Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 172 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 4360
دیروز  ------------------دیروز ------------------14920
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 51583

با مشارکت مردم در عرصه فرهنگی و هنری مي‌توان گرایش به اعتیاد را کم کرد

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


استاد دانشکده علوم اجتماعی تهران در بحث اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر معتقد است: با افزایش مشاركت مردم در عرصه‌های فرهنگی و هنری از جمله سینما، تئاتر، موسیقی و غیره گرایش به مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی را کاهش داد.


بهنام راحلی در گفت‌وگو با روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: اعتیاد به موادمخدر صنعتی و شیمیایی یکی از مشکلات ایران و دنیاست، امروزه اعتیادهای مدرن بلایی خانمان‏سوزتر بویژه برای جمعیت جوان کشورمان شده است .


وی ادامه داد: اعتیاد انواع مختلفی دارد که از آن جمله می‏توان به اعتیاد به ترکیبات شیمیایی و داروهای خواب‏آور، مواد استنشاقی، الکل، مواد افیونی یا حشیش اشاره کرد و  هر کدام از این مواد علائمی دارند که با کمی دقت می‏توان علائم آن را در افراد مشاهده کرد، بنابراین خانواده‏ها با کمی دقت می‏توانند تشخیص دهند که جوانشان از چه موادی استفاده کرده و به شکلی درست آنان را به عدم مصرف راهنمایی کرده و روی آوردن آنها را به این مواد ریشه‏یابی کنند.


این جامعه‌شناس با بیان اینکه بهترین راه مقابله با آن ایجاد آگاهی و جایگزین کردن راه‏حل‏های درست برای مبارزه با مواد مخدر صنعتی و شیمیایی است، تصریح کرد: البته رسیدن به این مهم تنها با سعی و تلاش‏های فراوان تمام نهادها و دستگاه‏های مربوطه امکان‏پذیر است.


راحلی با اظهار تاسف از اینکه با وجود علائم هشداردهنده‏ای که توسط رسانه‏ها پخش می‏شود؛ بسیاری از خانواده‏ها و جوانان اطلاعات کافی از تاثیرات مخرب این داروها ندارند، گفت: این نشان می‏دهد که ما در آموزش‏های پیشگیرانه‏مان بايد بيشتر تلاش كنيم .


وی افزود: اثرات سوءمصرف این مواد مخدر به اندازه‏ای خطرناک است که ممکن است در فرد ایجاد حملات جنونی و توهمی کند، اثراتی که ممکن است برای همیشه در فرد ماندگار شده و به هیچ عنوان از بین نرود و همچنین اختلالات بینایی، کاهش اشتها، توهمات بینایی، افزایش ضربان قلب و فشار خون، بی‏قراری، تغییر نامناسب دمای بدن، اختلال حافظه کوتاه مدت و غیره را در فرد مصرف کننده ایجاد می‌کند.


 این استاد دانشگاه، آموزش اقدامات پیشگیرانه را مهمترین اصل در بحث مبارزه اجتماعی با مواد مخدر دانست و تاکید کرد: این آموزش باید بطور مستمر و مداوم طی یک برنامه بلندمدت توسط نهادهای مسوول اجرایی شود و هرگز آن را متوقف نکرد.


منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر96.12.27

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است