Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 171 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 11361
دیروز  ------------------دیروز ------------------16504
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 45048

سازمان‌های مردم‌نهاد در پیشگیری از اعتیاد، گام های مثبتی بردارند

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

 استاد جامعه شناسی دانشگاه آزاد اسلامی درباره رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر گفت: سازمان‌های مردم نهاد با توجه به اینکه برخاسته از مردم هستند و با مشکلات دست و پنجه نرم کردند، می‌توانند در پیشگیری از اعتیاد در جامعه گام‌های مثبتی بردارند.


فرزانه منیری در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: تاثیرگذاری سازمان‌های مردم‌نهاد در رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر بیش از مسوولان است و آنان با فعال کردن اعضای کلیدی محله می‌توانند در پیشگیری از اعتیاد اقدام کنند.


وی با بیان اینکه تشکل‌های مردمی می‌توانند  با  جابه‌جایی باورهای عمومی و جلب اعتماد مردم به سوی فرهنگ سلامت عاری از مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی مشارکت کنند، اظهار کرد: در این نهادها به مردم ابراز وجود در عرصه اجتماع داده می‌شود تا با مشارکت و توانمندسازی تلاش کنند جامعه را به سمت سلامت روانی و اجتماعی سوق دهند.


 این پژوهشگر اجتماعی ادامه داد: مردم با اعتماد به این نهادهای مردمی نیازها و خواسته‌های‌شان را در میان می‌گذارند و این نهادهای مردمی با راهنمایی و مشاهده‌های مورد نظر، آنها را به طریقی مناسب در جهت پیشگیری از اعتیاد هدایت می‌کنند.


منیری تاکید کرد: به همین منظور دولت و دست اندرکاران امر مبارزه با مواد مخدر باید سازمان‌های مردم‌نهاد را مورد حمایت قرار داده و در جهت مقابله با اعتیاد اختیارات بیشتری به آنها دهند زیرا مردم به عنوان سرمایه اصلی توسعه برای مشارکت در دستیابی کشور به این مهم باید از نظر روحی و جسمی در سلامت باشند.


به گفته این استاد دانشگاه با توجه به گستردگی معضل اعتیاد و عواقب وخیمی که به لحاظ اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی بر جامعه داشته و دارد و علم به اینکه دولت به تنهایی قادر به مقابله با این معضل نیست، حضور و نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در این عرصه بیش از پیش احساس می‌شود و وظیفه نظام است که در این راه به تقویت هرچه بیشتر این سازمان‌ها اهتمام ورزد.


 منیری خاطر نشان کرد: همچنین ضرورت دارد برای پیشگیری از اعتیاد، جهت‌گیری توانمندسازانه در طراحی تمام رویکردها، برنامه‌ریزی در جهت به وجود آمدن افراد متخصص، پژوهشگر، تحلیل‌گر و توجه به  توصیه‌های  سلامت  عمومی در برنامه‌ریزی‌ها در جامعه انجام شود.


وی در پایان اظهار امیدواری کرد که با حضور هر چه بیشتر مردم، همراه با دولت، پیروزی دیگری در عرصه مبارزه با مواد مخدر بر تاریخ این کشور ثبت شود.


منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر96.10.16

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است