Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 199 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 11442
دیروز  ------------------دیروز ------------------16504
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 45129

فرد با مصرف مواد مخدر قدرت تصميم‌گيری و قضاوت صحيح را از دست می‌دهد

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


يك کارشناس ارشد مطالعات اجتماعی و رفتارشناس گفت: فرد معتاد قدرت تصميم‌گيري را از دست می دهد و نمی‌تواند مصرف مواد را با نيروی اراده خود قطع و یا کنترل کند اما می‌توان با استفاده از تکنیک‌های مختلف توانبخشی شناختی به وي آموخت تا به درستي تصميم بگيرد.


محمدرضا ایمانی در گفت وگو با روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: اعتیاد یک بیماری شناختی است و مهمترین عواملی که باعث بروز آن مي‌شود، نيز شناختی هستند، ولع مصرف مواد مخدر با تمام اجزایش یک پدیده کاملا شناختی و هیجانی است و کنترل هیجان یکی از زیر مجموعه‌های عملکرد شناختی می‌باشد.


وي تصريح كرد: ما با سیستم شناختی‌ خود، هیجان را کنترل می‌کنیم پس می‌توانیم ولع مصرف مواد را هم کنترل کنیم، بنابرین یکی از مهمترین، بهترین و موثرترین راهکارها استفاده از تکنیک‌های علوم اخلاق شناختی و رفتارشناسی از جمله روش‌های توانبخشی- شناختی می‌باشد، ما می‌دانیم فرد معتاد نمی‌تواند خودش را کنترل کند و به سمت موادمخدر که یکی از علل مصرفش هیجان است، بازمي‌گردد اما معتقديم مي‌توان کنترل هیجان شناختی را با تکنیک به افراد معتاد آموزش داد.


اين رفتارشناس بيان داشت: عدم قدرت تصمیم‌گيری و قضاوت صحيح مشكل دیگر فرد معتاد است، فرد معتاد عموما نمی‌تواند عواقب ناخوشایند کاری را که انجام می‌دهد، ارزیابی کند اما می‌توان با استفاده از تکنیک‌های مختلف توانبخشی شناختی به وي آموخت تا به درستي تصميم بگيرد.


ايماني ادامه داد: مسئله دیگری که معتادان با آن مواجه هستند این است که آنان یک ظرفیت زیاد از حافظه کاری که در واقع مثل پردازشگر اصلی مغز می‌ماند و تنها قسمت محدود مغزی است توسط مواد مخدر و نشانه‌های آن اشغال شده است که آن هم با آموزش‌ و تمرین‌هایی که به آنان داده می‌شود می‌توان تنظیم کرد و در نهایت با روش‌های مختلف روانشناختی و توانمندسازی شناختی کاری کرد که فردِ در حال بهبود، استرس خود را كنترل كند و حتي بتواند نشانه‌های مواد و یا تصوراتی را که بر مغزشان خطور می‌کند، کنترل نمايد و به سوي موادمخدر بازنگردد. وي افزود: کنترل شناختی فرد معتاد شامل مهار عملکردهای شناختی، مهار هیجان‌های مختلف از مثبت تا منفی، مهار حرکت و رفتار و نرفتن مجدد به سمت مواد مخدر است که همه این موارد را می‌توان با افزایش توانمندسازی‌های شناختی و مهار و کنترل افزایش داد و از بازگشت مجدد شخص به سمت مواد مخدر جلوگیری کرد.


ايماني گفت: این تکنیک‌ها نه تنها برای درمان و بازتوانی بلکه برای پیشگیری از اعتیاد بسیار موثر هستند یعنی می‌توان با آموزش‌ و به صورت اقدامات پیشگیرانه این توانمندی‌های شناختی را در افراد مستعد و حتی افرادی که با توجه به شرایط محیطی در خطر اعتیاد قرار دارند افزايش داد و به موقع پیشگیری کرد.


منبع: روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر96.08.20

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است