Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 108 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 9730
دیروز  ------------------دیروز ------------------11613
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 25709

سیگار زير بناي اعتياد است

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


يك جامعه‌شناس با بيان اينكه سیگار تبعات بسیار بزرگتري از جمله اعتياد را براي جوان به ارمغان مي‌آورد، گفت: اگر استعداد جوان شناسایی و در مسیر درست هدایت شود قطعا به سمت بزهكاري و اعتياد نخواهد رفت.


محمدعلی الستی در گفت‌وگو با روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: لاکچری بودن و تبعيت از آن به عنوان "الگوی رفتاری"، بحثي فرهنگی است که معمولا توسط سلبریتی‌ها و روشنفکران در جامعه ترویج می‌شود و جوان به تقلید از این افراد سبک زندگی و رفتاری خود را تغییر می‌دهد. به طور مثال یکی از مواردی که جوانان به سمت دخانیات مي‌روند، مصرف سیگار توسط هنرمندان محبوبشان در سینما است؛ اين در حاليست كه كشيدن سیگار تبعات بسیار بزرگتري از جمله اعتياد را براي فرد به ارمغان مي‌آورد.


وي تصریح کرد: اگر استعداد جوان در مسیر درست هدایت شود قطعا خوش خواهد درخشید و اين درخشش باعث می‌شود مورد توجه و احترام واقع شود و اعتماد به نفسش در جامعه و در بين همسالانش بالا برود و در نهایت به سمت بزهكاري و اعتياد كشيده نشود.


محقق و آسیب‌شناس اجتماعی بيان داشت: اگر موقعيت استعداديابي جوانان مهيا نشود؛ وی برای لذت بردن و کامروایی در تخیلات خود به سمت مصرف مواد توهم‌زا همچون مواد مخدر صنعتي و روان‌گردان می‌رود؛ زیرا فکر می‌کند به وسیله مواد می‌تواند آرزوهایی را که در جهان واقعی برایش برآورده نشده‌اند، محقق كند.


الستي تصريح كرد: به نظر یکی از اصلی‌ترین عواملی که جوانان ما به سمت مواد مخدر مي‌روند این است که فرصت بروز استعداد به آنان داده نمي‌شود در اينصورت جوانان به دنبال یافتن راهی براي رهايي از دنياي واقعي و ورود به عالم خیال مي‌گردند.


وي؛ دومین عامل گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر را عدم شهامت "نه گفتن" خواند و گفت: جوانان با فرهنگ انتقاد آشنايي ندارد و مهارت "نه" گفتن را آموزش نديده‌اند. در محیط‌هاي آموزشی اگر جوان و نوجواني مطیع باشد، وي را فرد خوبي تلقی مي‌كنند و مورد تشویق قرار می‌دهند و در نقطه مقابل افرادی را که به راحتی "نه" می‌گویند، بی‌ادب، پرخاشگر و یا ناراحت قلمداد مي‌كنند؛ اين رفتار باعث مي‌شود قدرت و مهارت "نه گفتن" براي جوان ایجاد نشود و او نتواند در مقابل پیشنهاد مصرف مواد مخدر مقاومت كند و "نه" بگويد.


الستی در پایان تاکید کرد: باید به جوانان فرصت داد و استعدادهایشان را شکوفا کرد، همچنین با آموزش مهارت‌های زندگی، آنان را در مقابله و رویایی با مشکلات واکسینه کنیم.


منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر97.07.17

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است