Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 177 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 2793
دیروز  ------------------دیروز ------------------16739
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 2793

پژوهشگر حوزه اجتماعي: غنی سازی اوقات فراغت نوجوانان، تقاضا برای مصرف مواد مخدر را کاهش می دهد

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

یک پژوهشگر حوزه اجتماعی درباره اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر گفت: غنی سازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان تقاضا برای مصرف مواد مخدر صنعتی ، شیمیایی و روان گردانها را کاهش می دهد و حافظ سلامت جامعه است.


گلی صالح پور در گفت و گو با روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه افزایش عرضه و تقاضا برای مصرف مواد مخدر در کشور نگران کننده است، افزود: وجود خشونت و مشکلات روحی در خانواده، موجب شکل گیری آسیب های روانی در فرزندان می شود و زمینه ساز بروز آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد به مصرف مواد مخدر در آنان خواهد شد.


وی اظهار کرد: به منظور جلوگیری از ایجاد باورها و نگرش های غلط در خصوص مصرف مواد مخدر و روانگردان ها، والدین باید ضمن تقویت فرهنگ گفتگوی خانوادگی، نسبت به ارتقای سطح آگاهی فرزندان خود پیرامون تبعات و عوارض مصرف مواد، اقدام کنند و کمتر فضای تنش و پرخاشگری در محیط خانه ایجاد کنند.


صالح پور با اشاره به اینکه گسترش نشاط اجتماعی و نشاط خانوادگی عواملی موثر در مقابله با اعتیاد است ، ادامه داد: برنامه ریزی هدفمند و جدی برای مدیریت هیجانات مثبت و نیز غنی سازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان امری ضروری بوده و باید از سوی خانواده ها و نهادهای مربوطه مورد توجه قرار گیرد.


این پژوهشگر حوزه اجتماعی تصریح کرد: باید برای ارتقای سلامت جسمانی ، روانی ، اجتماعی و معنوی نوجوانان و جوانان گام های جدی تر برداشته شود تا موجبات مهار و کنترل اعتیاد فراهم شود.


صالح پور با بیان اینکه تحقیقات نشان داده كه نبود روابط صمیمی، دلبستگی و همبستگی ضعیف، عدم حمایت عاطفی و اختلاف شدید خانوادگی، زمینه ساز اعتیاد کودکان در نوجوانی و جوانی خواهد بود، افزود: تقویت مهارت های فردی و اجتماعی نوجوانان و جوانان سبب افزایش توانایی روانی و اجتماعی آنان و موثر در پیشگیری از اعتیاد می شود و کسب آموزش فرزندپروری توسط والدین، موجب بهبود کارکرد ارتباطی، اعمال نظارت و مراقبت فعال، تبیین سطوح انتظار از فرزندان شده و همچنین تحکیم ساختار خانواده را در برابر آسیب های اجتماعی نظیر اعتیاد رقم خواهد زد.


این پژوهشگر حوزه اعتیاد خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم از بروز اعتیاد پیشگیری کنیم باید عوامل فردی و اجتماعی آن را شناخته و با آموزش توانایی و آگاهی فرزندانان را بالا ببریم، هر چقدر فشارهای اجتماعی(بیکاری، عدم اعتماد به نفس، نداشتن مهارت، خانواده دارای مشکل و..) بالا برود ظرفیت فرزندانمان پایین می‌آید.


وی، سیگار را دروازه ورود به اعتیاد به مصرف مواد مخدر بیان کرد و گفت : والدین باید به خواسته‌های منطقی و نیازهای مشروع فرزندان توجه کنند و شخصیتشان را محترم بشمارند و در خصوص مواد اعتیادآور و علل و عوامل شروع اعتیاد و خطرات و عوارض آن اطلاعات کافی را با بحث‌های مفید و قابل قبول در اختیار فرزندان قرار دهند.


صالح پور افزود: باید الگوهای خوب بودن و اولویت دادن به ارزش‌های اجتماعی را در مقابل ارزش‌های فردی به فرزندان آموزش داده و فعالیت‌های سالم و خلاق را در آنان مورد تشویق قرار دهند.


این پژوهشگر حوزه اجتماعی در پایان تصریح کرد: کسب مهارتها و آموزش های یاد شده برای والدین و کودکان ، نوجوانان و جوانان درصد زیادی از معضلات اعتیاد به مصرف مواد مخدر را کاهش داده و تقاضا برای مصرف مواد را کنترل خواهد کرد.

منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر 95.12.18

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است