Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 193 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 4934
دیروز  ------------------دیروز ------------------16504
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 38621

افزایش 7 درصدی کشفیات مواد مخدر در سال 95/ تنها 10 درصد اعتبار انسدادی را دریافت کردیم

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی با بیان اینکه در سال گذشته از ورود 70تن مواد مخدر از طریق خشکی در منطقه صفر مرزی و مرزهای شرقی جلوگیری شد، از افزایش هفت درصدی کشفیات مواد مخدر در آن سال خبر داد.

سردار قاسم رضایی روز پنجشنبه در حاشیه نخستین جلسه قرارگاه مرکزی مقابله با قاچاق کالا در سال 96 مرزبانی ناجا در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سئوال ایرنا در مورد آخرین آمار کشفیات قاچاق کالا و مواد مخدر در حوزه مرزبانی گفت: در سال 95 از اقداماتی که در حوزه مواد مخدر در خشکی انجام شده است جلوگیری از ورود نزدیک به 70 تن در ناحیه صفر مرزی و مرزهای شرقی(حوزه جنوبی خراسان رضوی و جنوبی و منطقه جنوبی سیستان و بلوچستان) بوده که نسبت به سال گذشته 7 درصد افزایش کشفیات داشتیم.


وی به تفاوت ورود مواد نسبت به گذشته اشاره کرد و افزود: بر اثر اقدامات انسدادی، ورود مواد مخدر به صورت خرد رواج یافته و کشفیات مواد در قالب های 10، 20، 30 و 50 کیلوگرمی انجام می شود.


فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی بیشترین ورود مواد مخدر در مرزهای خشکی را از مرز پاکستان عنوان کرد و گفت: به جهت تعاملی که با مرزبانی افغانستان داشتیم آنها نیز خوب عمل کردند و امیدواریم با تعامل خوب دیپلماسی بتوانیم تعامل خود را در بحث مرزبانی با پاکستان افزایش داده و مدیریت کنیم .


وی در بحث قاچاق کالا گفت: مناطق تعریف شده ای در این زمینه داریم، در مرزهای شمال غرب و مرز مشترک با ترکیه و اقلیم عراق بخشی از ورود کالاهای قاچاق صورت می گیرد که در سال قبل اقدامات خوبی با همکاری دستگاه ها صورت گرفته است .


وی با بیان اینکه بخش دیگر از قاچاق به حوزه دریا برمی گردد، افزود: این اقدام در جنوب استان سیستان و بلوچستان حوزه چابهار، استان مرزی هرمزگان، بوشهر و بخش دریایی خوزستان صورت می گیرد که مبدا حرکت قاچاق کالا در حوزه کشور امارات و مناطق خصب و فجیره است که بیشترین کالای قاچاق از این سمت وارد کشور می شود.


سردار رضایی به اقدامات و کشفیات صورت گرفته در بحث لباس و دارو در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در بحث دارو 2.5 و در البسه 3.5 برابر افزایش کشفیات داشتیم و در برنج، کالاهای الکترونیکی، گوشی همراه به صورت میانگین بین 2.5 تا 5 برابر افزایش کشفیات داشتیم.


وی در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا در مورد وضعیت بودجه انسداد مرزها گفت : سال 95 در حوزه اعتبارات سال خوبی برای ما نبود و در انسداد مرزها حداکثر 10 درصد اعتبارات انسدادی را دریافت کردیم که برخی اقدامات ما را با مشکل مواجه کرد و اجرای برخی طرح ها نیز ناقص ماند. مسئولان ذی ربط وعده داده اند که در سال 96 این میزان جبران شود.


سردار رضایی تصریح کرد: در صورتی که اقدامات انسدادی در مرزها کامل صورت نگیرد کنترل مرزها در بحث مقابله با قاچاق آسیب پذیر خواهد بود.


وی با تاکید بر اینکه در حوزه امنیتی مشکل خاصی وجود ندارد و برنامه ها و طرح ها دنبال می شود افزود: با وجود توطئه های فراوان دشمنان در مناطق مرزی، سربازان گمنام یا مرزبانان نیروی انتظامی شبانه روز فعالیت می کنند و امنیت در مناطق مرزی در حد بالاست.


فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی گفت: هیچ منطقه مرزی سراغ نداریم که جایی برای سرمایه گذاری نباشد و همه مناطق به وسعت هشت هزار و 755 کیلومتری جمهوری اسلامی در زمینه استخراج معادن و منابع طبیعی، ایجاد صنایع تبدیلی برای اشتغالزایی و در حوزه کشاورزی قابلیت سرمایه گذاری دارد .


