Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

کتابخانه دیجیتال

شهداي مبارزه با مواد مخدر

استفتائات حضرات مراجع و علما اعلام

پیام‌های پیشگیری از سوءمصرف مواد

ما 278 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 608
دیروز  ------------------دیروز ------------------16097
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 92500

دولت امور پيشگيري از اعتياد را به مردم واگذار كند

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


يك جامعه‌شناس معتقد است: دولت باید بیشتر در حوزه مبارزه با تولید و توزیع مواد مخدر کار کند و امور پیشگیری از اعتياد و فرهنگ‌سازی در اين حوزه را بر عهده مردم بگذارد.


دکتر غفور شیخی در مصاحبه با روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به وضعيت تحصيلات جوانان در ايران  گفت: اولین علت ورود بسیاری از جوانان به دانشگاه، مدرک‌گرایی است که متاسفانه در جامعه رایج شده است و خیلی از جوانان به امید بهبود شرایطشان و برای یافتن شغل مناسب به دانشگاه می‌روند، جواني كه بعد از اخذ مدرک به دنبال شغل می‌رود اگر با نبود بازار کار و اشتغال روبرو شود، ضربه بزرگی به او وارد می‌شود.


وي ادامه داد:  سن جواني سني است كه خانواده از وی توقع دارند و در بسياري از موارد با دوستانی برخورد می‌کند که ادامه تحصیل نداده‌اند اما تشکیل خانواده داده‌ و در زندگی موفق شده‌اند اما او با مدرک دانشگاهی نه کار دارد، نه زندگی تشکیل داده و نه حتی امیدی به یافتن کار مناسب دارد كه همين باعث اولين سرخوردگی‌اش می‌شود.


این جامعه شناس افزود: وقتی جوان سرخورده شود گرایش به سمت "واگرایی" پیدا می‌کند یعنی مبارزه با خود و مبارزه با جامعه. در چنین موقعیتی معمولاً در ابتدا به سراغ سیگار می‌رود، اعصابش بهم ریخته است و می‌خواهد به نحوی خود را تسکین دهد و اوقاتش را پر کند، در قدم بعدي براي فراموشي و آرامش كاذب به سمت مواد مخدر مي‌رود تا جبران عمر از دست رفته‌اش باشد كه در بسياري از موارد، فرد به اعتياد گرفتار شده و معتاد مي‌شود.


دکتر شیخی بیان داشت: یکی دیگر از دلایلی که اقشار تحصیل کرده به سمت سیگار و مواد مخدر صنعتی گرایش پیدا می‌کنند بدست آوردن نوعی تفنن و به اصطلاح خودشان نوعی "باکلاسی" یا "لاکچری بودن" است، یعنی فکر می‌کند کسی که در دنیای مدرن و معاصر با حجم وسيعي از امکانات روبرو است، اگر استفاده نکند عمرش را تلف كرده است، لذا اوقات فراغتش را اینگونه پر می‌کند و می‌گوید از این کار لذت می‌برم پس شروع به مصرف انواع مخدرها می‌کند.


اين مدرس دانشگاه افزود: دلیل دیگری که برخي جوانان تحصیل‌کرده به اعتیاد روی آورده‌اند اين بوده كه این قشر خیلی پایبند به اصول و ارزش‌های سنتی خانواده نبوده‌اند و این امر هم در خانم‌ها هم در آقایون دیده شده است.


شيخي تصريح كرد: كم كم به بهانه "داشتن ذهن باز" به یكسری کارهای دیگر گرايش پیدا می‌کنند و اختلافات خانوادگی شروع مي‌شود به عنوان مثال می‌توان گفت كه مدارک تحصیلی‌شان را به رخ هم می‌کشند يكديگر را درک نمی‌کنند با هم کل کل می‌کنند برای يكدیگر شاخ و شونه می‌کشند و...، همه اینها باعث به وجود آمدن اختلاف خانوادگی می‌شود و وقتی این اختلاف‌ها شروع می‌شود نیاز دارند به جایی و محیطی که دور از این دغدغه‌ها باشد يعني "مواد مخدر و مشروبات الکلی" بروند.


وي گفت: من فکر می‌کنم اینها سه دلیل اصلی گرایش جوانان تحصیلکرده به مواد مخدر است و رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر به شرطی که درست اجرایی شود می‌تواند کمک شایانی در پیشگیری از اعتیاد افراد تحصیل کرده داشته باشد؛ زیرا می‌دانیم که مبارزه با مواد مخدر تنها وظیفه دولت نیست و خود دولت هم به تنهایی قادر به انجام همه کارها نیست به نظر من دولت باید بیشتر در حوزه مبارزه با تولید و توزیع مواد مخدر کار کند و امور پیشگیری از اعتياد و فرهنگ‌سازی را بر عهده مردم بگذارد.


شيخي در پایان پیشنهاد داد: دولت باید با اطلاع‌رسانی دقیق و جامع‌تر رويكرد اجتماعي شدن مبارزه با مواد مخدر را از طرق مختلف مثل صدا و سیما و رسانه‌های مکتوب و فضای مجازی یا همین کانال‌های تلگرامی به مردم بشناساند و از جزییات این رويكرد و اهدافش بیشتر به مردم بگوید تا مردم اعتماد بیشتری نسبت به دولت و برنامه‌هاي پیشگیری از اعتیاد داشته باشند و خودشان دست به کار شوند تا اثرات موفق این رويكرد در جامعه نمایان شود.


منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر96.09.13

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است