Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

شعار ستاد مبارزه با موادمخدر

***یاری گر هم باشیم*** یاری گر هم باشیم***یاری گر هم باشیم***

ما 154 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 7677
دیروز  ------------------دیروز ------------------8607
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 23936

ورود کاربران

آغاز اجرای استراتژی 5 ساله جوانان افغانستان/ تلاش‌های گسترده برای مبارزه با اعتیاد

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 


معاون امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان با بیان اینکه اجرای استراتژی 5 ساله جوانان شروع شده گفت: تلاش‌های گسترده‌ای جهت مبارزه با اعتیاد جوانان آغاز شده است.

«کمال سادات» معاون امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، با بیان اینکه در این اداره فساد اداری وجود ندارد، گفت: کارمندانی که با ما صادقانه کار نمی‌کردند، از این اداره اخراج شدند.

سادات گفت: زمانیکه من به این سمت منصوب شدم، بودجه‌ای از سوی پارلمان اختصاص نیافته بود، اما در مدت بسیار کم و با توجه به بودجه اندک با همکاری مدیران و کارمندان معاونت امور جوانان در مرکز و ولایات برای هزاران جوان زمینه آموزش و تحصیل را فراهم کردیم، ضمن اینکه در حوزه بهداشت، کاریابی، بورسیه‌های تحصیلی نیز برای جوانان کارهای زیادی کردیم.

آغاز اجرای استراتژی 5 ساله جوانان

وی افزود: با سفر به بعضی ولایت‌ها و فرمانداری‌های افغانستان در مورد استراتژی جوانان که اکنون کامل شده نظریات، پیشنهادات و طرح‌های جوانان را جمع‌آوری کرده و این استراتژی که در بخش‌های ورزش، کاریابی، اشتغال‌زایی، آموزش و تحصیل است، برای سال‌های 2016 تا سال 2020 اجرایی خواهد شد.

معاون امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان با بیان اینکه جوانان باید سیاستمداران قوی در آینده باشند اظهار داشت: به دنبال آن هستیم تا ما برای جوانان پارلمانِ ایجاد کنیم که از تمام افغانستان جوانان نخبه بر اساس انتخابات در همان ولایت‌ها انتخاب و به پارلمان جوانان راه یابند.

وی با تأکید به اینکه در تمام ولایت‌ها و فرمانداری‌ها کمیته جوانان داوطلب را ایجاد کرده‌ایم گفت: در تلاش هستیم تا این روند را در سطح فرمانداری‌ها و روستاها نیز گسترش دهیم.

تلاش برای پایان اعتیاد/ شماره 120 ارائه‌کننده مشاوره رایگان پزشکی به جوانان افغانستانی

وی افزود: با همکاری چند موسسه ملی و بین‌المللی و همچنین شوراهای علما، جوانان و بزرگان قومی برای مبارزه با مواد مخدر کار‌های بزرگی انجام دادیم و در تلاش هستیم تا به صورت مشترک اقداماتی را برای بُرون‌رفت جوانان از چالش مواد مخدر به کار ببندیم.

سادات با اشاره به فعالیت‌های خود در حوزه بهداشت گفت: ما شماره تلفن «120» را به صورت رایگان راه‌اندازی کردیم تا جوانان بتوانند مشاوره‌های تخصصی پزشکی را دریافت کنند.

وی تأکید کرد: به جوانانی که می‌خواهند فعالیت‌های تجارتی داشته باشند، وام‌های کوچک و متوسط خواهیم داد تا تجارت کرده و برای اینکه ضرری در امر تجارت نداشته باشند، آنها را آموزش می‌دهیم.

کمال سادات گفت: با شماری از بخش‌های دولتی و خصوصی در تماس هستیم تا در صورت نیاز، جوانان را به آنها برای کار مناسب معرفی کنیم.

