Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

کتابخانه دیجیتال

شهداي مبارزه با مواد مخدر

استفتائات حضرات مراجع و علما اعلام

پیام‌های پیشگیری از سوءمصرف مواد

ما 296 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 691
دیروز  ------------------دیروز ------------------16097
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 92583

رسانه ها به عرصه مبارزه با اعتیاد وارد شوند

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


 يک کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی  در رابطه با بحث اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر گفت: رسانه‌ها ضرورت دارد با وارد شدن به عرصه مبارزه با اعتیاد و نشان دادن اولویت‌ها، افکار عمومی را به موضوع، کاملا حساس کنند، بطوریکه یک اتفاق نظر درباره اهمیت موضوع و مقابله با آن شکل می‌گیرد.


صابر مقدمی در گفت‌وگو با روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: بکارگیری صحیح و هوشمندانه پیام‌های رسانه‌های جمعی به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم در قالب فیلم، سریال‌های تلویزیونی، انیمیشن، مستند و غیره می‌تواند در مقابله با شیوع مصرف مواد مخدر در سطح جامعه و بین خانواده‌ها تاثیرگذار باشد.


 وی با بیان اینکه پیام‌های رسانه‌ای باید، متناسب با وضعیت سنی، تحصیلی، شغلی و شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مخاطبان صورت گیرد، اظهار کرد: لازم است برای هرکدام از اقشار اجتماعی پیام متناسبی در رابطه با مقابله و پیشگیری از اعتیاد طراحی و پخش شود.


مقدمی ادامه داد: امروزه در دنیای ارتباطات و تکنولوژی رسانه‌های جمعی بهترین ابزار تحقق رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر هستند و در بحث مشارکت و پیشگیری از اعتیاد می‌توانند موضوع را برای مخاطبان خود برجسته و از اهمیت خاص برخوردار کنند.


این مدرس دانشگاه ،اضافه کرد:رسانه‌ها در بحث پیشگیری از اعتیاد نیز می‌توانند کمک کنند و آن هم از طریق مشارکت در امور است.


مقدمی توضیح داد: مشارکت موضوعی نیست که شهروندان بتوانند بدون هماهنگی در آن شرکت کنند، بلکه باید بین شهروندان و کارگزاران ارتباط برقرار شود و رسانه ها بهترین وسیله ارتباطی در این راستا هستند، زیرا در کشورهای در حال توسعه که نهادهای دیگر همچون سازمان‌های غیردولتی قدرت لازم را ندارند، نقش رابط رسانه‌ها، چند برابر شده است.


به گفته وی، رسانه‌ها می‌توانند هم در بحث تبلیغات و هم در بخش خبر و اطلاع‌رسانی‌ نقش مهمی در پیشگیری از اعتیاد داشته باشد.


 مقدمی افزود: یکی از علل عمده در بحث گرایش به مصرف مواد مخدر صنعتی، شیمیایی و روان‌گردان‌ها، بی‌اطلاعی از پیامدها و وقایع تلخ مصرف این مواد است، رسانه ها می‌توانند ضمن اطلاع‌رسانی دقیق و منطبق بر واقعیت، جامعه را از نتایج تلخ آن آگاه کنند و  اطلاع‌رسانی از اوضاع و احوال افراد آلوده و آثار و پیامدهای آن می‌تواند در این حوزه بسیار موثر باشد.


این کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی با بیان اینکه برای مقابله اجتماعی با مافیای موادمخدر باید یکپارچه باشیم و در این راه به همراهی رسانه ها و مردم نیاز است ، تصریح کرد: ایجاد یک حرکت عمومی در برابر مصرف مواد مخدر و بهره‌گیری از توانایی‌های مردمی در این زمینه قبل از هر چیز نیازمند ایجاد افکار عمومی قوی است و این حرکت را رسانه‌ها می‌توانند بر عهده بگیرند.


منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر96.07.05

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است