Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 246 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 7287
دیروز  ------------------دیروز ------------------8607
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 23546

ورود کاربران

مثلث 3 ضلعی مواد مخدر، ناامنی و تروریسم در افغانستان

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

افزایش کشت و قاچاق مواد مخدر با افزایش فعالیت‌های تروریستی و ناامنی‌ها در افغانستان رابطه مستحکمی دارند که بدون شک دست‌های کلانی همچون آمریکا در پشت آن است.


به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، افغانستان با حقایق تلخی روبه‌رو است، براساس گزارش‌های تازه منتشر شده، در سال جاری تولید مواد مخدر 43 درصد افزایش یافته و 3 میلیون نفر در کشت و قاچاق آن مشغول هستند.

چندی پیش اعضای پارلمان از ناکامی دولت در امر مبارزه با کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر به صورت جمعی ابراز نگرانی کرده اظهار داشتند: افزایش تولید و قاچاق مواد مخدر افغانستان را در وضعیت بحرانی قرار داده است.

کشت و قاچاق مواد مخدر در کنار ناامنی و جنگ از سال‌ها به این طرف در افغانستان به صورت فزاینده‌ای جریان داشته و مبارزات دولت و نهادهای مسئول با تلاش‌ها و مخارج فراوان نتوانسته‌ جلوی افزایش روز افزون آن را بگیرد.

بحث اصلی این است که چرا با این‌همه تلاش‌ها و مخارج هنگفت در امر مبارزه با مواد مخدر، نه‌تنها کاهشی در تولید و قاچاق آن دیده نمی‌شود، بلکه گزارش‌ها از افزایش 43 درصدی آن در سال جاری خبرداده است؟

آیا دولت طی چند سال گذشته استراتژی مشخص برای فروکش کردن تولید و قاچاق مواد مخدر داشته است؟ اگر داشته پس چه عواملی سبب شده که برنامه‌های مبارزاتی دولت علیه کشت و قاچاق مواد مخدر به شکست مواجه شود؟

بحران مواد مخدر با مسئله حاکمیت، ثبات و تروریسم در کشور رابطه مستقیم دارد، ارتباط مستحکم، واضح و روشنی بین افزایش فعالیت‌های تروریستی، گسترش ناامنی، تضعیف حاکمیت قانون و کشت و تولید مواد مخدر وجود دارد.

هم‌اکنون تولید و قاچاق مواد مخدر، ناامنی و تروریسم، به شکل مثلث 3 ضلعی در تقویت و گسترش یک‌ دیگر نقش مستقیم داشته و تمام گروه‌های تروریستی از کشت، قاچاق و تولید مواد مخدر به عنوان یکی از منابع اصلیحمایت مالی خود استفاده می‌کنند، که در نهایت سبب افزایش ناامنی و ادامه جنگ در افغانستان شده است.

نبود مکانیسم دقیق برای مبارزه با مواد مخدر

مسئله تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان یک مسئله ساده نیست که دولت با سطحی‌نگری از آن بگذرد، تولید و قاچاق مواد مخدر با ناامنی و جنگ گره خورده و از این‌رو نیازمند یک مکانیسم مبارزه دقیق است.

دولت افغانستان تاکنون فاقد یک مکانیسم دقیق و مشخص برای مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر بوده و با سطحی‌نگری از آن گذشته است، تاکنون دولت مسئله مبارزه با مواد مخدر را در برنامه‌های اصلی سالانه خود در نظر نگرفته و نتیجه کاری سالانه را در امر مبارزه با مواد مخدر، به منظور بازدارندگی آن اعلام نکرده است.

مواد مخدر یکی از عوامل کلیدی فساد اداری در سطح کشور ارزیابی شده و شکی در این نیست که عده‌ای از مقامات دولتی در مرکز و ولایت‌ها به تولید و قاچاق مواد مخدر نقش فعال دارند.

نمی‌توان باور کرد که در پارک «شهرنو» و یا «پل سوخته» و یا سایر مناطق مزدحم پایتخت، هزاران معتاد وجود داشته باشند و روزانه صدها کیلو مواد مخدر بین معتادان توزیع شود، اما هیچ یک از مقامات امنیتی شهر از آن خبر نداشته و یا نتوانند جلو آن را بگیرند.

فساد اداری و گرفتن رشوه در تشکیلات دولتی سبب شده که گروه‌های مافیایی مواد مخدر در داخل تشکیلات دولت شامل شده و آزادانه به فعالیت قاچاق مواد مخدر بپردازند.

سود آمریکا از مواد مخدر افغانستان

آمریکا و هم‌پیمانان واشنگتن پس از حادثه 11سپتامبر به بهانه مبارزه با تروریسم و نابودی مواد مخدر وارد افغانستان شد، در ابتدا موضوع مبارزه با مواد مخدر به عنوان یکی از اهداف اصلی حمله آمریکا به افغانستان تعیین شده بود، اما بعدها موضوع دخالت پنهان نظامیان انگلیس و آمریکا در توسعه کشت کشتزارهای تریاک رویت شد.

یعنی روند رو به افزایش تولید مواد مخدر یک پدیده اتفاقی نبوده و همواره همراهی و حمایت آمریکا و غرب را داشته است، سود و منافع سرشار از مواد مخدر برای مقامات آمریکا و انگلیس در خور توجه بوده است.

با توجه به اینکه ولایت هلمند بیشترین میزان تولید تریاک را در سایر ولایات افغانستان دارد، لذا تلاش انگلیس از ابتدای حضور نظامی خود در افغانستان برای استقرار بیشترین نیروی خود در این ولایت تصادفی نبوده است.

بنابراین غرب و اروپا به نام مبارزه با مواد مخدر وارد افغانستان شدند و در عمل از این منبع سود می‌برند.

افغانستان به عنوان اصلی‌ترین منبع تولید تریاک جهان این فرصت را به آمریکا داده که بازار مواد مخدر را در دست بگیرد، اگر چه کشاورزان تولید‌کننده مواد مخدر سودی نصیب‌شان نمی‌شود و بیشترین سود را مافیای خارجی مواد مخدر به جیب می‌زنند و سود حاصل از فروش مواد مخدر منابع مالی گروه طالبان را همچنین تأمین می‌کند.

آمریکا و غرب تلاش دارند که تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان همچنین ادامه داشته باشد و مبارزه دولت به شکست مواد مخدر و تولید کنندگان آن نینجامد، زیرا از یک‌طرف از قاچاق مواد مخدر سودی هنگفتی را به‌دست می‌اورند و از طرف دیگر وجود بهانه‌ای برای تحقق اهداف استراتژیک آنها لازم در مثلث ناامنی و جنگ شده است.

تشویق و حمایت مالی دهقانان به کشت مواد مخدر و اعطای پول به نام وام، اجاره زمین‌های افراد و اشخاص و از همه خطرناک‌تر تطمیع مسئولان دولتی و قضایی و سر انجام تسلیح و تجهیز مخالفان دولت در ماورای سرحدات کشور و اعزامشان به داخل افغانستان و به راه انداختن ناامنیتی یکی از برنامه‌های اصلی آمریکا در افغانستان است.

تنها علتی که تلاش دولت افغانستان در امر مبارزه با مواد مخدر به ثمر نرسیده و با تمام تلاش‌ها و مصارف هنگفتی هنوزهم تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان رو به افزایش است، همین مسئله است.

منبع: فارس 95.08.06

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است