Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 230 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 2057
دیروز  ------------------دیروز ------------------16229
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 34545

جهانگیر در دیدار با وزیر افغانستان: مواد مخدر، سرقت و جرایم علیه اشخاص سه جرم نخست در کشور هستند

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
رییس سازمان زندان ها در دیدار با وزیر دادگستری کشور افغانستان گفت: 75 درصد زندانیان ما به صورت مستقیم و غیرمستقیم مرتبط با جرایم مواد مخدر هستند.

به گزارش ایسنا، اصغر جهانگیر در دیدار با عبدالبصیر انور وزیر دادگستری افغانستان گفت: 2 و نیم درصد زندانیان در کشور اتباع بیگانه هستند که از این تعداد 92 درصد تبعه افغانستان هستند که تنها 3 درصد آنها زن بوده و 97 درصد مرد هستند و در 27 استان کشور دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند.

جهانگیر افزود: 23درصد از این زندانیان در تهران، 11 درصد خراسان رضوی و 10 درصد در اصفهان هستند.

وی درباره 3 جرم اول کشور گفت: مواد مخدر، سرقت و جرایم علیه اشخاص سه جرم نخست در کشور هستند که جرایم محکومین تبعه افغانستان در همین سه رده جرم تقسیم می شود که 30 درصد سرقت، 17 درصد جرایم علیه اشخاص و مواد مخدر با 36 درصد جرایم اتباع افغانستانی را به خود اختصاص می دهند که البته در این میان 7 درصد از جرایم مربوط به جرایم مالی است که از این 7 درصد 10 نفر نیز برای مهریه در زندان هستند.

جهانگیر افزود: در خصوص برنامه های مشترک در حوزه زندانیان در نشست امروز گفت‌وگو شد و بحث تبادل و کاهش زندانیان در دستور کار قرار گرفت و گزارشی از خدماتی که جمهوری اسلامی ایران به زندانیان تبعه افغانستان ارائه می دهد، بیان شد.

رییس سازمان زندانها با اشاره به خدمات فرهنگی، درمانی و بهداشتی وآموزشی به زندانیان تبعه افغانستان گفت: بحث اصلاح و تربیت این زندانیان و مراقبت های این افراد در دستور کار قرار داده شده است و در خصوص محکومین مالی برادران افغانستانی نیازمند مشارکت کشور افغانستان هستیم چرا که برخی از شکات حاضر نیستند و به کشور افغانستان رفتند و باید برای تعیین تکلیف پرونده های این افراد سفارت افغانستان در ایران به ما کمک کند.

وی تصریح کرد: امیدواریم با برنامه هایی که در دستور کار قرار گرفته شاهد کاهش آمار اتباع خارجی در زندانها باشیم و برنامه های اصلاحی و تربیتی منجر به این شود که این زندانیان بتوانند بعد از آزادی زندگی شرافتمندانه ای را در پیش بگیرند.

رییس سازمان زندان ها گفت:  ماموریت انتقال زندانیان برعهده وزارت دادگستری است و این وزارتخانه پیگیر این موضوعات است ما نیز همکاری لازم را در این خصوص داریم البته آمار زندانیان ما در کشور افغانستان بسیار ناچیز است ولی آمار زندانیان افغانستان به دلیل جمعیت بالای مهاجر، زیاد است و امیدواریم در برنامه های طرفینی سریعتر مقدمات انتقال این عزیزان را به کشورشان فراهم کنیم.

در این دیدار عبدالبصیر انور وزیر دادگستری افغانستان نیز  با  تشکر از خدمات سازمان زندانها به محکومین تبعه افغانستان گفت: خدمات خوبی به زندانیان ایران ارائه می شود و ما بیشتر خواهان این هستیم که از تجارب هر دو کشور برای کاهش جمعیت کیفری استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: در کشور افغانستان نیز برنامه هایی برای اشتغالزایی و اصلاح و تربیت زندانیان دنبال می‌شود و امیدواریم این برنامه ها منجر به کاهش آمار مجرمین شود.


منبع: ایسنا 97.08.06

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است