود.این نقص وجود دارد و تاکیدات فراوانی انجام شده تا این موضوع به ثمر بنشیند.

وی با بیان اینکه طی ۲ تا ۳ سال اخیر موفق شدیم چندین هزار فرصت شغلی برای معتادان بهبود یافته فراهم کنیم، گفت: کسانی که در چرخه کار مولد قرار گرفتند میزان بازگشت به اعتیادشان بسیار کمتر بوده است اما این گونه نیست که اشتغال به طور ۱۰۰ درصد از ورود به چرخه اعتیاد جلوگیری کند.

۵۵ درصد معتادان، متاهل هستند

بیشترین میزان اعتیاد در میان کارگران مناطق صنعتی

۲۰ درصد امکان پاکی کامل در میان معتادان متهاجر

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه بیشترین میزان اعتیاد در میان کارگران مناطق صنعتی گزارش شده است، تصریح کرد: در واقع اعتیاد بین ه