Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

کتابخانه دیجیتال

شهداي مبارزه با مواد مخدر

استفتائات حضرات مراجع و علما اعلام

پیام‌های پیشگیری از سوءمصرف مواد

ما 234 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 449
دیروز  ------------------دیروز ------------------16097
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 92341

پیشگیری مهمترین اولویت ستاد مبارزه با مواد مخدر

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: پیشگیری از اعتیاد افراد سالم و در معرض خطر، اقدامات فراگیر درمانی برای معتادان و اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر از اولویت های ستاد مبارزه با مواد مخدر در دولت دوازدهم است.


حمید رضا صرامی چهارشنبه شب در حاشیه همایش آموزشی 'توانمند سازی پیشگیری از اعتیاد' در مشهد طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شفاف سازی در بیان آسیب ها مورد نظر ستاد مبارزه با مواد مخدر است و سعی بر این است فضای انکار، سکوت و کتمان در حوزه مواد مخدر شکسته شود.


وی با بیان اینکه میزان شیوع مصرف مواد مخدر در دانش آموزان مقطع دوم متوسطه 2،1 درصد است اظهار کرد: نرخ شیوع مصرف این مواد در جمعیت 15 تا 64 سال 5،4 درصد معادل 2 میلیون و 802 هزار و 800 نفر است که 156 هزار نفر از این افراد را بانوان تشکیل می دهند.


وی گفت: هر چند میزان اعتیاد در بین بانوان کم است اما زنان 6 سال زودتر از مردان به پایان خط اعتیاد و وابستگی شدید می رسند و شانس ابتلا به اعتیاد در دخترانی که اختلال خلق دارند چهار برابر و دخترانی که اختلال اضطراب دارند 2 برابر بیش از دیگران است که نشان می دهد باید به جامعه زنان توجه بیشتر و جدی تر داشت.


صرامی افزود: گل و حشیش در کنار قرص های روان گردان در صدر مصرف مواد مخدر است و بر اساس اطلاعات علمی تمام انواع مواد مخدر خطرناک هستند و ماده گل نیز از مواد توهم زاست و حتی سیستم بدنی ضعیف را به جنون و خودکشی می کشاند.
وی با بیان اینکه پنج درصد دانش آموزان پدر یا مادر مصرف کننده مواد مخدر دارند اظهار کرد: دانش آموزان در خانه هایی که درگیری والدین وجود دارد 2،21 برابر و در خانه هایی که علاوه بر درگیری والدین درگیری با دانش آموز هم وجود دارد 2،67 برابر خانوادهای سالم به سوی مصرف مواد مخدر کشیده می شوند.


وی گفت: براساس تحقیق انجام شده در سال 1390 میزان اعتیاد در کشور سه میلیون و 300 هزار نفر در سنین 15 تا 64 سال با نرخ شیوع 6،9 درصد بود که امروز نرخ شیوع اعتباد به 5،4 درصد کاهش یافته است.


وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه مواد مخدر افزود: از ابتدای انقلاب تاکنون 10 هزار تن انواع مواد مخدر در کشور کشف و منهدم شده، سه هزار و 800 نفر در مبارزه با این مواد شهید و 12 هزار نفر جانباز شده و هفت میلیون نفر با 30 درصد افراد تکراری دستگیر شده اند.


مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اظهار کرد: در استان خراسان رضوی از سال 68تا پارسال 990 تن انواع مواد مخدر کشف و 670 هزار نفر نیز در این ارتباط دستگیر و 369 نفر در راه مبارزه با این مواد شهید شده اند.


وی گفت: نرخ شیوع مواد مخدر در خراسان رضوی 2،76 درصد است که از حد متوسط کشوری آن (5،4 درصد) کمتر است.


وی افزود: تمایل به مصرف مواد مخدر در کشور 17 درصد و در استان خراسان رضوی 17،4 درصد است که باید دستگاه های فرهنگی و دیگر دستگاهها تلاش مضاعف در این زمینه انجام دهند.


وی ادامه داد: در محیط های صنعتی بین 50 تا 500 نفر کشور، تمایل به مصرف مواد مخدر 22،3 درصد و در اینگونه محیط های خراسان رضوی 31،7 درصد است که نیازمند تلاش بیشتر کارفرمایان و دستگاههای فرهنگی برای مبارزه با مواد مخدر و آگاه سازی در این زمینه است.


صرامی اظهار کرد: 48 سازمان مردم نهاد در عرصه اقدامات پیشگیری از اعتیاد در خراسان رضوی فعالیت دارند که نسبت به جمعیت این استان اندک است و باید از مشارکت های مردمی در رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر بیشتر استفاده شود.


وی گفت: باید از اقدامات هیجانی و بدون مطالعه در مبارزه با مواد مخدر جلوگیری کرد.


همایش آموزشی تربیت مربی توانمند سازی دانش آموزان، والدین، معلمان و مربیان با حضور 150 نفر از مربیان آموزش و پرورش خراسان رضوی به مدت یک روز در مرکز نیروی انسانی شهید کامیاب مشهد برگزار شد.


منبع: ایرنا 96.07.19

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است