Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 184 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 11409
دیروز  ------------------دیروز ------------------16504
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 45096

ترویج سبک زندگی اسلامی از پدیده شوم مواد مخدر پیشگیری می‌کند

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


یک کارشناس سازمان بهزیستی و توانبخشی درباره اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر گفت: با اطلاع‌رسانی سبک زندگی اسلامی در کشور و آموزش‌های مورد نیاز می توان از پدیده شوم مواد مخدر پیشگیری کرد.


صدیقه ورزیده در گفت‌وگو با روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: سودجویان و عاملان تهیه و توزیع مواد مخدر به بهانه تقویت حافظه به تبلیغ و توزیع انواع مواد مخدر صنعتی و شیمیایی در میان نوجوانان و جوانان می‌پردازند که اثرات مخربی به روی حافظه دارند.


وی با بیان اینکه اطلاع‌رسانی و آموزش دو استراتژی مهم در بحث پیشگیری از مواد مخدر هستند، اظهار کرد: امروزه با گسترش فراگیر موادمخدر صنعتی و شیمیایی در جامعه به نظر می‌رسد این کار نوعی برنامه تهاجمی برای آلوده‌ کردن نوجوانان و جوانان کشورمان است که باید متولیان امر سریعتر با برنامه‌ریزی اقدام به پیشگیری و مقابله بپردازند.


ورزیده ادامه داد: با وجود اقدامات مختلف قانونی و نظامی برای کنترل مواد مخدر در ایران متاسفانه روند مصرف مواد مخدر در بین جوانان افزایش یافته و بویژه افزایش مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی از مشکلات فعلی است.


این کارشناس بهزیستی و توانبخشی با بیان اینکه سلامت خانواده و به کارگیری روش‌ها و مهارت‌های موثر فرزندپروری در رشد سالم فرزندان نقشی اساسی در بحث مقابله با اعتیاد دارد، تصریح کرد: گرچه عوامل ژنتیک، ذاتی و محیطی در شکل‌گیری ویژگی‌ها و تکامل کودک نقش دارد اما فرآیندهای خانوادگی نیز حائز اهمیت و موضوع کلیدی در این راستا است.


به گفته ورزیده، فرزندپروری یک عامل محافظ قدرتمند برای مقابله با اعتیاد است و خانواده‌ها می‌توانند با تامین نیازهای اساسی، ایجاد فضای امن خانوادگی، راهنمایی، قانون‌گذاری مناسب و نظارت بر زندگی فرزندان، آنان را از بسیاری رفتارهای مشکل ساز و پر خطر از جمله مصرف مواد و بزهکاری دور نگه دارند.


وی افزود: عوامل خانوادگی و والدین نقشی بنیادی در تکامل شخصیت دوران کودکی و نوجوانی دارد و دوستان و همسالان در دوره کوتاهی پیش از شروع مصرف موادمخدر تاثیرگذار هستند.


ورزیده خاطرنشان کرد: اگر چه همسالان نقش منفی و مهمی در سوق دادن نوجوان به سوی مصرف مواد مخدر دارند ولی خانواده نقش مثبت و محوری در جلوگیری از درگیری نوجوان به رفتارهای مشکل ساز از جمله مصرف این مواد دارد.


وی اظهار کرد: به همین خاطر والدین باید رابطه خوبی با فرزندان خود برقرار کنند تا گرایش چندانی به دوستان ناباب نداشته باشند ، ترویج سبک زندگی اسلامی در خانواده ها، کودکان را در بزرگسالی از آسیب های مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی پیشگیری می کند.


این کارشناس تاکید کرد: با توجه به توسعه زندگی شهرنشینی و وجود مشکلات در درون خانواده ها، ضرورت دارند والدین در برابر اهمیت فرزندپروری و  پیروی از سبک زندگی اسلامی آموزش ببینند تا فرزندانشان از معضل مواد مخدر صنعتی و شیمیایی در امان بمانند.


منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر96.08.14

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است