Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour

ما 180 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

امروز  -------------------  امروز ------------------- 4779
دیروز  ------------------دیروز ------------------16504
اين هفته  ------------------  اين هفته ------------------ 38466

شیشه، توهم، تباهی ...........................

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

چهره اش مستأصل و نگران است هر چند تلاش می کند آرامش ظاهریش را حفظ کند. دستبندی که دو دستش را به یکدیگر بسته مانع از آن می شود که راحت راه برود، پاهای برهنه او هم در قدم برداشتن چندان یاریش نمی کند.

سربازی که او را از کلانتری به پزشکی قانونی آورده کمکش می کند چند قدم جلوتر بیاید تا تلو تلو خوردن های مکرر موجب زمین خوردنش نشود. به سالن انتظار بخش روان پزشکی وارد می شود گوشه ای می ایستد تا پزشک شماره پرونده اش را بخواند.

سالن معاینات روان پزشکی مملو از افرادی است که در چهره یکایکشان می توانی غم و اندوه و تألم ناشی از گرفتاری و مشکلی پیچیده را ببینی. مشکلی که هر یک برای یافتن راهکار آن به پزشکی قانونی آمده اند و امید بسیار دارند به گره گشا بودن آنچه پزشک در پرونده اشان می نویسد.

از سالن معاینات با وجود جمعیت زیادی که در آن به انتظار نشسته اند صدایی به گوش نمی رسد تنها صدای قدم زدن های جوانی را می شنوی که بسرعت در سالن در حال راه رفتن است. جوانی بیست و چند ساله که مسیر ثابتی از سالن را طی می کند، گاه زیرلب با خود حرف می زند و می خندد و گاه از عصبانیت به دیوار مشت می کوبد. پدرش روی یکی از صندلی های سالن نشسته و با نگاهی سراسر غم و حسرت رفتار غیرعادی پسرش را از نظر می گذراند.

آن طرف تر دختری ساکت در کنار پدرش روی صندلی نشسته و مدتی است که به یک نقطه خیره شده، رفتارش نشان می دهد که چندان متوجه اطراف نیست و پدر هم سر را پایین انداخته و دست دخترش را گرفته است و ...

پزشک به نوبت مراجعان را به اتاق معاینات صدا می زند؛ نوبت به مرد دستبند زده می رسد. به همراه سرباز به اتاق می رود و بدون معطلی روی اولین صندلی خالی که می بیند، می نشیند. به دنبال شکایت همسایگانش بازداشت و به دلیل نداشتن تعادل روانی به پزشکی قانونی ارجاع شده است. به سئوالات پزشک پس و پیش جواب می دهد در گفته هایش عنوان می کند که به ماده مخدر شیشه اعتیاد داشته اما مدتی است ترک کرده و پاک زندگی می کند هرچند گفته ها و رفتار غیرعادی اش نشان می دهد هنوز مصرف شیشه را ادامه می دهد.

این مرد می گوید: همسایگان به شکل های مختلف خانه ام را دید می زنند. تنها زندگی می کند اما همسایگانش را متهم می کند که برایش مشکلات ناموسی ایجاد کرده اند. مدعی است از در و دیوار خانه صداهایی به گوش می رسد که همسایگان باعثش هستند. به گفته خودش متولد سال 1340 است و مادرش را یکسال پیش از دست داده است.

آنچه مسلم است این فرد تحت تأثیر توهمات ناشی از مصرف شیشه از در و دیوار خانه خود صداهایی می شنود و یا تصور می کند مدام یک نفر خانه او را زیر نظر دارد و به دنبال همین افکار با همسایگانش بشدت درگیر شده و صدماتی هم به آنان وارد کرده است. ظاهراً پیش از این نیز چندین بار به دلایل مختلف بازداشت شده و سابقه کیفری دارد. او پیش از اعتیاد به شیشه در بازار تهران کار می کرده و منبع درآمدی داشته است اما امروز که به دلیل اعتیاد به شیشه هر چه را داشته از دست داده در پاسخ به پزشک که می پرسد منبع درآمدت چیست؟ پلاستیک سیاهی را نشان می دهد که در دستش مچاله شده و می گوید: این برایم شانس می آورد ..........

