Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 250 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 10915
دیروز  ------------------دیروز ------------------12618
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 69519

خروج مراکز میان‌راهی معتادان از حالت سرپناه/ اجرای «دادگاه درمان‌مدار» برای معتادان مراکز ماده ۱۶

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه به دنبال این هستیم فعالیت مراکز میان‌راهی و شلترها از حالت سرپناهی خارج شوند،گفت: روش «دادگاه درمان‌مدار» را برای معتادان مراکز ماده۱۶ در 5 استان کشور به صورت پایلوت اجرا می‌کنیم.


انوشیروان محسنی بندپی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس گفت: می خواهیم فعالیت مراکز میان‌راهی و شلترها از حالت سرپناهی خارج شوند تا افراد در این شلترها مراحل درمانی را طی کرده و توانمند هم شوند.

وی با اشاره به افزایش بودجه در زمینه حرفه آموزی معتادان گفت: در حوزه ساماندهی معتادان خیابانی و کارتن‌خواب‌ها نیز به دنبال حمایت بیشتر خیرین هستیم و همچنین تمایل داریم با برنامه ریزی انجام شده به بخش خصوصی هم این حوزه را واگذار کنیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: در مورد وضعیت مراکز ماده ۱۶ نیزدر ابتدا ۸ شرط گذاشتیم تا مسئولیتش را قبول کنیم.اکنون نیز با وجود این پیش شرط ها قوه قضائیه همکاری خوبی را آغاز کرده است.

وی ادامه داد: بنابراین روش درمان «دادگاه‌مدار» برای این معتادان اجرا می شود و هر معتاد دیگر مجرم شناخته نمی‌شود چون لازم است نگاه مجرمانه را برداریم و این مراکز را به مراکز اقامتی میان مدت ماده ۱۵ تبدیل کنیم.

وی با بیان اینکه تجربه جهانی نشان داده مراکز ماده ۱۶ کارساز نیست گفت: با بازنگری در پروتکل‌های درمانی، ارتقای مراکز نگهداری، اصلاح مراکز ماده ۱۵، به کارگیری افراد متخصص، گسترش TC و همچنین توانمندسازی این افراد می‌توان وضعیت را بهبود داد.

محسنی از اجرای طرح دادگاه‌های درمان مدار به صورت پایلوت خبر داد و گفت: این برنامه در پنج استان تهران، قزوین، البرز، سیستان و گیلان اجرا می شود و اگر مقدمات کار فراهم شود، احتمال آغاز این طرح تا قبل از پایان سال نیز وجود دارد.

منبع: فارس 95.12.08

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است