وی در ادامه برنامه جدی برای سال 96 را بر اساس شعار سال عنوان کرد و گفت : رهبر معظم انقلاب شعار سال را اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال بیان فرمودند که در بحث تولید، سهم ما ارتقا امنیت و در حوزه اشتغال ایجاد و ارتقا بسترهای بیشتر برای مرزنشیان خواهد بود.


وی در پاسخ به سئوال دیگر ایرنا مبنی بر آمار ورود اتباع غیرمجاز بیگانه از مرزهای کشور گفت: بیشتر اتباع بیگانه از منطقه شرق وارد می شوند، پس از انقلاب اسلامی از برخی کشورهای همسایه میهمان پذیری صورت گرفته است و تا 3 میلیون نفر اتباع بیگانه داریم اما به جهت ماندگاری وطن دوم برای خود انتخاب کرده اند.


سردار رضایی تصریح کرد : برابر مقررات کشور، برنامه کنترلی داریم، در مرز شرقی ورود اتباع بیگانه 'افاغنه' به حداقل رسیده است، بخشی از ورود اتباع از مرزهای پاکستان انجام می شود ، گاه در 24 ساعت بین 500 تا یک هزار نفر قصد ورود دارند که از ورود آنها جلوگیری و عودت داده می شوند.
وی گفت: به صورت میانگین از ورود 500 تا 700 نفر در روز جلوگیری می کنیم که بیشتر آنها به دنبال شغل هستند، توصیه می کنیم این افراد از مراجع و با مدارک قانونی وارد کشور شوند، در سایر مناطق ورود اتباع در کمترین میزان است مگر به صورت قاچاق .


وی با تاکید بر اینکه با ابزار مدیریتی وضعیت را کنترل می کنیم، افزود: در منطقه دریای جنوب تردد اتباع بیگانه در حداقل است.


وی گفت: در منطقه عمومی دریای جنوبی شناورهایی که با عنوان صید غیرمجاز وارد کشور می شوند بر اساس قانون اگر اشتباهی وارد کشور شده باشند تذکر داده و تحویل مقامات مرزبانی می شوند اما اگر با اهداف خاص باشند در مسیر مراحل قانونی قرار می گیرند.


سردار رضایی به موفقیت فرماندهی حوزه دریابانی کیش در این راستا اشاره کرد و گفت: عملکرد خوبی را در سال 95 در این حوزه شاهدیم و تاکید داریم که این مسیر را با جدیت دنبال کنند.


وی اظهارکرد: تقویت شناورها، تندروها، شناورهای نیمه سنگین ایستایی و ابزار الکترونیکی و اپتیکی منطقه کیش در دستور کارماست که همکاران مرزبانی بتوانند با اشراف اطلاعاتی برنامه های خود را دنبال کنند، یکی دیگر از برنامه های ما برای منطقه این است که از طریق پوشش و کنترل اطلاعات هوایی منطقه را تقویت کنیم تا با هزینه کمتر بیشترین بهره را در راستای اجرای ماموریت های خود داشته باشند .


** جدا شدن از ساحل به سمت دریا نیازمند تقویت خط شناوری است
سردار رضایی در پاسخ به سئوال خبرنگار دیگری در خصوص فاصله گرفتن دریابانی از مرزها به سمت دریا رفتن گفت: در گذشته بیشترین استقرار ما در حاشیه ساحل بود، در صورتی که وظیفه همرزمان مرزبانی است .


وی افزود: در حوزه دریا مرزهای تعریف شده داریم، از ساحل تا خط مبدا آبهای داخلی قوانین داخلی بر آن حاکم است، و آبهای تحت نظارت تا 12 مایلی و دیگری خط منصفی که بین کشورهای همسایه است و لازمه جدا شدن از ساحل به سمت دریا و اعمال قانون نیازمند تقویت خط شناوری است.


به گزارش ایرنا، این مقام نظامی با بیان اینکه در سال گذشته تقویت خوبی در دریای جنوب و منطقه کیش صورت گرفت افزود: در سال 96 در بحث تقویت دریایی نیز پیش بینی های خوبی انجام شده است که با اعتبارات در نظر گرفته شده حرکت مضاعفی در بحث اجرای مرزبانی در حوزه دریا شاهد خواهیم بود .


وی در پاسخ به سئوال دیگری در مورد بحث قاچاق کالا در مناطق آزاد و تمرکز برخی بر روی این موضوع گفت: مناطق آزاد طبق قانون و مقررات خود فلسفه ای دارد که کارشناسان مطرح می کنند کالاهایی وارد این مناطق می شود و بخشی از مقرارت اعمال نمی شود و کالاها نیز از آن طریق وارد کشور می شود .