** افزایش تولید غیرقانونی شیشه در آزمایشگاههای زیرزمینی

متأسفانه در سال های اخیر گرایش به مصرف شیشه در کشور به ویژه در بین جوانان با تصور اینکه مصرف شیشه اعتیادآور نیست رو به افزایش بوده و بسیاری از خانواده ها با این معضل مواجه هستند، در حالی که مصرف شیشه باعث اختلال در عملکرد شغلی، خانوادگی و اجتماعی فرد می شود، بشدت عملکرد مغز و روان فرد را تخریب می کند. پرخاشگری و عصبانیت نیز از جمله عوارض حتمی مصرف این ماده است.

واحدهای معاینات پزشکی قانونی نیز همه روزه شاهد ارجاع افرادی است که تحت تأثیر توهمات ناشی از مصرف شیشه دست به جنایات یا جرایمی زده اند که شاید پیش از اعتیاد به این ماده هیچگاه تصورش را هم نمی کردند.

عضو هیأت علمی سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به تبعات و آثار استفاده از این ماده می گوید: در سال های اخیر علیرغم مبارزه قاطع با توزیع کنندگان این ماده در کشور، تولید غیرقانونی آن در آزمایشگاه های زیرزمینی و حتی در خانه های موسوم به 'آشپزخانه' نیز رواج یافته است.

دکتر کامبیز سلطانی نژاد ادامه می دهد: این امر سبب شده که از چند سال گذشته الگوی سوء مصرف مواد در کشور تغییر یابد و در مقطع حاضر با افزایش قابل توجه سوء مصرف شیشه مواجهه باشیم به طوری که بر اساس گزارش های ستاد مبارزه با مواد مخدر ، بعد از تریاک و کراک، شیشه به عنوان یکی از مهم ترین مواد مورد سوء مصرف در کشور به ویژه در نوجوانان و جوانان محسوب می شود.

مسئول آموزش آزمایشگاه های سازمان پزشکی قانونی می افزاید: افزایش سوء مصرف این ماده در کشور سبب شد مراجع قانونگذار کشور با هدف پیشگیری و مبارزه با قاچاق و تولید و توزیع و مصرف این ماده، قوانین و مجازات های مبارزه با مواد مخدر و محرک و روانگردان را به تناسب آن در کشور اصلاح کنند.

به گفته وی ، هرگونه تولید، خرید، فروش، توزیع، صادرات، واردات و حمل شیشه در کشور غیرقانونی بوده و مجرمان و قاچاقچیان حسب مورد و بر طبق قانون به مجازات های شدید (تا اعدام) محکوم می شوند.

** توهم ناشی از مصرف شیشه

عضو هیأت علمی سازمان با بیان اینکه یکی از مهم ترین عوارض این ماده در مصرف کنندگان حاد و مزمن این ماده بروز توهم است، تصریح می کند: این توهمات می تواند با هر میزانی از ماده و حتی در اولین بار مصرف رخ دهد.

وی ادامه می دهد از اینرو 'مت آمفتامین' به عنوان یک ماده ' روانگردان' و 'توهم زا' محسوب می شود؛ بروز انواع توهم های شنیداری (مانند شنیدن صداها و نجواها از افراد، اجسام، درختان و حیوانات)، توهمات دیداری (دیدن تصاویر غیرواقعی مانند دیو و اجنه)، توهمات احساسی (مانند حس راه رفتن مورچه روی پوست، وجود کرم در زیر پوست بدن و...) از جمله این وارد محسوب می شود.

به گفته وی این توهمات به همراه بروز حس خود بزرگ بینی، اختلالات قضاوت، احساس افزایش قدرت به همراه پرخاشگری، رفتارهای ضد اجتماعی و افزایش میل جنسی فرد را مستعد بروز انواع جرایم خشن مانند: قتل های خشن و خانوادگی، تجاوزهای جنسی، سرقت به عنف، سقوط از ارتفاع، تخلفات رانندگی و در نهایت تصادفات مرگبار رانندگی می کند.

