Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 231 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 1768
دیروز  ------------------دیروز ------------------16229
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 34256

اعتیاد، چهارمین معضل جهانی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 


معاون بهداشت وزارت بهداشت: با توجه به ضرورت جریان پیشگیری از اعتیاد چندین برنامه اساسی در این حوزه پیش رو داریم.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ دکتر علیرضا رییسی در دوازدهمین همایش بین المللی دانش اعتیاد گفت: با توجه به ضرورت جریان پیشگیری از اعتیاد چندین برنامه اساسی در این حوزه پیش رو داریم که یکی از مهم‌ترین آن‌ها اختصاص بسته ویژه پیشگیری برای گروه‌های سنی ۲ تا ۷ سال و ۱۲ تا ۱۷ ساله است که بیشتر آن‌ها به حوزه ارتقای مهارت فرزند پروری و خانواده‌ها باز می‌گردد.

وی افزود: سازمان جهانی بهداشت، در کنار سه معضل اصلی جهانی از جمله تولید و انباشت سلاح‌های کشتار جمعی و شیمیایی، بهداشت محیط و فقر و شکاف طبقاتی، اعتیاد را به عنوان چهارمین معضل جهانی قرار داده است و این چهار موضوع را مسأله اصلی بشریت در ابعاد مختلف سلامتی، اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی در هزاره سوم درنظر می‌گیرد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه سال‌های از دست رفته عمر (DALY) در اثر اعتیاد، مرز ۲۸ میلیون سال را رد کرده است، گفت: اعتیاد یکی از موضوعات اصلی سلامتی محسوب می‌شود، زیرا منجر به بیماری، ناتوانی و مرگ می‌شود.

دکتر رییسی افزود: پیشگیری در حوزه اعتیاد نوعی مبارزه محسوب می‌شود، اگر در حوزه واکسیناسیون با میکروب و انگل و ویروس مبارزه می‌کنیم، در حوزه اعتیاد با مبارزه‌ای دشوارتر روبرو هستیم؛ زیرا در حوزه اعتیاد نمی‌توان واکسیناسیون انجام داد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در سال ۲۰۱۶، حدود ۴۷۶ نوع ماده در بازار کشور وجود داشت که در سال ۲۰۱۳، شصت نوع از این مواد از بازار خارج شد و در همان سال، ۷۰ نوع ماده جدید وارد بازار شد، که شناسایی و مبارزه با این مواد جدید و تصویب قوانین برای برخورد با آن‌ها و ادغام شان در شبکه کاری بسیار دشوار است.

وی با بیان اینکه اعتیاد از جمله معضلاتی است که نه تنها فرد، بلکه خانواده و جامعه را نیز درگیر می‌کند، افزود: شاید برای محاسبه سال‌های از دست رفته عمر در مورد اعتیاد باید به سراغ درگیری‌های خانواده فرد و همچنین جامعه در مواجهه با اعتیاد نیز برویم و آنگاه خواهیم دید از ۲۸ میلیون سال از دست رفته عمر در اثر اعتیاد، فراتر خواهیم رفت.

دکتر رییسی گفت: از حدود ۱۲ میلیون نفر معتاد تزریقی در حوزه اعتیاد در سطح جهان، بیش از ۵۰ درصد آن‌ها مبتلا به هپاتیت C هستند که ۲۲۰ هزار مرگ را دربر دارد؛ حدود ۱.۶ میلیون نفر این افراد، به HIV مبتلا بوده و ۱.۳ میلیون نفر نیز هر دو بیماری هپاتیت C و ایدز را باهم دارند.

وی با تاکید بر قرارگیری ایران در مجاورت همسایگانی که از جمله تولید و توزیع کنندگان جهانی مواد مخدر هستند، افزود: همسایگان ایران، تولیدکنندگان درجه اول تریاک هستند و بیشترین اختلالات و بیماری‌ها در اثر سو مصرف تریاک اتفاق می‌افتد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه حوزه سلامت با وظایف دشوار و سنگینی مواجه است، گفت: در عین حال، در طرح تحول سلامت، اقدامات بسیار خوبی انجام شده است، از جمله آن‌ها می‌توان به آموزش و توزیع ۲۲ هزار مراقب سلامت در سراسر کشور و همچنین بکارگیری ۱۶۰۰ کارشناس سلامت روان در کشور اشاره کرد.

وی افزود: با توجه به ضرورت جریان پیشگیری از اعتیاد، چندین برنامه اساسی در این حوزه پیش رو داریم که یکی از مهم‌ترین آن‌ها اختصاص بسته ویژه پیشگیری برای گروه‌های سنی ۲ تا ۷ سال و ۱۲ تا ۱۷ ساله است که بیشتر آن‌ها به حوزه ارتقای مهارت فرزند پروری و خانواده‌ها بازمی گردند؛ در این راستا از جمله اقدامات صورت گرفته، تاسیس مراکز کاهش آسیب است که در این زمینه با کمک بهزیستی و وزارت کشور و سایر دستگاه‌ها اعتباراتی تخصیص داده شده و اقدامات خوبی در دست انجام است.

دکتر رییسی درخصوص درمان اعتیاد خاطرنشان کرد: در حوزه درمان و ترک اعتیاد در مراکز ام ام تی، اقدامات خوبی در حال انجام است.


منبع: صدا و سیما97.06.14

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است