Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 126 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 4788
دیروز  ------------------دیروز ------------------14920
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 52011

فشارهاي روحي و رواني فرد معتاد بايد در ابتداي درمان اعتياد تخليه شود

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


يك روانشناس گفت: در ابتدای درمان اعتياد، باید فشارهای روحي و روانی فرد معتاد تخلیه شود تا بتوان به نتیجه مطلوب و مناسبی رسيد و راه برگشت مجدد معتاد به مواد را بست.


دکتر داود نجفی در گفتگو با روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بيان اينكه صحبت کردن معمولا باعث می‌شود مقداری از فشارهای سرکوب شده درونی فرد تخلیه شود، گفت: افراد افسرده فشارهایی را که در طول زمان به آنها وارد شده، سرکوب مي‌كنند، این افراد معمولا برای اینکه به آرامش برسند دست به برخی كارها می‌زنند، یکی از این كارها مصرف مواد مخدر است.


وي تصريح كرد: با وجود اینکه شخص می‌داند مصرف مواد مخدر برایش مضر است اما نمی‌تواند دست از مصرف مواد مخدر بردارد چرا كه به رفتارش عادت كرده است.


متخصص روانشناسی افزود: حالت وسواسی که برخی افراد دارند در زندگی آنها بسیار اثرگذار است این وسواس وسیله‌ای برای تخلیه فشارهای درونی است به همین دلیل می‌تواند زمینه‌ساز هر رفتاری در وي شود، یکی ممکن است وسواس را در شستن ظرف یا حمام طولانی داشته باشد و يكي به مصرف مواد مخدر روي آورد.


نجفي تاكيد كرد: ارتباط بین افراد خانواده یا دوستان نزدیک باعث می‌شود این افراد فشارهاي دروني خود را تخلیه کنند و علاوه بر آن، به یکسری شناخت‌ها برسند، حالت دوستانه و صمیمیت بین افراد باعث می‌شود از حالت افسرده دور بمانند و تحولی در فرد ایجاد شود.


وي خاطرنشان کرد: هنگامی که با یک فرد معتاد صحبت می‌کنیم ممکن است حرفی بزنیم که او را ناراحت کند و شانس برقراری ارتباط موثر و سازنده با او را از بین ببریم. طبیعی است که ما به عنوان خانواده او قصد داریم برای ترک اعتیاد و بهبودی به فرد معتاد کمک کنیم؛ اما در وضعیت حساس و سختی قرار داریم و ممکن است نگرانی و عصبانیت ما باعث شود تا طرز صحبت کردن ما با او، نتیجه معکوس داشته باشد و فقط باعث وخیم‌تر شدن اوضاع شود پس باید همیشه برخی نکات را در صحبت کردن با فرد معتاد به یاد داشته باشیم.


روانشناس بالینی گفت: یکی از کارهایی که باعث می‌شود معتاد از صحبت کردن با شما طفره رود و یا با شما قطع رابطه کند،  این است که او را مسئول همه بدبختی‌های خانواده معرفی کنید.


نجفي در ادامه یادآور شد: تحقير كردن فرد، بی دست و پا و بی اراده توصیف کردن او، بدون شک واکنش خشن وی را به دنبال خواهد داشت. هر اندازه هم که فکر کنید انتقاد شما از اين معتاد درست و منطقی است، باز هم این انتقاد باعث می‌شود تا او بیش از پیش در لاک خودش فرو برود و نه تنها با شما صحبتی نكند بلکه بیشتر به سراغ موادمخدر برود زیرا فکر می‌کند با مواد به آرامش می‌رسد بنابراین هنگام صحبت با فرد معتاد باید همه جوانب را درنظر گرفت.


وی درباره ارتباط بین سن و مصرف مواد گفت: نوع شخصیت افراد و سن، نقش بسیار مهمی در روی آوری به مخدرها دارد معمولا افرادی که جوان هستند بیشتر به دنبال محرک‌ها هستند و افرادی که سن آنها بالاتر است بیشتر به دنبال مخدرهای سنتی هستند، افراد برونگرا نيز معمولا به مصرف محرک‌ها گرایش بیشتری دارند و افراد درون‌گرا گرایش بیشتری به مخدرهای افیونی دارند.
دکتر نجفی در انتها بیان داشت: روش‌های درمانی همچون "شناخت درمانی" و "رفتاردرمانی" برای این بیماران توصیه می‌شود چرا كه بنده به عنوان روانشناس، ناخودآگاه فرد را در روند مصرف مواد يا ترك اعتياد فرد بسيار تاثيرگذار مي‌دانم. مي‌دانيم درصدي از افرادی که ترک می‌کنند، مجدد به سمت مواد برمی‌گردند زيرا فشارهایی که در طول زمان به آنان وارد شده همچون وقایع تلخ زندگی، جدایی، تصادف، تجاوز، از دست دادن عزیزی و..در ناخودآگاه فرد باقی می‌ماند و به صورت افسردگی و حالات وسواس گونه بیرون می‌زند، این افراد عموما به شناخت رسیده‌اند اما توانایی رها کردن مخدر ها ندارند و باید برای این افراد، درمان ویژه‌ای علاوه بر درمان‌های روانشناسی داشت، بنابراین در ابتدای درمان باید فشارهای روحي و روانی فرد معتاد را تخلیه کرد تا بتوانیم به نتیجه مطلوب و مناسبی برسیم و راه برگشت مجدد معتاد به مواد را ببندیم .


منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر97.01.18

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است