سلطانی نژاد با بیان اینکه متأسفانه گزارش هایی از قتل فجیع افراد خانواده توسط فرد مصرف کننده شیشه وجود دارد، می گوید: بروز ختلالات روانی ناشی از مصرف شیشه سبب شده که یکی از مهم ترین علل بروز اختلالات حاد و حملات سایکوز در افراد نیازمند بستری در بخش های روانپزشکی کشور، سوء مصرف شیشه باشد.

** شیشه اعتیادآور است

دکتر سلطانی نژاد با تأکید بر اینکه این ماده دارای خاصیت اعتیادزایی بالایی است و بر خلاف تصور بسیاری از افراد می تواند منجر به وابستگی و اعتیاد شدید در مصرف کنندگان شود ، می افزاید: کاهش مقدار مصرف و یا قطع ناگهانی آن می تواند با بروز افسردگی، خواب آلودگی، افزایش میل به خودکشی، کاهش میل جنسی، بی قراری، اختلالات خواب، دیدن رویا در حالت بیداری، اختلالات حرکتی و خستگی شده و به علت ایجاد وابستگی روانی شدید با آن، فرد مجبور به مصرف دوباره این ماده می شود.

وی ادامه می دهد: با توجه به بروز تحمل به آثار سرخوشی زایی این ماده در صورت تداوم مصرف، فرد مجبور به افزایش مقادیر مصرفی شده و در نهایت این امر منجر به بروز عوارض شدید جسمی و روانی می شود.

مسئول آموزش آزمایشگاه های سازمان پزشکی قانونی کشور یادآور می شود: درمان معتادان به شیشه دارای روندی طولانی مدت بوده و نیازمند اقدامات خاص روانپزشکی است و در برخی از موارد شدید، نیازمند بستری افراد معتاد در بخش های روانپزشکی است.

**شیشه، قرص لاغری نیست

سلطانی نژاد یکی از اثرات این ماده را بروز بی اشتهایی و در مصرف طولانی مدت لاغری عنوان می کند و می گوید: این امر می تواند در طولانی مدت سبب بروز سوء تغذیه در فرد شود و با توجه به این خاصیت، متاسفانه در سال های اخیر عده ای از افراد سودجو، اقدام به تولید، قاچاق و فروش فرآورده های غیرقانونی تحت عنوان 'قرص های لاغری' در کشور کرده اند و این فرآورده ها را از طریق مجاری غیرقانونی و شبکه های قاچاق در آرایشگاه ها و باشگاه ها به خانم های جوان عرضه می کنند.

عضو هیات علمی سازمان پزشکی قانونی خاطر نشان می کند: بنابر این لزوم توجه به این موضوع و افزایش آگاهی جامعه و عدم خرید هر گونه فرآورده موسوم به ' لاغری' بدون داشتن مجوزهای وزارت بهداشت و یا از مراکز غیرقانونی، اقدامی عملی در مبارزه با اعتیاد به شیشه و عوارض غیرقابل جبران اعتیاد بر آن در کشور محسوب می شود.

نامبرده ادامه می دهد: از طرفی با توجه به خواص انرژی زایی و رفع خستگی این ماده، رواج سوء مصرف شیشه تحت عنوان 'داروها و فرآورده های انرژی زا' در برخی از باشگاه های ورزشی کشور از جمله باشگاه های بدن سازی و پرورش اندام در بین جوانان مشاهده شده است.

به گفته وی، توجه و آگاهی بخشی هر چه بیشتر خانواده ها در زمینه جلوگیری از مصرف فرآورده های غیرمجازی که در برخی از این باشگاه ها با چنین عناوینی توزیع می شود ، بسیار حایز اهمیت است.


منبع خبر: ايرنا 93.09.02

کليه حقوق پورتال متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر است