Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 149 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 3874
دیروز  ------------------دیروز ------------------14116
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 3874

هیچ کشوری در دنیا از تهدید مواد مخدر در امان نيست

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 


قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: اصطلاح ریشه کنی مواد مخدر اگرچه آرزوی ماست اما تحقق این نگاه بسیار دشوار است. هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد که از تهدید مواد مخدر در امان باشد.


به گزارش روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر، علی مویدی صبح امروز در در دوره آموزشی، تخصصی، توجیهی ویژه مدرسان طرح توانمندسازی ادارات کل آموزش و پرورش و روحانیون کشور با تاکید بر اینکه مشکل ما از ابتدای انقلاب تا کنون در عرصه مقابله با مواد مخدر، فقر دانش در حوزه اعتیاد است، گفت: اگرچه در مورد معتادان متجاهر تلاش می‌کنیم تا زشتی‌ها و پلشتی‌های این آسیب را از سطح جامعه جمع‌آوری کنیم اما این راه حل‌ها مسکن هستند و موضوع اعتیاد اینگونه حل نمی‌شود.


وی با بيان اينكه در بسیاری از کشورها برنامه مبارزه با این آسیب اجتماعی مبتنی بر کنترل، مهار و مدیریت اعتیاد با تمرکز بر پیشگیری است، افزود: امروزه ما چشم انداز روشن، شفاف، قابل دفاع و با منطق علمی و دانشگاهی در این حوزه داریم. کار علمی و فرهنگی در حوزه اجتماعی نیازمند پروسه زمانی و طی مراحل خاص خودش است.


قائم مقام دبیرکل ستاد با تاکید بر اینکه صحبت از ریشه کنی مواد مخدر حرف درستی نیست، گفت: اصطلاح ریشه کنی مواد مخدر اگرچه آرزوی ماست اما تحقق این نگاه بسیار دشوار است. هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد که از تهدید مواد مخدر در امان باشد.


مويدي با تاکید بر توفیقات جمهوری اسلامی در عرصه‌های مختلف و به ویژه مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: با این وجود اهداف ما برای ایمن سازی جامعه، به ویژه جوانان و نوجوانان به شکل ایده‌آل تحقق نیافته است اما این به آن معنا نیست که تلاش و زحمتی صورت نگرفته است.


وي با بیان اینکه شرایط آغاز انقلاب ایجاب می‌کرد که با نگاهی تهاجمی و سخت افزارانه به مبارزه با قاچاق مواد مخدر بپردازیم گفت: بعد از گذشت چند دهه و ابلاغ سیاست‌ها، ساختارها، آئین‌نامه‌ها و قوانین این حوزه با رویکرد دیگری وارد این اقدامات شده‌ایم و نگاه آسیب شناسانه نشان می‌دهد که بسیاری از رفتارهای تهاجمی مشکل اعتیاد را برطرف نمی‌کند بلکه حتی تبعات منفی نیز دارد.


قائم مقام دبیرکل ستاد با اشاره به اینکه سیاست‌های مبارزه با مواد مخدر متاثر از شرایط خاص اجتماعی هر جامعه است، گفت: با این وجود موضوعات مشترکی در حوزه مواد مخدر در دنیا وجود دارد که می‌توان از تجارب مشترک جهانی در این حوزه استفاده کرد.


مويدي با تاکید بر اینکه ماندگارترین اقدام در حوزه مبارزه با مواد مخدر بحث توانمندسازی است تصریح کرد: این رویکرد با اقبال خوبی از سوی مقامات مختلف از جمله وزیر آموزش و پرورش، حوزه‌های علمیه و ... همراه بوده است اما اگر دولت استراتژی و نظارت مشخصی نداشته باشد این طرح‌ها ناخودآگاه به سمتی می‌روند که کارآیی لازم را نداشته باشند. انتظار ما نظم، انضباط و هوشمندی در فرایند اجرای این طرح‌ها است.


وي با تاکید بر اهمیت استفاده از ظرفیت‌های اجتماعی در تکمیل پروژه‌های مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از اعتیاد در جامعه گفت: باید از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد، ائمه جماعات و ... برای تکمیل پروژه استفاده کنیم. همچنین بنا بر تاکید رهبر به استفاده بهینه از ظرفیت فضای مجازی، باید از این فضا در جهت پیشگیری از اعتیاد به ویژه برای نوجوانان استفاده کرد.


قائم مقام دبیرکل ستاد با اشاره به ظرفیت مراکز علمی کشور در حوزه پیشگیری از اعتیاد گفت: انتظار داریم تا صدا و سیما نیز در تحقق این اهداف با ما همکاری کنند زیرا معتقدیم امروز رسانه در کاهش آسیب‌ها و یا حتی پیشگیری از بی بند و باری و فساد نقش موثری دارند. از آنجایی که رسانه‌های ما نیز دلسوزانه در این عرصه تلاش می‌کنند می‌توانند به عنوان مرجع تاثیرگذار در این عرصه فعال باشند.


مويدي با تاکید بر اینکه بنابر گفته مقام معظم رهبری 50 درصد از منابع، پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر در حوزه پیشگیری متمرکز خواهد شد، تصریح کرد: رئیس جمهور نیز فرموده‌اند که این میزان کف اختصاص منابع در حوزه پیشگیری باشد. چرا که هر چه این میزان هزینه در حوزه پیشگیری صرف شود از هزینه درمان اعتیاد در جامعه می‌کاهد.


وي در ادامه با بیان اینکه سیاه نمایی در کشور به دنبال توطئه دشمنان ایجاد می‌شود افزود: بیش از 90 درصد از افراد جامعه ما سالم هستند و تدین، فرهنگ و غیرت و تعصبات ملی باعث شده است تا آسیب‌های اجتماعی را مدیریت کنیم.


مويدي در پايان با اشاره به وضعیت کشور روسیه در حوزه اعتیاد گفت: بنابر آمارهای به دست آمده از وضعیت اعتیاد این کشور، روسیه پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی نزدیک به 150 هزار نفر معتاد داشت که این میزان بعد از فروپاشی در جمعیت 30 میلیونی تبدیل به 10 میلیون معتاد شناسنامه دار در کشور شده است. همچنین گفته می‌شود بین 10 تا 21 میلیون نفر از جمعیت این کشور نیز به شکل تفننی از این ماده مخدر استفاده می‌کنند.


منبع: روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر96.12.15

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است