وی افزود: جوانانی که به تکنولوژی آشنایی دارند و اختراعاتی را نیز داشتة‌اند، به آنها امکاناتی داده‌ایم و اگر روند جاری ادامه پیدا کند، ما جوانان کارآزموده و متخصصِی را به آینده افغانستان تقدیم خواهیم کرد.

انعقاد قرارداد همکاری با 20 دانشگاه و 25 موسسه تحصیلات نیمه عالی

سادات در پاسخ به این پرسش که آیا در ولایت‌های ناامن افغانستان نیز فعالیتی دارید گفت: در مراکز تمام ولایت‌های افغانستان فعالیت‌های ما جریان دارد و همچنین در برخی فرمانداری‌ها که از امنیت نسبی برخوردار هستند، فعالیت‌های خوبی داریم.

معاون امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در ادامه سخنان خود با اشاره به فعالیت‌های این اداره در بخش همکاری با جوانان در راستای زمینه‌سازی آموزش‌های عالی آنها، گفت: ما تقریبأ با 20 دانشگاه و موسسه تحصیلات عالی و بیش از 25 موسسه تحصیلات نیمه عالی قراردادهایی منعقد کرده‌ایم که تعداد زیادی از جوانان را با تخفیف و شمار دیگری از جوانان که توانایی پرداخت شهریه ندارند را به صورت رایگان به این دانشگاه‌ها معرفی کرده‌ایم.

وی اظهار داشت: این روند در اکثر ولایت‌ها ادامه داشته و از اینکه در تاریخ افغانستان توانستیم سد فقر اقتصادی جوانان را شکسته و راه آموزش‌های عالی را برای آنها فراهم کنیم، خوشحالیم.

ده‌ها کارمند را اخراج کردم

کمال سادات با بیان اینکه خودش تضمین‌کننده شفافیت اداری در معاونت امور جوانان است، گفت: در معاونت امور جوانان فساد وجود ندارد چرا که به تمام کارمندان این اداره گفته‌ام که اگر بر اساس مقررات وظایف خود را با همین حقوق و شرایط انجام دهند مشکلی پیش نخواهد آمد در غیر آن صورت اخراج خواهند شد.

وی افزود: اکثر کارمندان وعده همکاری صادقانه دادند، اما آنهایی که صادقانه با ما همکاری نکردند از وظایف خود برکنار و از معاونت اخراج شدند.

معاون امور جوانان همچنین تأکید کرد: قراردادهایی که با دانشگاه‌های خصوصی داریم، ادارات این دانشگاه‌ها مکلف به انجام و اجرای تمام مقرراتِ هستند که پیش از انعقاد قرارداد آن را پذیرفته‌ بودند.

استراتژی جوانان طرح جهانی است

وی در ادامه سخنان خود به استراتژی ملی جوانان افغانستان اشاره کرد و گفت: استراتژی جوانان نه تنها در سطح افغانستان بلکه در سطح دنیا طرح شده است، زیرا با الگوبرداری از چگونگی پیشرفت جوانان اکثر کشورهای توسعه یافته دنیا این استراتژی را طرح کرده‌‌اند.

ما سعی کردیم ضمن الگوبرداری تلاش کنیم تا این الگوها مطابق شریعت اسلامی و قانون اساسی کشور داشته و راهی برای تلفیق آن با راهکارهای موجود در افغانستان داشته باشد.

سادات تصریح کرد: بر اساس این طرح در 8 بخش کار عمده شامل آموزش، بهداشت، ورزش، کاریابی و اشتغال‌زایی مهم‌ترین آنها کار خواهیم کرد.

وی خطاب به جوانان گفت: تمام جوانان فکر کنند که معاون این وزارت هستند لذا آنها باید برای ساختن خود و افغانستان تلاش کنند.

کمال سادات خاطرنشان کرد: انتقاد از دیگران آسان است، اما باید این انتقاد را از خود آغاز کنیم و در برابر هر سختی تسلیم نشده و هدف خود را دنبال کنیم.

منبع خبر: فارس 95.02.07

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است