سردار رضایی اضافه کرد: در مصوبه و ابلاغیه اخیر در مورد مناطق آزاد اشاره شده است ورود بخشی از کالاهایی که به درون مناطق آزاد می شوند یک قانون دارد و خروج از آن قانون دیگری که باید همچون سایر مرزها باشد که گمرک مستقر و مقررات در آن اعمال شود که اجرای این قانون در بحث قاچاق تاثیرگذار است که امیدواریم ساز و کار آن انجام گیرد.


وی با بیان اینکه مناطق آزاد مختلفی در کشور وجود دارد گفت : اخباری که از کیش دریافت می کنیم نشان از همراهی و هماهنگی بین مسئولان دارد و اخبار خاصی همچون سایر نقاط گزارش نمی شود، در هر صورت کیش هم منطقه آزادی است که باید تمامی قوانین کشوری در آن اجرا شود .


** ساماندهی و حمایت از کوله بران / برخورد شدید با قاچاقچیان
وی در ادامه با بیان اینکه کوله بر قاچاقچی نیست، گفت: کوله بر برای کمک به مرزنشینان است، کوله بران خود مرزبان هستند، بر اساس هماهنگی با برخی کشورهای همسایه برخی کالاهای مشخص از نظر حجم و نوع، کوله بران می توانند در ساعات، مکان و مسیر مشخص این کالاها را جا به جا کنند .


سردار رضایی افزود: آنها به حداقل ها راضی هستند، از بین مناطقی که برای کوله بری مشخص شده بود برخی سوء استفاده و از مرزهای امنیتی مبادرت به ورود کالای قاچاق می کردند که مرزبانی با آنها مقابله می کرد، آنها مخل امنیت اقتصادی هستند و مرزنشینان آنها را نمی پذیرند این افراد قاچاقچی هستند .


وی گفت : برای هر مرزی کالا و اندازه آن مشخص شده است و تاثیر زیاد و منفی بر اقتصاد کشور نخواهد گذاشت، اندک کالایی که کوله بر برای معاش زندگی جا به جا می کند ضربه ای به اقتصاد نخواهد زد .


این مقام نظامی با تاکید بر اینکه با کوله برهایی که سوء استفاده می کنند به شدت برخورد می شود افزود: برخی از آنها کالاهای ضد فرهنگی و ضد امنیتی و ممنوعه جابجا می کنند .


وی تصریح کرد : باید کوله برها ساماندهی و حمایت شوند اینها سرمایه های کشور هستند اما با قاچاق کالاهایی که امنیت و آسایش کشور را به مخاطره بیاندازد برخورد می شود .


** تعریف ته لنجی ها باید مدیریت شود/ صیدهای غیر مجاز مخل امنیت اقتصادی
سردار رضایی گفت : در حوزه جنوب از مسئولان می خواهیم بحث ته لنجی ها را درست تعریف کنند و در اجرا بر اساس تعریف بخواهند، ته لنجی برای ملوان یا مرزبان است که باید این تعریف مدیریت شود.


وی گفت : امسال در میان مسئولان ذی ربط مقابله با قاچاق از ستاد قاچاق و سایر دستگاه های دیگر جدیتی بسیار بالایی ایجاد شده و به نظر می رسد سال خوبی در راستای مقابله با قاچاق باشد.


فرمانده مرزبانی در مورد صیادان نیز گفت: در این راستا هم صیادان مجاز و هم غیرمجاز وجود دارند که صیادان مجاز با توجه به برنامه های از قبل تعریف شده اقدام به صیادی می کنند و اداره شیلات نیز با برنامه حفاظتی و حراستی برای صیادان غیر مجاز در کنار حمایت نیروی انتظامی فعالیت می کنند و بخشی از کشفیات شیلات را نیز دریابانی انجام می دهد .


سردار رضایی تصریح کرد : در منطقه صفر مرزی هر چیزی که تجاوز مرزی محسوب می شود با آن مقابله کنیم که برخی از این تجاوزها در قالب صیادی و صید غیرمجاز هستند.


نخستین جلسه قرارگاه مرکزی مقابله با قاچاق کالا در سال 96 مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی روز پنجشنبه با حضور فرماندهان مرزبانی و دریابانی استان های بوشهر ، هرمزگان و منطقه ویژه کیش و اهالی رسانه در محل فرماندهی نیروی انتظامی برگزار شد.

منبع: ایرنا 96.01.24

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است